Panik Atak Belirtileri
Psikiyatri

Panik Atak Belirtileri

  Panik Atak Belirtileri

  Panik ataklar, uyarı vermeden ortaya çıkan ani yoğun korku nöbetleridir. Genellikle göğüs ağrısı, baş dönmesi, terleme ve kalp çarpıntısı gibi fiziksel semptomlar eşlik eder.

   

  Panik Atak Nedir?

  Panik atak, aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan yoğun bir korku dönemidir. Dehşet, nefes darlığı, uyuşukluk ve/veya çıldırıyormuş gibi hissetme ile karakterizedir.

   

  Panik Atak Nasıl Etkiler?

  Panik ataklar aşırı kaygı ve endişeye neden olarak normal şekilde çalışmayı zorlaştırabilir. Bazı durumlarda, panik bozukluğu olan kişiler mantıksız olduklarına inandıkları için depresif veya suçlu hissedebilirler.

   

  Panik Atakların Nedenleri

  Panik atakların birkaç olası nedeni vardır. Yaygın bir neden strestir. Stresli durumlar, bir kişinin vücudunun kan dolaşımına adrenalin salmasına neden olarak bir saldırıyı tetikleyebilir. Bu, onları endişeli ve gergin hissettiren bir dövüş ya da uçuş tepkisini tetikler.

   

  Panik Atak Tedavisi

  Panik atak geçiriyorsanız, sakinleşmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. İlk olarak, saldırıyı neyin tetiklediğini belirlemeye çalışın. Dışsal (yüksek bir ses gibi) veya içsel (stresli hissetmek gibi) bir şey miydi? Sorunun kaynağını belirledikten sonra, başka bir saldırıyı tetiklememek için adımlar atabilirsiniz.

   

  Panik Atak Önleme İpuçları

  Ardından, bir saldırı geçirdiğinizi nasıl anlayacağınızı öğrenmeniz gerekir. Nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi, terleme, uyuşma, karıncalanma veya baş dönmesi gibi belirtiler fark edebilirsiniz. Bu belirtiler genellikle beş dakikadan az sürer. Bu semptomların başladığını hissediyorsanız, derin nefes almayı ve rahatlamayı deneyin.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Cahit PEKYARDIMCI
  Psikiyatri

  Uzm. Dr.

  Cahit PEKYARDIMCI

  Koru Ankara Hastanesi