Endojen Depresyon Nedir? Hayatınızı Nasıl Etkiler?
Psikiyatri

Endojen Depresyon Nedir? Hayatınızı Nasıl Etkiler?

  Endojen Depresyon Nedir? Hayatınızı Nasıl Etkiler?

  Endojen depresyon, belirgin bir neden veya tetikleyici olmadığında ortaya çıkan bir depresyon türüdür.

  Endojen depresyon, açık bir dış tetikleyiciye sahip olmayan bir majör depresif bozukluk (MDB) şeklidir. Dış etkilerden ziyade vücuttaki biyolojik faktörlerden kaynaklandığı için "iç" depresyon olarak da bilinir.

  Bu makale endojen depresyonun ne olduğunu, yaşamınızı nasıl etkilediğini ve nasıl tedavi edileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

  Endojen depresyon, diğer depresyon türlerinden farklıdır. Majör depresif bozukluk olan bazı insanlar her gün üzgün veya depresif hissederken, diğerleri bu duyguları yalnızca ara sıra yaşar. Endojen depresyon, bir seferde haftalar veya aylar süren üzüntü veya düşük ruh hali dönemleri ile karakterizedir. Bu durumdan muzdarip insanlar genellikle yorgun, motivasyonsuz ve konsantre olamadıklarını bildirirler. Ayrıca uyku ve düzgün yemek yeme konusunda sorun yaşayabilirler.

   

  Endojen Depresyon Neden Olur?

  Endojen depresyon, beyin kimyasındaki değişikliklerden kaynaklanır. Bu değişiklikler yaşlandıkça doğal olarak meydana gelir, ancak bazı tıbbi durumlar nedeniyle de olabilir.

   

  Endojen Depresyonun Belirtileri

  Endojen depresyon genellikle teşhis edilmez çünkü ondan muzdarip insanlar herhangi bir semptom göstermezler. Bununla birlikte, endojen depresyonun bazı yaygın belirtileri arasında yorgunluk, uyku bozuklukları, düşük enerji seviyeleri, umutsuzluk duyguları ve intihar düşünceleri yer alır.

   

  Endojen Depresyonun Nedenleri

  Endojen depresyonun birkaç olası nedeni vardır. Bunlar genetik, beyin kimyası ve çevresel etkileri içerir.

   

  Endojen Depresyon Tedavileri

  Endojen depresyondan muzdarip olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Muhtemelen bir ilaç ve terapi kombinasyonu önerecektir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Cahit PEKYARDIMCI
  Psikiyatri

  Uzm. Dr.

  Cahit PEKYARDIMCI

  Koru Ankara Hastanesi