Plazma (Radyofrekans) Cerrahisi ile Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı
Kulak Burun Boğaz (KBB)

Plazma (Radyofrekans) Cerrahisi ile Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı

  Bademcikler ve geniz eti vücudumuzun bağışıklık sisteminde rol alan lenfosit üreten lenfoid dokulardır. Bademciklerin virüs ya da bakterilere maruz kalması sonucunda boğaz ağrısı, ateş, yutma güçlüğü, halsizlik, şişkinlik vb. sorunlar ortaya çıkar.

  Bademcik ve Geniz Eti Neden Alınır?

  Özellikle çocuk yaşlarda bademcik ve geniz eti ameliyatları sık gerçekleştirilen bir operasyondur. Burada mühim olan bademcikler ile geniz etinin alınmasının tıbbi nedenlere dayalı olması zorunluluğudur.

  Çocuk hastalarda genelde bademcik sorunları geniz eti problemleri ile birlikte gelişir. Bademcik ve geniz eti operasyonlarının öteki cerrahi işlemlere göre riski azdır. Ancak, cerrahi ve anestezi konusunda oldukça titiz davranılmalıdır. İşlemin ardından beslenme tarzı komplikasyonları azaltmak da oldukça önemlidir.

  Bademcik Hangi Rahatsızlıklara Yol Açar ?

  Çocuklarda en sık görülen rahatsızlık, genellikle bademciklerin neden olduğu enfeksiyonlar olarak kendini gösterir. Birçok çocuk bademciklerinin şişmesi sebebiyle uzun üre okuluna gidememekte ve ders başarısı da olumsuz etkilenmektedir.

  Plazma (Radyofrekans) Yöntemi ile Bademcik Ameliyatı

  Vücudun savunma sisteminin bir parçası olan bademcikler ağrısız ve kanamasız bir şekilde plazma (radyofrekans) yöntemi ile artık çok daha pratik bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

  Vücut savunma sistemimizde oldukça mühim bir yeri olan bademcikler ve geniz etin büyüklük açısından problem oluşturabilecek bir hale geldiğinde ağrısız ve hemen hemen kanamasız şekilde plazma (radyofrekans) yöntemi ile kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

  Geçtiğimiz yıllarda yapılan uygulamada büyük bademcikler çocuğun sık sık bademcik iltihabı geçirip geçirmediğine bakılmaksızın alınmaktaydı. Fakat teknolojinin de gelişmesiyle birlikte uygulanan modern tedavi teknikleri ile bademciğin tamamen alınmasına gerek duyulmamaktadır.

  Plazma (Radyofrekans) ile Bademcik Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

  Plazma teknolojisi ile gerçekleştirilen işlemde bademcikler tamamen alınmaz. Plazma teknolojisi olarak adlandırılan radyofrekans teknolojisi ile bademciklerin solunum ve yutma sorunlarına sebep olan fazlalık kısımları alınır. Bademciklerin ortalama 1/5’lik kısmı bırakılır. Kalan bademcik dokusu ameliyat bölgesini kaplayarak, ameliyatın ardından ağrının çok daha az olmasını ve çok daha çabuk iyileşmeyi sağlar.

  Plazma ile Bademcik Ameliyatında Ağrı Olur mu?

  Coblatör Plazma Cerrahisi ile yapılan büyük damar girişlerinden ve sinir uçlarından da uzak kalındığından kanama riski ve ağrı daha önceki dönemlerde gerçekleştirilen bademciğin alınması operasyonuna göre çok daha az miktarlarda olmaktadır. Öte yandan yerinde bırakılan bademcik dokusu kısa bir süre sonra normal bademcik boyutlarına ulaşıp işlev görmeye ve bademciğin boğazı koruma fonksiyonlarını yerine getirmeye devam eder. Bademciğin tekrar eski boyutlarına kadar büyümesi çok nadir görünen bir durumdur.

  Plazma (Radyofrekans) Cerrahisi ile Geniz Eti Ameliyatı

  Coblatör Plazma  (radyofrekans) Cerrahisi ile geniz eti de tam görüş açısı altında tamamen alınabilmektedir. Gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar söz konusu yöntemle alınan geniz etinin tekrar büyüme ihtimalinin de düşük olduğunu göstermiştir. Etraftaki dokulara hasar vermeden gerçekleştirilen bu yöntemde işlem oldukça kısa sürmektedir. Bu sayede daha az anestezi verilen çocuklar okul ve sosyal hayatlarına çok kısa bir sürede dönmektedirdönebilmektedir.

  Coblatör Plazma (Radyofrekans) Teknolojisi Nasıl Çalışır?

  Coblatör Plazma (Radyofrekans) teknolojisinde, iki farklı elektrottan gönderilen radyofrekans enerjisi ile iletkenliği sağlayan tuzlu su aynı ortamda plazma bölgesi adı verilen bir alan oluşturarak dokuları ablasyon dediğimiz uygulamayla buharlaştırıp küçültmektedir. Coblatör Plazma (Radyofrekans) teknolojisi düşük enerjili, minimal invaziv cerrahiye imkan sağlayan oldukça gelişmiş bir yöntemdir. Gerçekleştirilen işlemin diğer çevre dokulara ve vücuda herhangi bir şekilde kısa ya da uzun dönemde zararı bulunmamaktadır. Tam aksine lazer veya elektrokoterle gerçekleştirilen işlemlerde yüksek ısıdan nedeni ile çevre dokular daha çok zarar görmektedir. Ağrı ve kanama olasılığı daha fazla olmaktadır. Coblatör Plazma (Radyofrekans) heknolojisi ise kullanılan çok düşük ısıdan (40-60 derece) dokulara oldukça daha hassas davranılır.

  Coblatör Plazma Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Klasik ameliyatlarda karşılaşılan dezavantajları yaşatmaz

  Ameliyat süresini oldukça kısaltır

  Kanama ve ağrı yok denecek miktardadır

  Ameliyat sonrası iyileşme sosyal hayata dönüş çok hızlıdır

  Geniz eti ve bademcikler, keskin aletler kullanılmadan, buharlaştırılarak alınır

  Kanama ve ağrı oranları azalır

  Plazma Teknlojisi ile Bademcikler Buharlaştırılıyor

  Plazma teknolojisi ile bademciklerin tamamının gereksiz yere alınması yerine yeterli miktarda küçültülmesine ve solunum yolunun açılmasına imkan vermektedir. Bademciklerin buharlaştırılması teknolojisi ile ameliyat kontrollü ve kanama gerçekleşmeden yapılır. Bu arada bademcikler mikroskop altında istenilen seviyede kontrollü olarak küçültülebilmektedir.

  Radyofrekans Teknolojisi ile Ağrısız Bademcik Tedavisi

  Bademcik buharlaştırma teknolojisi sayesinde bademciğin derinlerindeki büyük damarlardan ve sinir uçlarından uzak kalındığından neredeyse hiç ağrı olmaz. Plazma yöntemi ile Bademcik buharlaştırmada yine çevre dokulara zarar vermeden uygulama yapılır ve ağrı neredeyse yok denecek kadar azdır ve kısa süreli bir işlemdir.

  Neden Radyofrekans Yöntemi ile Bademcik Küçültme?

  Çocuklarda görülen sorun büyük bademcikler ve bu nedenle solunum zorluğu ise bademcikleri almak yerine küçültmek hasta için çok daha konforlu olmaktadır.

  Bademcik ve Geniz Eti Hangi Sorunlara Yol Açar ?

  Ağzı açık uyuma ve horlama

  Büyüme ve gelişme yavaşlar

  Konsantrasyon bozukluğu yaşar

  İştah azalır

  Yüz ve çene yapısı değişir

  Nefes durmasına neden olabiliyor

  Yaşıtlarından fiziksel olarak geri kalmasına neden olabilir

  Gece iyi nefes alamayan çocuk derin uykuya geçemez.

   

  Ayrıntılı bilgi için hastanemizin 0312 911 77 77 numaralı çağrı merkezini arayabilir info@koruhastanesi.com mail adresinden ulaşabilirsiniz. 

   

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."