Rinoplasti (Burun Estetiği)
Kulak Burun Boğaz (KBB)

Rinoplasti (Burun Estetiği)

  Rinoplasti (Burun Estetiği)

  Geçmişte, tıbbi uygulamaların ilerlemesi ve yeni yöntemlerin keşfi nedeniyle rinoplasti tedavileri şimdi olduğundan çok daha müdahaleciydi. Bununla birlikte, burun görünümünü değiştirmeye çalışan bir cerrahi operasyon olan burun estetiği, kişinin sağlığı ve makyajı ile ilgili nedenlerle olması gereken bir ameliyat olabilir. Bölgedeki eksiklik görsel olarak giderildiği için hasta daha iyi nefes alabilir ve aynı anda istediği görünüme kavuşabilir.

   

  Rinoplasti Nedir?

  Bu estetik operasyonu burnun görünümünü iyileştirmek için burnun kemik ve kıkırdakları şekillendirilir. Bu, burun estetiği olarak bilinen cerrahi bir sürecin parçası olarak yapılır. Genellikle burun estetiği olarak bilinen rinoplasti, estetik cerrahide yapılan en popüler operasyonlardan biridir.

  İster kalıtsal, ister yaşam boyu gelişmiş, isterse bir yaralanma sonucu olsun, burun anomalileri cerrahi bir tedavi olan burun estetiği ile düzeltilebilir. Eğer bir deformite hastanın acı çekmesine neden oluyorsa, sadece nefes alma kapasitesinde olsa bile, çıplak gözle görülse bile düzeltilmelidir.

  Estetik veya pratik nedenlerle yapılsın, burun estetiğini birincil amacı, burun içinden hava akışını düzeltmek veya iyileştirmektir. Ameliyat sırasında burnun yeniden şekillendirilmesi (rekonstrüksiyon), deformitenin giderilmesi ve şekil değişikliği gibi çeşitli operasyonlar yapılabilir. Bunlar yapılabilecek işlemlerden sadece bazılarıdır.

  Rinoplasti düşünen kişiler üzerinde yapılan değerlendirme, burun dokularının kozmetik cerrahiye dayanabilecek kadar sağlıklı olup olmadığını belirlemek için bir test içermelidir. Görünüşte önemsiz bir değişiklik bile geniş kapsamlı etkilere sahip olabileceğinden, burun ameliyatı sadece oldukça yetkin bir cerrah tarafından yapılmalıdır.

  Bir rinoplasti tedavisi maliyeti, aldıkları eğitime, yılların deneyimine ve tamamladıkları ameliyat sayısına göre bir cerrahtan diğerine değişebilir. Burun estetiği olarak bilinen karmaşık cerrahi teknik hem erkeklere hem de kadınlara fayda sağlayabilir.

  Bununla birlikte, tam etki, altı aydan bir yıla kadar daha belirgin hale gelmeyecektir. Bu sürecin ayrıntıları, burun ameliyatının ciddiyetine, burun dokularının benzersiz bileşimine veya durumun getirdiği zaman kısıtlamasına göre değişikliğe tabidir.

  Burun ameliyatları bittikten sonra, bazı hastalar küçük çaplı rötuş prosedürlerine ihtiyaç duyduklarını görebilirler. Cerrahın deneyim düzeyi, kliniğin durumu ve hastanın genel sağlığı gibi çeşitli faktörleri hesaba katmadan rinoplasti fiyatları hakkında kesin bir cevap vermek mümkün değildir.

  Burun estetiği fiyatları konusu sıklıkla gündeme getirilse de kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Burun estetiği ve burun ameliyatının ne kadara mal olduğunu ve burun dolgusu fiyat aralıklarını öğrenmek şaşırtıcı geliyor. Hastayı başlangıçta değerlendirmeden bu tedaviler hakkında kesin bir açıklama yapmak mümkün değildir.

   

  Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar

  Hastalar ameliyattan önce burun kanallarının fotoğraflarını çektirebilir. Bu fotoğraflar iki farklı şekilde yardımcı olabilir: birincisi, ameliyattan sonra neler beklenebileceğine ışık tutabilir ve ikincisi, cerraha çalışırken tavsiyelerde bulunabilirler.

  Hastaların ameliyattan önceki ve sonraki iki hafta boyunca nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) kullanmamaları gerektiğini hatırlamak önemlidir. Bu akılda tutulması gereken bir şeydir. NSAID'ler ibuprofen ve aspirin içerir.

  Bu ilaçlar, kan pıhtılaşmasına neden olan olağan mekanizmalara müdahale ettikleri için kanamanın artmasına neden olabilir. Doktorlarınızı kullandığınız ilaçlar ve takviyeler hakkında bilgilendirmenin önemini hiçbir koşulda küçümsememelisiniz.

  Birçok kişi burun estetiği fiyatını merak ediyor ancak çok az kişi bu fiyatları etkileyen unsurları sağlam bir şekilde anlıyor. Ameliyatın ameliyat öncesi plana göre yapılma derecesi ve cerrahın deneyim seviyesi, toplam maliyetini belirlemede en kritik unsurlardan ikisidir.

  Tütün ürünlerinin kullanımı, ameliyat sonrası iyileşmeyi zorlaştırabilecek başka bir tehlikeli davranıştır. Nikotin, kan damarlarının daralmasına neden olduğu ve bölgeye kan akışını ve oksijen tedarikini azalttığı için, sigara içmek dokuların kendilerini iyileştirmesini zorlaştırır. Ameliyat sonrası başarılı bir iyileşme süreci geçirmek istiyorsanız ameliyat öncesi ve sonrasında sigaradan uzak durmak gerekir.

  Çoğu zaman estetik burun ameliyatı hastalara tam bir genel anestezi etkisi altında yapılır. Ancak daha az invaziv burun estetiği formlarında, cerrah gerekli gördüğü takdirde lokal anestezi kullanabilir. Ameliyat öncesi ve sonrası tüm hazırlıkları, uygulamaları ve gözlem sürelerini içeren bir burun estetiği ameliyatının bir günü tamamlaması olasıdır.

  Çoğu durumda, bu iki yaklaşımdan biri kullanılarak ameliyat yapılabilir. Açık burun estetiği olarak bilinen ilk tip burun ameliyatı, cerrahın kolumellada işlem için görüş alanını açan küçük bir kesi yapmasını gerektirir. Genellikle önemli burun deformiteleri olan veya daha önce diğer nazal kozmetik tedavilerle ilgili deneyime sahip hastalar için önerilir.

  Mevcut bir metodolojiyi kullanmanın en belirgin avantajlarından biri, daha geniş bir vizyon yelpazesi sunmasıdır. Öte yandan, ameliyattan sonra ortaya çıkan şişlik ve morluk gibi sonuçlar çok daha şiddetlidir.

  Kapalı rinoplastide kesi burun delikleri içinde kalacak şekilde değiştirilir. Bu, estetiği açmak için alternatif bir prosedürdür. İşlem nedeniyle cerrahın görüş alanı azalmış olsa da iyileşme süresi önemli ölçüde kısalmakta ve burun dikişlerine gerek kalmamaktadır.

  Küçük kusurların ele alınması gerektiğinde, kapalı burun estetiği tekniği ile gidilecek olanıdır. Maliyeti, ameliyatın zorluk derecesine bağlı olarak geniş ölçüde değişebilir. Hastanın mevcut sağlık durumuna göre belirlenen estetik işlemi için hastanın doktorunun kullanmaya karar verdiği yaklaşım, prosedürle ilgili maliyetleri belirleyecektir.

   

  Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı

  Ameliyatlar cerrahın uygun gördüğü herhangi bir sırayla yapılabilir. Her operasyon, bireysel hastanın anatomik yapısına ve tedavi hedeflerine göre uyarlanır. Örneğin sedasyonla birlikte lokal anestezik mi yoksa genel anestezi mi gerekeceğini ameliyatın zorluk derecesi belirleyecektir. Bu doğrultuda bir karar, operasyon başlamadan önce verilecektir.

  Sedasyon ve lokal anestezi kombinasyonu, ayakta tedavi ortamlarında standart prosedürdür. Bununla birlikte, vücudun etkilerine duyarlı bölgelerine sınırlamalar getirilmiştir. Hastanın intravenöz (IV) hattı, sağlık ekibinin doğrudan burun dokularına ağrı kesici ilaç vermesini sağlar.

  Ameliyattan önce, hasta genel anestezi almak için ilacı teneffüs edecek veya damardan (koldaki bir damar yoluyla) alacaktır. Tamamen bilinç kaybına neden olduğu için genel anestezi, cerrahi işlemlerin komplikasyonsuz olarak gerçekleştirilmesini mümkün kılar. Genel anestezi sağlamak için hastanın nefes borusuna bir tüp yerleştirmek her zaman gereklidir.

  Rinoplasti ameliyatı sırasında burnun dışından, burnun içinden veya burun delikleri arasındaki bölgede, burnun hemen altında küçük bir kesi yapılır. Ardından burun cerrahı, istenen sonuçları elde etmek için yüzeyin altında bulunan kemik ve kıkırdağı yeniden şekillendirecektir.

  Burun kemiklerinin veya kıkırdakların şeklini değiştirmek söz konusu olduğunda cerrahın çeşitli alternatifleri vardır. Bu olasılıklar, hastanın istekleri, burnun yapısı ve kabul edilebilir bağlanma yerlerinin mevcudiyeti ile belirlenir.

  İki burun geçiş yolu arasında ayırıcı görevi gören septumun eğri veya bükülmüş olduğunu varsayalım. Bu durumda, septumu düzeltmek ve burun içinden hava akışını iyileştirmek için cerrahi müdahale kullanılabilir. Septoplasti ise burun estetiğinden ziyade bu operasyona verilen isimdir.

  Bir cerrah, uygun değişiklikler yapmak için kulağın veya burnun en derin bölgelerinden kıkırdağı çıkarabilir. Daha kapsamlı onarım için implantlardan, kaburgalardan veya vücudun diğer kısımlarından alınan kıkırdak kullanılabilir. Bu ayarlamalar tamamlanır tamamlanmaz, cerrah burun derisini ve dokusunu yeniden yerleştirecek ve tüm kesikleri dikecektir.

  Tıbbi ekip üyeleri, hastaları prosedürlerinden iyileşirken izler. Çoğu durumda aynı gün eve gidebilmelisiniz, ancak başka herhangi bir sağlık sorununuz varsa, geceyi hastanede geçirmeniz gerekebilir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."