Vitiligo Tedavisi Nedir?
Kulak Burun Boğaz (KBB)

Vitiligo Tedavisi Nedir?

  Vitiligo Tedavisi Nedir?

  Vitiligo, ciltte beyaz lekelerin oluşmasına neden olan otoimmün bir hastalıktır. Bu lekeler vücudun herhangi bir yerinde olabilir, ancak yüzü, elleri, kolları, bacakları, ayakları ve boynu etkileme eğilimindedir.

  Vitiligo'nun iki ana formu vardır: segmental ve segmental olmayan. Segmental vitiligo vücudun sadece küçük bölgelerini etkilerken, segmental olmayan vitiligo vücudun büyük kısımlarını kaplar.

  Vitiligo, bağışıklık sistemi derideki melanositlere (pigmentasyon üretmekten sorumlu hücreler) saldırdığında ortaya çıkan bir otoimmün bozukluktur. Bu, etkilenen bölgelerde renk kaybına neden olur.

   

  Vitiligo Nedenleri

  Vitiligoya neyin neden olduğuna dair birkaç farklı teori vardır. Bir teori, vücudun kendisine karşı antikor ürettiğini ve kendi hücrelerinin yok olmasına neden olduğunu öne sürüyor. Başka bir teori, vücudun gıdalarda, ilaçlarda ve kozmetiklerde bulunanlar gibi belirli kimyasallara anormal bir tepki verdiğini öne sürüyor.

   

  Vitiligo Tedavileri

  Vitiligo tedavi seçenekleri, vitiligonun tipine ve ne kadar şiddetli olduğuna göre değişir. Bazı durumlarda, vitiligoyu tedavi etmek için topikal kremler, haplar ve enjeksiyonlar kullanılır. Diğer zamanlarda ameliyat gereklidir.

   

  Vitiligo Diyeti

  Vitiligo diyeti ve beslenme ipuçları, vitiligo ile uğraşırken hangi yiyecekleri yemeniz ve kaçınmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Yazar Hakkında

  Tıbbi Yayın Kurulu

  Tıbbi Yayın Kurulu

  tarafından 12.09.2022 tarihinde onaylandı.

  İletişim Formu

   
     
   

  Yazar Hakkında

  Tıbbi Yayın Kurulu

  Tıbbi Yayın Kurulu

  tarafından 12.09.2022 tarihinde onaylandı.