Vücutta Morarma Nedenleri, Vücutta Morluklara Ne Sebep Olur?
Hematoloji

Vücutta Morarma Nedenleri, Vücutta Morluklara Ne Sebep Olur?

  Vücutta Morarma Nedenleri, Vücutta Morluklara Ne Sebep Olur?

  Morluklar, ciltteki kan damarlarının kırılmasıyla cildin altındaki dokulara kanamaya neden olur. Morarmanın en yaygın nedeni yaralanmadır, ancak bu tür yaralanmaya katkıda bulunabilecek başka faktörler de vardır.

   

  Morarma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Derideki hasarlı kan damarlarından kan sızdığında morarma meydana gelir. Bu, bu kan damarlarının duvarları yırtıldığında ve kanın dışarı sızmasına izin verdiğinde olur. Kan daha sonra derinin altında toplanır ve bir çürük oluşturur.

   

  Morluklar Neden Kaynaklanır?

  Morluklar vücudun herhangi bir yerinde olabilir, ancak daha çok kollarda, bacaklarda, gövdede, kafada ve yüzde görülürler. Ellerde ve ayaklarda da görünebilirler. Ezilmeler (künt kuvvet travmasının neden olduğu morluklar), yırtılmalar (kesikler), hematomlar (kanlı alanlar) ve ekimozlar (morumsu noktalar) dahil olmak üzere birkaç farklı morarma türü vardır.

  Spor ve Diğer Aktiviteler Sırasında Meydana Gelen Yaygın Yaralanmalardır.

  Temas sporları sırasında göğse bir darbe veya sert bir yüzeye düşme gibi iki sert yüzey arasında bir darbe olduğunda morluklar meydana gelebilir. Kan damarları basınç altında patlayarak dokularda kanamaya neden olduğunda da bir çürük oluşabilir. Bu tür yaralanmalara hematom denir. Hematomlar genellikle bir kesik veya sıyrıktan sonra ortaya çıkar çünkü cilt kırılarak kanın dışarı sızmasına neden olur.

  Morluklar, vücudun yumuşak dokusuna verilen hasardan kaynaklanır. Enfekte olmadıkça tehlikeli değiller. Aslında, morluktan muzdarip bazı insanlar genellikle bundan utanırlar. Ancak bunları önlemenin yolları var. Daha önce bir çürük yaşadıysanız, muhtemelen ne kadar acı verici olabileceğini biliyorsunuzdur. Sadece çürüğün bulunduğu bölgeye dokunmak acıtıyor. Ve bazen bölgeye dokunmak bile daha fazla acıya neden olur.

  Morarmanın Daha Muhtemel Olduğu Bazı Koşullar Vardır.

  Sert oyunlar oynadıkları ve sık sık yere düştükleri için çocuklarda morarma yaygındır. Yetişkinler de kafalarını sert bir şeye çarptıklarında kolayca morarırlar. Bu, yürürken veya merdivenlerden düşerken bir şeye çarptıklarında olur. Belirli tıbbi durumları olan kişiler, diğerlerine göre daha yüksek morarma riski altındadır. Bunlara böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, kanama bozuklukları ve kanser dahildir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Aynur UğurBİLGİN
  Hematoloji

  Prof. Dr.

  Aynur Uğur BİLGİN

  Koru Ankara Hastanesi