Haşimato Hastalığı Nedir
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Haşimato Hastalığı Nedir

  Haşimato Hastalığı Nedir?

  Hashimoto hastalığı, tiroid fonksiyon bozukluğuna neden olan otoimmün bir hastalıktır. Kronik lenfositik tiroidit veya hipotiroidizm olarak da bilinir.

  Hashimoto Hastalığı, vücudun kendi dokularına saldırdığı otoimmün bir durumdur. Bağışıklık sistemi yanlışlıkla tiroid bezini yabancı doku olarak algılar ve yok eder. Bu, düşük tiroid hormonu seviyelerine (hipotiroidizm) neden olur.

   

  Haşimato Hastalığına Ne Sebep Olur?

  Hashimoto hastalığına tiroid bezine karşı bir otoimmün reaksiyon neden olur. Bazı durumlarda, nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, Hashimoto'nun gelişimi için birkaç olası tetikleyici vardır. Bunlara genetik, çevresel toksinler, enfeksiyonlar, stres ve bazı ilaçlar dahildir.

   

  Haşimato Hastalığının Belirtileri

  Hashimoto hastalığı belirtileri genellikle yorgunluk, kilo artışı, saç dökülmesi, kuru cilt ve kabızlık ile başlar. Diğer semptomlar arasında konsantrasyon güçlüğü, hafıza kayıpları, kas ağrıları ve eklem ağrısı yer alır. Hashimoto geliştiren kişiler, geceleri sekiz saat uyuduktan sonra bile genellikle yorgun hissederler. Ayrıca kilo vermekte zorlanabilirler.

   

  Haşimoto Hastalığı Tedavi Seçenekleri

  Hashimoto'nuz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuz muhtemelen tanıyı doğrulamak için test önerecektir. TSH düzeyi adı verilen bir kan testi, düşük tiroid hormon düzeylerine sahip olup olmadığınızı belirlemeye yardımcı olacaktır. Ek olarak, doktorlar beyin veya boyundaki şişliği kontrol etmek için CT taraması veya MRI gibi başka testler isteyebilir.

   

  Haşimoto Hastalığı Önleme İpuçları

  Hashimoto hastalığı, tiroid bezini etkileyen otoimmün bir durumdur. Bu, bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırarak iltihaplanma ve hasara neden olduğu anlamına gelir. Hashimoto'nun belirtileri yorgunluk, kilo alımı, saç dökülmesi, kuru cilt ve kabızlığı içerir.

   

  Haşimoto Tiroiditinin Belirtileri

  Hashimoto'nuz olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal doktorunuza görünün. Hastalığınızın olup olmadığını belirlemek için testler yapacaktır. Tedavi seçenekleri, belirtilerinizin ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Belirtilerinizi kontrol altına almak için ilaca ihtiyacınız olabilir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Göksun AYVAZ
  Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

  Prof. Dr.

  Göksun AYVAZ

  Koru Ankara Hastanesi

  Mina GülfemKAYA
  Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

  Uzm. Dr.

  Mina Gülfem KAYA

  Koru Ankara Hastanesi