Sanal Koroner Anjiografi
Kardiyoloji

Sanal Koroner Anjiografi

  Kalp damarlarında oluşan darlıklar kalp hastalığının ve tüm dünyada kalp hastalığına bağlı ölümlerin en sık sebebini oluşturmaktadır. Bu darlıkların direkt olarak görülerek değerlendirilmesi için kullanılan iki tetkik mevcuttur. Bunlardan birisi Klasik Koroner Anjiografi, diğeri ise Sanal koroner anjiografidir.
   
  Klasik Koroner Anjiografi kalp damarlarının görüntülenmesinde uzun süredir kullanılan bir tetkikdir. Bu incelemede kasık damarından ince boru şeklinde bir kateter ile girilir. Bu kateter damar içerisinden kalbe kadar ilerletilir ve kalp damarı içerisine x-ışını cihazı ile dışarıdan görülebilir bir boya maddesi verilerek damarın iç yapısı ile darlık gösteren kesimleri değerlendirilir. Bu tetkik ortalama 30 dakika sürer fakat hazırlık ile tetkik sonrası iyileşme süreci de eklendiğinde saatler alabilir. Birçok hasta bu test için tüm gününü hastanede geçirmektedir.
   
  Sanal Koroner Anjiografi tetkiki ise bilgisayarlı tomografi teknolojisinin gelişmesi ile mümkün hale gelmiş, daha yeni bir teknikdir. Klasik anjiografide olduğu gibi kasık damarından girilerek damar içerisinden kalbe kadar ilerletilen bir katetere bu tetkikde ihtiyaç yoktur. Ağrısız ve oldukça konforlu bir işlemdir. Kısa bir hazırlık ardından çekim saniyeler içerisinde tamamlanır. Bir saatlik bir öğle molası dahi çoğunlukla bu tetkikin tamamlanması için yeterlidir ve tetkik sonrasında günlük işlerinize hemen geri dönebilirsiniz.
   
  Bu tetkikin size uygun olup olmadığını öğrenmek için kardiyoloji uzmanınıza başvurabilirsiniz.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."