Melatonin Hormonu Nedir?
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Melatonin Hormonu Nedir?

  Melatonin Hormonu Nedir?

  Melatonin, insanların daha hızlı uykuya dalmasına ve daha uzun süre uykuda kalmasına yardımcı olan doğal bir uyku yardımcısıdır.

  Melatonin, vücut tarafından geceleri üretilen doğal olarak oluşan bir hormondur. İç saatimizi düzenlemeye yardımcı olur ve dinlendirici uykuyu destekler.

   

  Melatonin Hormonu Nasıl Çalışır?

  Melatonin, beyin sapının yakınında bulunan epifiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur. Bu küçük organ, uyku döngüsünü düzenleyen serotonin adı verilen bir kimyasal üretir. Serotonin seviyeleri gün boyunca yükselir ve geceleri düşer. Melatonin bir antioksidan olarak çalışır ve hücreleri serbest radikallere karşı korur.

  Melatonin, vücut tarafından üretilen doğal olarak oluşan bir maddedir. İnsan vücudunda bulunur ve binlerce yıldır uyku döngülerini düzenlemeye yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Son yıllarda melatonin takviyeleri, yaşam kalitelerini artırabileceklerine inanan tüketiciler arasında popüler hale geldi.

   

  Melatonin Hormonu Kullanmanın Faydaları

  Melatonin, beynin merkezinde bulunan epifiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur. Bu küçük organ, gece uyuduğumuzda melatonin üretir. Melatonin de gün boyunca kan dolaşımına salınır.

   

  Melatonun Hormonu Nasıl Alınır?

  Melatonin, reçetesiz (OTC) bir ilaç olarak mevcuttur. Ancak, uyku yardımı olarak kullanılması için onaylanmamıştır. Bunun yerine, jet lag ve diğer sirkadiyen ritim bozukluklarını tedavi etmek için melatonin kullanılır.

   

  Melatonin Hormonu Yani Etkileri Nelerdir

  Melatonin'in uyuşukluk, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, ağız kuruluğu ve bulanık görme gibi yan etkilere neden olduğu gösterilmiştir. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve birkaç gün sonra geçer.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Göksun AYVAZ
  Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

  Prof. Dr.

  Göksun AYVAZ

  Koru Ankara Hastanesi