Sosyal Anksiyete Nedir?
Psikiyatri

Sosyal Anksiyete Nedir?

  Sosyal Anksiyete Nedir?

  Sosyal anksiyete, diğer insanlarla etkileşime girdiğimizde rahatsız edici bir duygudur.

  Sosyal anksiyete, sosyal durumlarda bizi kaygılı hissettiren bir durumdur. İlişkilerimiz, kariyerimiz ve öz saygımız dahil olmak üzere hayatımızın birçok yönünü etkiler.

  Neden Diğer İnsanlardan Korkuyoruz?

  Diğer insanlardan korkmamızın birkaç nedeni var. Bunun bir nedeni, başkalarının bizi görünüşümüze, davranışımıza veya kişiliğimize dayanarak olumsuz yargılayacağını düşünmemizdir. Başka bir sebep de, başkalarının bizi reddedeceğine inanmamızdır. Başka bir neden de, başkalarının kendimiz hakkında utanç verici bir şey öğreneceğinden endişe etmemizdir.

  Sosyal Anksiyete ve Utangaçlık Arasındaki Fark

  Sosyal anksiyete, utangaçlıktan farklıdır. Her iki terim de diğer insanlarla etkileşime girerken rahatsızlık hissini ifade ederken, sosyal anksiyete daha yoğun ve kalıcıdır. Sosyal anksiyete mustarip insanlar, hoşlansalar bile, genellikle sosyal durumlardan kaçınırlar. Ayrıca diğer insanlarla etkileşimden önce ve etkileşim sırasında endişeli hissetme eğilimindedirler.

  Sosyal Anksiyete Nasıl Aşılır?

  Sosyal anksiyetenin üstesinden gelmenin birkaç yolu vardır. En kolay yollardan biri farkındalık uygulamaktır. Farkındalık, düşüncelerimizin ve duygularımızın onlara kapılmadan farkına varmamıza yardımcı olur. Bu, tepkilerimizi kontrol altına almamızı ve uygun şekilde yanıt vermemizi sağlar.

  Kalabalık Bir Odada Nasıl Daha Güvende Olabilirsiniz?

  Sosyal anksiyetenin üstesinden gelmenin bir başka etkili yolu da öz-şefkat uygulamaktır. Öz-şefkat, endişeli hissettiğinizde kendinize karşı nazik olmayı içerir. Bunu fiziksel olarak (örneğin sağlıklı yiyecekler yemek), duygusal olarak (örneğin, anlayan arkadaşlarla konuşarak) ve zihinsel olarak (örneğin eğlenceli bir şeyler yaparak) kendinize dikkat ederek yapabilirsiniz.

  İçine Dönük Olmayı Nasıl Durdurursunuz?

  Sosyal anksiyete ile mücadele ediyorsanız, durum hakkında daha fazla bilgi edinmeyi yararlı bulabilirsiniz. Her biri kendi semptomları olan birkaç farklı sosyal anksiyete bozukluğu türü vardır. Bir tür sosyal ansiyeteye “genel sosyal fobi” denir; bu, hata yapmaktan veya kendinizi utandırmaktan endişe duyduğunuz için başkalarıyla etkileşim kurmaktan korktuğunuz anlamına gelir. Diğer sosyal anksiyete türleri arasında “sosyal anksiyete bozukluğu”, “özgül fobi” ve “performans kaygısı” yer alır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Cahit PEKYARDIMCI
  Psikiyatri

  Uzm. Dr.

  Cahit PEKYARDIMCI

  Koru Ankara Hastanesi