Gırtlak Kanseri Tedavisi
Kulak Burun Boğaz (KBB)

Gırtlak Kanseri Tedavisi

  Gırtlak Kanseri Tedavisi

  Gırtlak kanseri, gırtlak bölgesindeki hücrelerin genişleyip tümör oluşturmasıyla ortaya çıkan bir kanser türüdür. Bu kanser türü her yüz binde ortalama beş kişiyi etkiler. Baş ve boyun bölgesinde görülebilen en yaygın kanser türü olarak bilirinir.

  Gırtlağı oluşturan kıkırdak, bağ dokusu ve zar, boyunda gırtlak adı verilen bir organ içinde bulunur. Ses tellerini barındıran ve yemek borusu ile gırtlak arasında yer alan gırtlak, boynun ortasındadır.

  Bu kanserin en belirgin belirtileri şunlardır:

  • Ses kısıklığı.
  • Kalıcı bir öksürük.
  • Boğazda sıkışan bir şey hissi (sanki bir nesne varmış gibi).
  • Nefes darlığı.

   

  Gırtlak Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Gırtlak kanseri tedavi etme planları, hastanın yaşı, genel sağlığı, önceden var olan herhangi bir hastalığın varlığı ve tümörün evresi, boyutu, yeri ve yayılma derecesi gibi çok çeşitli faktörleri göz önünde bulundurur. Tedavi gören hastalar, cerrahi, kemoterapi ve radyasyon tedavisi dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli tedavi yöntemlerine erişebilir.

  Tümör yüzeyel, ses tellerine lokalize ve invaziv olduğunda, erken evre için tercih edilen tedavi gırtlağın cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Larinks kanseri cerrahi olarak çıkarılması tercih edilen tedavidir. Ağıza girmek için bir endoskop kullanıldıktan sonra, hastanın ağzında bir kesi yapmak için bir lazer kullanılır.

  Tümörün boyutuna bağlı olarak gırtlağı tamamen (toplam larenjektomi olarak bilinen bir prosedür) veya sadece bir parçasını çıkarmak (kısmi larenjektomi) mümkündür. Eğer bu kanser boyundan yayılmışsa hastanın lenf bezlerinin de alınması gerekebilir. "Boyun diseksiyonu" terimi, burada neler olduğunu doğru bir şekilde tasvir ediyor.

  Bir trakeostomi, boynun önünde doğrudan trakeaya bağlanan bir delik açmayı içeren bir prosedürdür. Bu işlem ameliyattan sonra nefes alma sorunu yaşayan kişilere yapılır. Total larenjektomi geçirmiş hastalar dışında, trakeostomi delikleri normalde cerrahi bölgedeki iyileşme süreci tamamlandıktan sonra kapatılır.

  Genellikle kanserli kişilere uygulanan bir ilaç olan kemoterapi ile gırtlak kanserinin belirli formlarını tedavi etmek mümkündür. Unutulmamalıdır ki, diğer tedavi biçimlerine benzer. Farklı yaklaşımlarla birleştirildiğinde en başarılıdır. Kemoterapi, tümör cerrahi veya radyasyon tedavisi ile alınamayacak kadar büyükse kullanılabilecek ek bir tedavi seçeneğidir.

  Boğaz kanseri için radyasyon tedavisi, tümörün boyutunu küçültmek veya yok etmek için yüksek enerjili ışınları kullanır. Kanserin erken evrelerinde tek başına, hastalık ilerlediğinde diğer yaklaşımlarla birlikte uygulanabilen bir tedavi tekniğidir.

  Hastalar tedavi sürecini tamamladıktan sonra tütün ve alkol kullanımından tamamen uzak durmalıdır. Tutarlı fiziksel aktivitede bulunmayı ve besinler açısından zengin bir diyet tüketmeyi günlük rutininin bir parçası haline getirmelidir.

  Ameliyattan sonra tıp uzmanları, yemek yeme ve konuşma güçlüğü ve rahatsızlık gibi sorunlar yaşayan hastalara uyum sağlamak için çeşitli terapilere ve rehabilitasyon yaklaşımlarına devam edebilir.

  Ses kısıklığı ve konuşma sorunları ameliyattan veya tümör dokusunun ses tellerine yakın yayılmasından kaynaklanabilir. Bazı durumlarda hastanın gırtlağının çıkarılması için yapılan ameliyatla hastanın hayatı kurtarılabilir. Ancak hastanın ameliyat sonrası sözlü olarak iletişim kuramaması nedeniyle ses (konuşma) teknolojisinin kullanılması gerekmektedir.

  Gırtlak alındıktan hemen sonra veya hasta genel anestezi altındayken ses protezi (konuşma cihazı olarak da bilinir) takılır. Ağzın çatısından boğazın arkasına ve yemek borusuna uzanan ince bir tüpten başka bir şey değildir.

  Akciğerlerden yemek borusuna ve farenks kavşağına oksijenli kan sağlar. Ek olarak, oksijenli kanı kalpten beyne taşır. Hastanın hava yolu mümkün olduğu kadar uzun süre açık tutulabilirse, önemli ölçüde daha uzun bir süre boyunca iletişim kurabilecektir.

  Hasta konuşmak istediğinde, bunu yapmadan önce boynundaki deliği parmağıyla kapatmalıdır. Hastaya konuşma cihazının nasıl çalıştırılacağı konusunda talimat vermek için birkaç uygulama seansı yapılır.

   

  Gırtlak Kanserine Neden Olan Etkenler

  Sigara içmek boğaz kanseri gelişiminde birincil faktördür. Sigara içenlerde boğaz kanseri riski sigara içmeyenlere göre yirmi kat daha fazladır. Ek olarak, bir kişinin sigara içtiği süre, kansere yakalanma riskinin artmasında rol oynayan başka bir faktördür.

  Kötü beslenme alışkanlıkları, özellikle meyve ve sebze tüketimindeki eksiklik, bazı kişilerde boğaz kanseri riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

  Alkol kullanımı ve sigara kullanımı boğaz kanserinin diğer iki potansiyel nedenidir. Alkol ve tütünün aynı anda tüketilmesi, kullanıcının boğaz kanserine yakalanma olasılığını artırır.

  Boğaz kanseri insidansı, belirli mesleklerde profesyonel olan işçiler arasında da ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Örneğin boya veya yağ sanayii gibi alanlarda çalışanlar maruz kaldıkları zararlı kimyasallar nedeniyle yüksek risk altındadır.

  Reflü olan hastalarda boğaz kanseri gelişme olasılığı daha yüksektir. Laringeal kanser insidansı erkekler ve kadınlar arasında önemli ölçüde değişebilir. Boğaz kanseri erkekleri kadınlardan çok daha sık etkiler.

  Larenks kanseri geliştirme riski, diğer kanser türlerini geliştirme riski kadar yaşla birlikte artar. Laringeal kanserin gelişimine bağlı bir başka virüs, HPV olarak da bilinen insan papilloma virüsüdür. Bu virüsü kapmanın tek yolu başka biriyle cinsel ilişkiye girmektir.

  Tüm bu faktörler nedeniyle boğaz kanseri geliştirme riski taşıyan kişiler, herhangi bir belirti yaşayıp yaşamadıklarına bakılmaksızın bir KBB uzmanından düzenli olarak randevu almalıdırlar çünkü boğaz kanseri henüz erken evrelerindeyken erken belirtiler her zaman mevcut değildir. Aynı şekilde, başka herhangi bir kanser türü erken evrelerindeyken her zaman mevcut değildirler.

   

  Gırtlak Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur?

  Bir doktor önce boğaz kanseri belirtileri gösteren tıbbi kurumlara giden kişilere tam bir fizik muayene yapar. Gerçek teste başlamadan önce, hastanın semptomları, akut veya kronik hastalıklarının varlığı ve hastanın aldığı ilaçlar hakkında kapsamlı bir kavrayış göz önünde bulundurulur. Muayene sırasında boğaz ve boyuna dokunulacak ve incelenecektir. Ardından, boğaz kanserinden şüphelenmek için bir neden olduğunda özel teşhis prosedürleri gerçekleştirilir.

  Laringoskopi, boğaz ve ses tellerini ayrıntılı olarak incelemek için en sık kullanılan görüntüleme yöntemidir. Endoskopi, gırtlak ve onu çevreleyen boğaz bölgelerinin yoğun ışık altında görülmesine ve fotoğraflanmasına izin veren laringoskopi adı verilen bir prosedür şeklini alabilir. İlgili bir değişiklik tespit edilirse, lokal veya genel anestezi altında etkilenen bölgeden biyopsi alınır ve inceleme için patoloji bölümü içine gönderilir.

  Patoloji muayenesinin sonuçları, kanser olup olmadığını belirleyen şeydir. Halihazırda teşhis konmuş bir kişi için tedaviye başlamadan önce, hastalığın diğer organ ve dokulara yayılıp yayılmadığını tespit etmek çok önemlidir.

  Bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI), pozitron emisyon tomografisi (PET) ve baş ve boyun ultrasonları gibi tıbbi görüntüleme testleri oldukça standarttır. İdrar tahlili ve kan sayımı gibi diğer teşhis prosedürleri de yaygındır.

   

  Gırtlak Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

  Boğaz kanserinin açık ara en yaygın nedeni olan sigarayı bırakmak, kendinizi hastalığa yakalanmaktan korumak için yapabileceğiniz en iyi şeydir. İlk adım, tütün ürünleri ve alkollü içecek tüketiminizi azaltmak veya ortadan kaldırmaktır.

  Öte yandan, yeşil sebzelerden ve antioksidanları yüksek diğer yiyeceklerden oluşan katı bir diyet yemek, sağlığı korumak için başka bir pratik yaklaşımdır. İşyerinde kimyasal risklere maruz kalma tehlikesi bulunan tüm personel, her zaman gerekli koruyucu kıyafetleri giymelidir. Hastalığı erken tespit edip başarılı bir şekilde tedavi etmeyi umuyorsa, laringeal kanserin semptomlarının farkında ve bilgili olması önemlidir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."