Hipoglisemi Nedir? Nasıl Tanınır ve Tedavi Edilir
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Hipoglisemi Nedir? Nasıl Tanınır ve Tedavi Edilir

  Hipoglisemi Nedir? Nasıl Tanınır ve Tedavi Edilir

  Hipoglisemi, kan şekeri seviyelerinin çok düştüğü bir durumdur. Buna neyin sebep olduğunu ve nasıl tanıyacağınızı öğrenin, böylece etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

  Hipoglisemi, kan şekeri seviyeleri normalin altına düştüğünde ortaya çıkar. Sorunun ciddiyetine bağlı olarak hafif ila şiddetli arasında değişen semptomlara neden olabilir.

   

  Hipoglisemiye Ne Sebep Olur?

  Yüksek miktarda karbonhidrat içeren çok fazla yemek yemek, bazı ilaçları almak, enfeksiyon kapmak ve yeterince su içmemek gibi hipogliseminin birkaç olası nedeni vardır.

   

  Kan Şekerinizin Düşük Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  Terleme, titreme, kafa karışıklığı, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, açlık, yorgunluk veya kaygı gibi hipoglisemi semptomlarınız varsa, kan şekeri seviyenizi kontrol etmelisiniz.

   

  Hipoglisemiyi Nasıl Önleyebilirsiniz?

  Hipoglisemiyi önlemenin birkaç yolu vardır. İlk olarak, yatmadan en az iki saat önce karbonhidratlı yiyecekler (ekmek, makarna, pirinç, patates) yiyin. İkincisi, gün boyunca bol su için. Üçüncüsü, alkol ve kafeinden kaçının çünkü bu maddeler kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Dördüncüsü, düzenli egzersiz yapın. Son olarak, ilaçlarınızı tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde aldığınızdan emin olun.

   

  Hipoglisemi Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? Hipoglisemi Belirtileri

  Hipoglisemi olduğundan şüpheleniyorsanız, önce kan şekeri seviyenizi kontrol edin. Ardından, gerekirse sağlık uzmanınızı arayın. Belirtileriniz hakkında sorular soracak ve fizik muayene yapacaktır.

   

  Hipoglisemiyi Nasıl Önleyebilirsiniz?

  Doğru Yiyin, Düzenli Egzersiz Yapın, Sağlıklı Kilonuzu Koruyun, Alkolden Uzak Durun ve Aldığınız Yiyeceklere Dikkat Edin.

  Hipoglisemi, kan şekeri normal seviyelerin altına düştüğünde ortaya çıkar. Bunun nedeni, vücudun glikoz arzını yeni kaynaklar ürettiğinden daha hızlı kullanmasıdır. Glikoz, yiyeceklerde bulunan bir şeker türüdür. Beyin ve vücudun diğer bölümleri için enerji sağlamaya yardımcı olur.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Yazar Hakkında

  Tıbbi Yayın Kurulu

  Tıbbi Yayın Kurulu

  tarafından 10.11.2022 tarihinde onaylandı.

  İletişim Formu

   
     
   
  Göksun AYVAZ
  Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

  Prof. Dr.

  Göksun AYVAZ

  Koru Ankara Hastanesi