Östaki disfonksiyonu ve Balon Dilatasyon Östaki Tuboplasti
Kulak Burun Boğaz (KBB)

Östaki disfonksiyonu ve Balon Dilatasyon Östaki Tuboplasti

  Östaki Tüpü orta kulak ve geniz boşluğu arasında kanal şeklinde  anatomik bir yapıdır. Temel görevi orta kulakta basınç eşitlemesini sağlamak  ve genizdeki salgıların orta kulağa geri kaçmasını önlemektir. Östaki disfonksiyonunda ise  , bu kanal fonksiyon görmez ve kulakta dolgunluk ,Esneme veya yutkunma sırasında  kulakta çıtırtı hissi veya açılıp  tıkanma hissi ve hatta işitme azlığı görülebilir.
  En yaygın östaki disfonksiyonu  nedenleri burun ve geniz boşluğunda tıkanıklık  yapan durumlardır.  Bunlar içinde çocuklarda  adenoid hipertrofi( geniz eti büyüklüğü) , yetişkinlerde ise burun kıkırdak kemik yapısında eğrilik ( septum deviasyonu) ve burun etlerinde şişme ( konka hipertrofisi) sayılabilir.
  Bu hastaların  muayenesinde  burun içi ve   geniz boşluğu  rijid veya fleksible endoskopla  görülmelidir.
  Medikal tedaviye  yanıt vermeyen hastalarda , kulak zarına tüp takılması gibi cerrahi işlemler yıllardır   tek cerrahi tedavi seçeneği olarak devam etmekteyken son 5-6 yıldır KORU hastanesinde  kullanmayı tercih  ettiğim  Balon  Dilatasyon Östaki Tuboplasti   bu hastalarda önemli bir  tedavi yöntemi olmuştur. Çünkü  kulak  cerrahilerinin östaki kanalının   fonksiyon  bozukluğunu üzerinde etkisi yokken, bu teknik direkt olarak  kanal içindeki soruna yanıt olmaktadır.
   Genel  anestezi altında endoskopik   olarak  burun  içinden yapılan  BDÖT tekniği kapalı bir işlem olup  herhangibir kesi veya kanama    olmaz. Geniz boşluğunda  Östaki  kanalının açıldığı  nokta tespit edilir  ve   içinde şişirilebilir  bir balon içeren kateter içeri ilerletilir. Östaki kanalı  içinde bu  balon 12 atmosfer basınçla    2 dakika   şişirilerek  östaki kanalında açıklık   sağlanır.
  Yaklaşık 10 dakika süren bu teknik tek veya çift kulağa aynı  anda uygulanabilir olup ,  başarı oranı  %70 ile %100 arasındadır.
  Balon  Dilatasyon Östaki Tuboplasti adayları kimlerdir?
  1. Medikal tedaviye yanıt bulamayan  Östaki disfonksiyonu hastalarında
  2. Östaki  disfonksiyonu  nedeniyle  oluşan orta kulak iltihabına bağlı işitme kaybı  tehlikesi olan  hastalarda   kulak  tüpü takılması ameliyatı yerine  veya öncesinde
  3. Sürekli basınca  maruz kalan belli   meslek  grupları  veya  hobi  sahipleri ( pilotlar ve  kabin memurları, sık uçak seyahati yapan ve kulak sorunu  yaşayanlar, SCUBA dalış ile  uğraşanlar, üflemeli  çalgı çalan ve kulak sorunu   yaşayanlar)

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."