Bademcikler
Kulak Burun Boğaz (KBB)

Bademcikler

  Bademciler, insan vücudunun bağışıklık sisteminin işleyişinde önemli organlarından biridir. Bademcikler üst solunum yolları ile vücuda direkt olarak giren mikropların bağışıklık sistemi hücreleri ile baş etmeye çalıştığı ilk yerdir. Bu nedenle bademciklerin fonksiyonunu kaybetmesi ya da yapmakta zorlanması insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu tür durumlarda kişinin bademcik ameliyatı olması gerekmektedir.

  Bademciklerin Görevleri Nelerdir?

  Bademcikler, ağız boşluğunda bulunan dilin alt kısmında sağ ve solda iki tarafta bulunan insan vücudunun bağışıklık sisteminin birincil maddesi olan küçük organlarımızdır. Vücuda üst solunum yolları ile giren ve daha çok bu durum ağız solunumundan alınan mikropların ilk bulunup toplandığı alan olan bademcikler, vücut için bağışıklıkta savunma hücrelerini üretmektedir. Bademciklerin bu görevinin en önemli ve yoğun olduğu dönem çocukluk dönemidir. Bu erken çocukluk dönemi, vücudun mikroplarla yeni yeni tanıştığı ve bağışıklık sisteminin bu mikroplara karşı savunduğu dönemdir. Bademciklerin işlevleri ilk yaşlarda oldukça önemliyken, yaş ilerleyip büyüdükçe bademciklerin bu fonksiyonları azalmaktadır.

  Bademcik Enfeksiyonları Nedir?

  Enfeksiyon oranı yüksek olan kişilerde genellikle bademcikler çok daha fazla büyümekte ve işlevlerinde bozulmalar meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda bademcikleri korumanın yanı sıra enfeksiyon oranı yüksek risk taşıdığı için olumsuz yönde etkiler göstermeleri yüksel ihtimaldir. Çeşitli enfeksiyon riskleri dışında bademciklerin çok fazla büyümesi daha çok çocuk hastalarında yemek yemede güçlükler ve solunumda sıkıntılar görülebilmektedir. Sürekli tekrarlayabilen bademcik enfeksiyonlarının tedavilerinde genel olarak antibiyotiklerin üzerinden yapılabilmektedir. Ancak bu antibiyotik kullanımlarının uzun günler kullanımı ve tekrar edilmesi kişilerde sağlık risklerine sebep olabilir. Vücut sağlığı için istenmeyen durumların oluşturduğu görülebilmektedir. Genel olarak baktığımızda bu anlatılan durumlar üzerinden bademciklerin ameliyat yapılarak alınması öneriliyor. Boğazda bademciklerin dokusuyla uyumlu başka dokularda olduğu için bademciklerin alınması kişilerde bağışıklık sistemlerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmayacaktır. Aksi halde alınmazsa daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilecektir. Sonuç olarak uzmanlar bu şekilde enfeksiyon oranı yüksek olan durumlarda bademciklerin ameliyatla alınması durumunu önermektedir.

   

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."