Covid 19 aşısı sonrası antikor testi
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Covid 19 aşısı sonrası antikor testi

  Covid-19 virüsüne karşı çok sayıda aşı da geliştirilmektedir. Bu aşıların birçoğu bağışıklık oluşturmaya odaklanmaktadır. 

  Covid 19 aşısını yaptırdınız. Peki aşı sonrasında bağışıklık durumunuzu öğrendiniz mi?

  Covid 19 Aşısı Sonrası Bağışıklık Nasıl Öğrenilir ?

  Covid 19 Spike Antikor Testi ile iki doz aşınızı yaptırdıktan sonra bağışıklık yatınızı öğrenebilirsiniz.

  Sars CoV-2 Spike Antikor Testi, SARS CoV-2 (Covid 19) Spike proteinine karşı daha sonra elde edilmiş bağışıklık cevabının tespit edilmesine yardımcı olmaktır.  Bu test, Covid-19’a karşı gelişmiş antikorların belirlenmesi sağlamaktadır.

  Covid 19 Aşısı Sonrası Antikor Nasıl Ölçülür ?

  Antikor yanıtının ölçümü spesifik antikor titresinin tespit edilmesinde yardımcı olmaktadır ve hastalarda antikor cevabının takibini sağlamaktadır.  

  Covid-19 salgını ile şimdilerde en çok merak edilen konuların başında Covid 19 aşısı olduktan sonra bağışıklık kazınıp kazanılamayacağı.

  Bağışıklık kazınılıp kazanılmadığını öğrenmenin yolu iki doz aşıyı yaptırdıktan sonra antikor testi yaptırılmasından geçiyor.

  Covid 19 Hastalığından Sonra Hangi Antikorlar Oluşur ?

  COVID-19 hastalığını geçirdikten hemen sonra önce IgM ardından IgG antikorları oluşmaktadır.

  IgM antikorları bir süre sonra kaybolur. IgG antikoru ise diğerine göre daha uzun süre kalma özelliğine sahiptir. Aşı sonrası bağışık durumunun ya da bağışıklık yanıtını öğrenebilmek için evvela IgG antikorlarının durumunun görülmesi gerekmektedir. IgG antikor testi bağışıklığın gerçekleştiğini, COVID-19 IgG antikorlarını ve düzeyini belirleyerek gözler önüne serer.

  Spike Antikor Testi Nedir ?

  Covid-19 aşısı sonrasında oluşan antikorlar durumu Koru Sağlık Grubu Hastanelerinde son derece güvenilir bir yöntem olan Sars CoV-2 Spike Antikor Testi ile gerçekleştirilmektedir.

  SARS-CoV-2 antikor testi, aşının ardından oluşan bağışıklığın belirlenmesini sağlamaktadır.  Test, virüsün hücreye girmesi ve hücre reseptörüne bağlanmasından sorumlu viral spike (S) proteininin belirli bölgesine yönelik antikorları hedefler.

  Halen mevcut aşıların birçoğu, spike proteinine karşı bir antikor cevabı oluşturmak amacıyla geliştirilmiştir.

  Covid 19 aşısının vücut üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesinde antikorların ölçümü önemlidir. Bu nedenle Covid 19 aşısı sonrası yapılacak antikor testi virüse karşı savunmasız kişilerin korunması konusunda etkili olacaktır.

  Öte yandan aşı uygulamalarından önce, kişinin sahip olduğu antikorların başlangıç seviyesinin de bilinmesi Covid 19 aşısı sonrasında antikor gelişiminde önemli bir konudur.

  Covid 19 Antikor Düzeyinin Ölçülmesi Önemli Midir ?

  Antikor düzeyinin ölçülmesi, enfeksiyonun engellenmesinde ya da şiddetli Covid 19 gelişiminde aşı etkinliğinin gerçekleşmesinde hayati olabilir.

  Covid 19 aşısı yapılan kişide nötralize edici antikorlar geliştirmek amacıyla bağışıklık tepkisini tetiklemesi istenmektedir. Bu gerçekleşirken aşı, vücudun bağışıklık sistemini, gerçek virüse yakalanmadan kontrollü bir halde Covid 19 virüsünü tanıması ve onunla savaşması amacıyla eğitir.

  Covid 19 Aşısı Sonrası Antikor Testi İçeriği Nedir ?

  Covid 19 antikor testi, Covid 19 virüsüne karşı antikorların belirlenmesini sağlayan kantitatif bir immüno-testtir. Kişiden alınan kan numunelerinden, söz konusu kişinin evvelden enfekte olup olmadığını ve Covid 19 virüne karşı potansiyel olarak bağışıklık geliştirip geliştirmediğini gösterip,  Covid 19’un spike proteinine karşı antikor oranını ölçebilir.

  Covid 19 Aşısı Sonrası Antikor Testinin Güvenliği Ne Kadar ?

  Test, PCR ile tanı konulduktan 14 gün veya daha sonra, % 99.98 yüksek klinik özgüllüğe ve % 98.8 duyarlılığa sahiptir.

  Öte yandan COVID-19 aşısı ile birlikte antikor seviyeleri yükselmektedir. Bu durum Covid 19’a karşı karşı bağışık yanıt oluşturduğunuzu gösterir. Fakat “antikor geliştirdim” diye düşünülerek tedbirleri elden bırakmamak gerekir.

  COVID-19 hastalığında genellikle solunum yollarından PCR testi ile belirlenmektedir. PCR testi hastalığın tanısında en önemli yoldur.

  Covid 19 hastalığını geçiren kişilerde antikor düzeyinin yüksek bulunması olumlu bir göstergedir. Aşı olan kişilerde de yine antikor değerlerinin yüksek çıkması aşı etkinliği açısından önemlidir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  AlaettinPAHSA
  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

  Prof. Dr.

  Alaettin PAHSA

  Koru Sincan Hastanesi

  AliÖZÖN
  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

  Uzm. Dr.

  Ali ÖZÖN

  Koru Ankara Hastanesi