Klostrofobi Nedir? Nasıl Başa Çıkılır Bununla?
Psikiyatri

Klostrofobi Nedir? Nasıl Başa Çıkılır Bununla?

  Klostrofobi Nedir? Nasıl başa Çıkılır Bununla?

  Klostrofobi, küçük alanlara kapatıldığında panik veya terör duygularıyla karakterize bir kaygı bozukluğudur. Klostrofobi, kapalı yerlerde kapana kısılma korkusudur. İnsanların endişeli, gergin ve hatta panik hissetmelerine neden olabilir. Klostrofobisi olan kişiler genellikle bu duyguyu tetikleyebilecek durumlardan kaçınırlar.

   

  Klostrofobiye Ne Sebep Olur?

  Klostrofobi, obsesif kompulsif bozukluk (OKB) ve travma sonrası stres bozukluğu gibi birkaç farklı psikolojik bozuklukla ilişkilendirilmiştir. Bu bozukluklar, korkularla ilgili aşırı düşünce ve davranışlar da dahil olmak üzere bazı ortak semptomları paylaşır.

   

  Klostrofobinin Belirtileri

  Klostrofobiden muzdarip insanlar genellikle kapana kısılmış ve kaçamayacaklarını hissederler. Ayrıca asansörler, uçaklar ve hatta arabalar gibi kapalı yerlerde olduklarında kendilerini endişeli ve gergin hissedebilirler. Klostrofobik insanlar bu durumlardan kaçınabilir çünkü içlerinde kapana kısılmaktan korkarlar.

   

  Klostrofobi Tedavisi

  Klostrofobiniz olabileceğini düşünüyorsanız, hemen doktorunuzla konuşun. Tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Rahatlama tekniklerini kullanarak kendinizi evinizde tedavi edebilirsiniz. Bu yöntemler derin nefes egzersizleri, meditasyon, yoga ve ilerleyici kas gevşemesini içerir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Cahit PEKYARDIMCI
  Psikiyatri

  Uzm. Dr.

  Cahit PEKYARDIMCI

  Koru Ankara Hastanesi