Kalp Kapağı Onarım Ameliyatı
Kalp ve Damar Cerrahisi

Kalp Kapağı Onarım Ameliyatı

  Kalp Kapağı Onarım Ameliyatı

  Kalp kapağı onarım cerrahisi günümüzde en sık yapılan kalp prosedürlerinden biridir.

  Kalpte, kanın kalbin odalarından sorunsuz bir şekilde akmasını sağlayan dört valf bulunur. Bu valfler, kanın bir seferde yalnızca bir yönde akmasına izin verir. Ayrıca sağ ventrikül kasıldığında kanın sol ventriküle geri sızmasını da önlerler.

  İnsan vücudunda üç farklı kapakçık türü vardır: semilunar (aort ve mitral), biküspit ve triküspit. Her kapakçık tipinin kendine özgü yapısı ve işlevi vardır. Aort ve mitral kapakçıklar sırasıyla sol karıncık ile aort arasında ve sol kulakçık ile mitral kapak arasında bulunur. Biküspit kapakçıklar hem aortta hem de pulmoner arterde bulunur. Triküspit kapakçıklar kalbin sağ tarafında bulunur.

   

  Cerrah Ameliyat Sırasında Ne Yapar?

  Cerrah, açık kalp ameliyatı adı verilen cerrahi bir işlem gerçekleştirir. Bu, göğüs duvarında küçük bir kesi yapmayı ve hastanın kalbini açmayı içerir. Kalp ortaya çıktığında, cerrah hasarlı dokuları çıkaracak ve ardından kapağı protez bir cihazla değiştirecektir.

   

  Ameliyattan Sonra Ne Olur?

  Kalp kapağı onarımı ameliyatı geçiren hastalar tipik olarak iyileşir ve birkaç gün içinde evlerine dönerler. Kendilerini daha iyi hissedene kadar yorucu aktivitelerden kaçınmalıdırlar. Hastalar daha önce kalp ameliyatı geçirmişlerse, işlemi takip eden birkaç hafta boyunca ilaç almaları gerekebilir.

   

  Doktorunuzu Ne Zaman Aramalısınız?

  Göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi veya bacaklarınızda şişme gibi kalp kapakçıklarınızla ilgili herhangi bir semptom fark ederseniz hemen doktorunuzu arayın. Sizi muayene edecek ve daha fazla teste ihtiyacınız olup olmadığını belirleyecektir.

   

  İyileşmeden Ne Bekleyebilirsiniz?

  Kalp kapağı onarım ameliyatınızdan sonra iki hafta içinde kendinizi daha iyi hissetmeniz gerekir. Bununla birlikte, birkaç ay boyunca yine de biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. İyileşme sırasında yorgunluk, halsizlik ve kas ağrıları yaşayabilirsiniz. Ayrıca geceleri uyumakta zorluk çekebilirsiniz.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Yazar Hakkında

  Tıbbi Yayın Kurulu

  Tıbbi Yayın Kurulu

  tarafından 20.10.2022 tarihinde onaylandı.

  İletişim Formu

   
     
   
  BirolYAMAK
  Kalp ve Damar Cerrahisi

  Prof. Dr.

  Birol YAMAK

  Koru Ankara Hastanesi