Amilaz nedir? Amilaz Değeri Neden Artar?
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Amilaz nedir? Amilaz Değeri Neden Artar?

  Amilaz nedir? Amilaz Değeri Neden Artar?

  Amilaz, tükürükte bulunan bir enzimdir. Karbonhidrat ve proteinlerin parçalanmasına yardımcı olur.

  Tükürükteki amilaz seviyesi pankreas hastalığı, diyabet ve diğer tıbbi durumları teşhis etmek için kullanılır.

  Bu makale, amilazın ne olduğunu, neden arttığını ve bu bilgiyi sağlığınızı iyileştirmek için nasıl kullanacağınızı açıklayacaktır.

  Tükürük, karbonhidratları ve proteinleri parçalayan bir enzim olan amilaz içerir. Sağlıklı insanlarda tükürükteki amilaz seviyeleri gün boyunca nispeten sabit kalır. Ancak pankreas (insülin üretmekten sorumlu organ) ile ilgili bir sorun olduğunda amilaz seviyeleri yükselir.

  Amilaz, tükürük bezleri tarafından üretilen bir sindirim enzimidir. Tükürükte yaklaşık 1 mg/dL konsantrasyonda bulunur. Pankreas suyunda da bulunur.

   

  Amilaz Neden Artar?

  Karbonhidrat alımı arttığında amilaz seviyeleri yükselir. Bu, amilazın sindirim sürecinin bir parçası olarak kan dolaşımına salınması nedeniyle oluşur. Daha fazla yiyecek tüketildikçe daha fazla amilaz salınır.

   

  Amilazdan Nasıl Yararlanabilirsiniz?

  Pankreatit teşhisi konduysa, amilaz seviyenizi izlemeniz gerekecektir. Yüksek bir amilaz değeri, sisteminizde çok fazla şeker bulunduğunu gösterir. Ek olarak, düşük bir amilaz seviyesi, yeterince karbonhidrat yemediğinizi gösterebilir.

  Amilaz, pankreas tarafından üretilen bir sindirim enzimidir. Yiyecek mideye girdiğinde ince bağırsağa salınır. Amilaz, nişastayı ve diğer kompleks karbonhidratları basit şekerlere ayırır. Bu şekerler kan dolaşımına emilir ve enerji olarak kullanılır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Göksun AYVAZ
  Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

  Prof. Dr.

  Göksun AYVAZ

  Koru Ankara Hastanesi

  Mina GülfemKAYA
  Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

  Uzm. Dr.

  Mina Gülfem KAYA

  Koru Ankara Hastanesi