Burun Eti Büyümesi
Kulak Burun Boğaz (KBB)

Burun Eti Büyümesi

Hastalar, burun eti ile geniz etini birbirine sıklıkla karıştırmaktadırlar. Burun eti büyümesi ‘Konka’ olarak bilinen, burnun 2 cm arkasında bulunan, havayı ısıtıp, filtre edip aynı zamanda düzenleyen ve herkeste olan bir dokudur. Geniz eti ise daha çok çocuklarda olan ve burnun yaklaşık 10 cm gerisinde olan ve etin fazlalığı durumunda ise nefes almayı engelleyen bir dokudur. Peki Konka yani diğer adı ile burun eti nedir? Bahsedildiği üzere konka, herkeste olan bir dokudur. Burun eti (Konka) çeşitleri, üst, orta ve alt konkadır. Fakat bazı insanlarda bu doku çok büyük olabilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise alerjik hastalıklardır. Alerjik olan hastalarda bu doku büyüyüp, hastayı nefessiz bırakabilmektedir. 2. olarak ise ters burun eti büyümeleri (Parodoksik) ise burun kemiğinin yani kıkırdak dokusunun eğri olmasıdır. Yani kişi, daima sol tarafından nefes alabilmektedir. Bu durumda ise sol tarafta yer alan burun eti daima genişleyecek ve büyüyecek, sol taraftan da kişilerin nefes almasını zorlaştıracaktır. İşte bu durumda hem kıkırdak dokusunu düzeltip hem de burun içi eğriliğini düzeltmek gerekmektedir. Bunun için aynı seansta, sol taraftaki burun etinin lazer ile (Radyofrekans) ile düzeltilmesi gerekmektedir. Bu tedaviden sonra ise hastanın optimal (iyi bir nefes) nefes alması sağlanmış olacaktır.

Alerji hastalarında ise her iki taraftaki dokunun da genişlemesi, büyümesi söz konusu olduğundan dolayı bazı durumlarda burun kıkırdak dokuları eğri olmamaktadır. Bu durumda, kıkırdak dokusuna dokunulmasına gerek yoktur ve sadece burun etleri küçültülmektedir. Alerji hastalığının kontrol altına alınması durumunda ise burun etlerinin büyümesi söz konusu değildir. Diğer vakalarda alerjik olunmayan durumlarda ise yani sadece burun kemiği eğriliğine bağlı durumlarda burun etleri tekrar büyümemektedir.

Burun kemiğinin radyofrekans ile küçültme ameliyatları sedasyon denilen teknikle yapılmaktadır. Bu durumda hastanın tamamen narkoz almasına gerek yoktur. Lokal anestezi işlemleri ile yaklaşık 5-10 dakika sürebilmektedir. Ve hastanın ameliyatta yatmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrasında hastanın burnunda, ufak sızıntılar olabilmekte. Ve burun tıkanıklığı olabilmektedir. Sonrasında hastanın burun eti küçülmesi söz konusu olup ödem kaybolur ve nefes alması kolaylaşır.

Burun Eti Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Burun eti büyümesi hastalığının en sık belirtileri arasında, burun tıkanıklığı yer almaktadır. Bunun yanı sıra burun tıkanıklığına sebebiyet veren 2.cil belirtiler de bulunmaktadır. Örneğin; hasta burun tıkanıklığı yüzünden ağızdan nefes alıp vermesi söz konusu ise sabah kalkıldığında boğaz kuruluğu, ağız kokusu meydana gelemjtedir. Bunun yanı sıra boğaz enfeksiyonları sonucunda meydana gelen kronik faranjitlar, yorgun kalkma, eş zamanlı olarak sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilen geniz akıntısı, gıcık şeklinde öksürükler gibi belirtiler ile de karşımıza çıkabilmektedir.

Tedavi şekillerinde, mutlaka öncelikle burun spreyleri, burun yıkama yöntemleri çoğu hastalarda olumlu yanıt vermektedir. Alerjiye yönelik gelişen durumlar ile beraber gelişirse, alerjiye yönelik hastalıklarda dekonjenstan tedavileri de uygulanmaktadır. Bu şekilde belirli bir süre hasta takip edilmektedir. Genellikle ilaç ile olan tedaviler, hastayı iyileştirmektedir. Fakat bazı hastalar, bu tip tedavi yöntemlerinde fayda görmediği zaman burun etinin küçültme yöntemleri denenebilmektedir. Bu cerrahi yöntemlerde birkaç tür operasyon bulunmaktadır. Küçültme yöntemlerinin uygulandığı operasyonlar genelde hafif şekilde seyreden şişmelerde ‘Radyofrekans’, orta ve ileri şişmelerde ‘Holmiyumlak Lazer’ yöntemleri tercih edilmektedir. Bu şekilde burun konkalarında kalıcı küçültmelere gidilmektedir. Küçültme ameliyatları sonrasında genelde, tampon kullanılmamaktadır. Örneğin; holmiyum lazer ile burun eti küçültüldüğü zaman, kan damarları zaten büzüşmektedir. Radyofrekans yönteminde de mukoza altında kalındığı için genellikle tampon koyulmamaktadır. Fakat tek başına burun eti ameliyatı yapılmamış ise yani sinüzit ameliyatı ile birlikte yapılmış ise mutlaka bu yapıların sızıntı riskine karşı tampon konulabilmektedir.

Burun Eti Büyümesi Tekrar Eder Mi?

Burun eti büyümesi, belirli bir sürede ve kullanılan ilaçlar ile tedaviye yanıt vermemiş ise bunun altında yatan bir neden olması olasıdır. Altta yatan sebebi öğrenmek için ise görüntüleme yöntemleri (Tomografi) uygulanmaktadır. Tomografide örneğin, sinüs hastalığı teşhis edilmiş ise burun eti büyümelerine yol açmaktadır.  Burun eti tedavi edilirken eğer bu hastalıkların da tedavisi yapılır ise burun eti şişmeleri tekrar etmemektedir.

Burun Eti Nasıl Oluşur?

Burun, kıkırdak ve kemik yapılarının birbirleri ile büyük bir uyum içerisinde birleşmiş olduğu bir dokudur. Oluşan bu çadırın içerisinde her iki burun yan duvarında bulunan konka denen çıkıntılar bulunmaktadır. Burnun süzme, temizleme ve bütün oksijenizasyonu bu organlar sayesinde yapılmaktadır. Halk arasında burun eti büyümeleri ise bu hayati organların genişlemesi sonucunda oluşmaktadır.

Burun Eti ile İlişkili Olan Terimler

Burun eti ile alakalı olan bazı terminolojik terimler şunlardır:

  • Burun eti büyümesi denilen konka hipertrofisi: Burnun içerisinde var olan etlerin normalden daha büyük bir hale gelmesi sonucunda burun tıkanıklarına ve nefes alamaya sebebiyet vermektedir.
  • Nazal hiperventilasyon: Son yıllarda sıklıkla karşılaşılan konka rezeksiyonları, önerilen bir yöntem olmamakla birlikte kalıcı olarak burun fonksiyonlarının işlevlerinde kayba neden olmaktadır. Burun etlerinin anormal şekillerde küçültülmesi ve burun septumlarında delik olan bazı hastalarda burun içindeki hava akımlarında hızlılık artmaktadır. Bunun yanı sıra burun kurulukları, burun kabuklanmaları ve hava açlıkları gibi belirtiler ile ortaya çıkan bir durumdur.
  • Alt konka yani alt burun eti: Burun boşluğunda meydana gelen ve en alt kısımda yer alan burun etidir. Genelde alt konkaya yönelik küçültme işlemleri yapılmaktadır.
  • Atrofik rinit: Burun mukozlarının iltihaplanmaları, uzun bir süre içerisinde bazı yapı değişklikleri ile meydana gelerek kurumalara sebebiyet vermektedir. Belirtilerin derecesine göre hafif (akut) veya şiddetli (kronik) olabilmektedir.
  • Epifora: Gözyaşı kanallarının çeşitli nedenlere bağlı olarak gözyaşlarının dışarı akması durumunu oluşturmaktadır.
  • Nazalakrimal kanal: Burun içerisine doğru açılmakta olan bir gözyaşı kanalıdır.
  • Konka lateralizasyonu yani kokaların out fraktürü: Burun eti kemiklerinin dışarıya doğru kırılmasını ifade etmektedir. Bihassa kemeik konka büyümeleri olan hastaların, burun eti kemiklerinin metal aletin sayesinde dışarıya doğru kırılma işlemlerini içermektedir.

Burun Etlerinin (Konkaların) Görevleri

Konkalar yani burun etleri, her bir burun boşlukları içerisinde 3 tane bulunmaktadır. Burun etleri, burnun içerisinde girmiş olan hava akımlarının yönünün değiştirilmesini, hava ısıtılmasını, basınçlı hale getirilmesini ve nemlendirilmesi gibi görevleri bulunmaktadır. Bilhassa alt burun etleri (Alt konkalar) birçok görevden sorumludur. Bazı nedenler ile alt konkaların büyümesi esnasında, enfeksiyonlar, alerjiler, burun tıkanıklıkları, ağız açık uyuma gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Medikal tedavilerde yeterli miktarlarda burun etleri küçültülmediği takdirde burun etlerinin küçültülmesi söz konusudur.

Burun Eti Büyümesinin Yaratmış Olduğu Problemler Nelerdir?

Burun eti büyümesinin neden olduğu problemlere değinecek olursak bunların başında, horlama, ağız kuruması, yorgunluk ve ağız açık bir şekilde uyuma meydana gelmektedir. Burun eti büyümesi problemi yaşayan kişilerin, yaşam kaliteleri olumsuz yönde etkilenmektedir. Kişinin bu durumda, nefes almasının zorlaşması söz konusu olduğu için genelde uyurken ağız kuruluğu yaşaması olasıdır. Burun tıkanmalarına bağlı olarak yorgun bir şekilde uyanma da en sık yaşanan problemler arasında yer almaktadır. Burun eti büyümesi problemi yaşayan kişilerin spor yaparken zorlanmaları ve spor faaliyetleri esnasında burun havalarının yetmemeleri söz konusu olabilmektedir.

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.

 
 
   
 
Copyright © 2020 KORU SAĞLIK GRUBU