İskemi Nedir?
Kalp ve Damar Cerrahisi

İskemi Nedir?

  İskemi Nedir?

  İskemi, bir doku veya organın oksijen ve besinlerinin yeterince gitmediği bir durumdur. Bu durum, o dokunun veya organın yeterince işlev göremeyeceğine veya tümden ölüme bile neden olabilir. İskemi, genellikle bir damar tıkanıklığı veya daralması sonucu oluşur. Bu durumun önlenmesi ve tedavisi için doktorların tavsiyesi ve reçete ettiği ilaçları kullanmanız önemlidir.

   

  İskemi Hangi Sorunlara Neden Olur?

  İskemi, bir dokunun veya organın oksijen ve besinlerinin yeterince gitmediği bir durumdur. Bu durum, o dokunun veya organın yeterince işlev göremeyeceğine veya tümden ölüme bile neden olabilir. İskemi, genellikle bir damar tıkanıklığı veya daralması sonucu oluşur. Bu tıkanıklık veya daralma, damar duvarındaki plak birikimine veya tromboza neden olabilir. Ayrıca, bir doku veya organın oksijen ve besinlerine ulaşmasını engelleyen bir kanamada da iskemi olabilir. İskemi, ayrıca bazı kalp rahatsızlıkları veya ani kalp durdurmaları sonucu da ortaya çıkabilir. Bu durumun belirtilerini ve sebeplerini anlamak için bir doktora danışmanız önemlidir.

   

  Miyokard İskemisi Nedir?

  Miyokard iskemisi, kalbin içindeki miyokard dokusunun oksijen ve besinlerinin yeterince gitmediği bir durumdur. Bu durum, kalbin yeterince işlev göremeyeceğine veya tümden ölüme bile neden olabilir. Miyokard iskemisi, genellikle koroner arterlerdeki bir tıkanıklık veya daralma sonucu oluşur. Bu tıkanıklık veya daralma, damar duvarındaki plak birikimine veya tromboza neden olabilir. Ayrıca, kalbin oksijen ve besinlerine ulaşmasını engelleyen bir kanamada da miyokard iskemisi olabilir. Bu durumun belirtilerini ve sebeplerini anlamak için bir doktora danışmanız önemlidir.

   

  Miyokard İskemisi Nedenleri

  Miyokard iskemisi, genellikle koroner arterlerdeki bir tıkanıklık veya daralma sonucu oluşur. Bu tıkanıklık veya daralma, damar duvarındaki plak birikimine veya tromboza neden olabilir. Ayrıca, kalbin oksijen ve besinlerine ulaşmasını engelleyen bir kanamada da miyokard iskemisi olabilir. Ayrıca, bazı kalp rahatsızlıkları veya ani kalp durdurmaları da miyokard iskemisi sonucu ortaya çıkabilir. Bu durumun belirtilerini ve sebeplerini anlamak için bir doktora danışmanız önemlidir.

   

  İskemi Risk Faktörleri Nelerdir?

  İskemi risk faktörleri, oluşabilecek bir iskemi durumuna neden olan faktörlerdir. Bu faktörler, kişinin yaşı, cinsiyeti, ailesel geçmişi, yaşam tarzı ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, yaş ilerledikçe iskemi riski artar, erkeklerde iskemi riski kadınlara göre daha yüksektir, ailesel bir geçmişe sahip olanların iskemi riski daha yüksektir, sigara içenlerin iskemi riski diğerlerine göre daha yüksektir ve yüksek tansiyon veya kolesterol gibi sağlık sorunları olanların iskemi riski daha yüksektir. Bu risk faktörlerini anlamak ve iskemi riskini azaltmak için bir doktora danışmanız önemlidir.

   

  Bacaklarda Gerçekleşen İskemi

  Bacaklarda gerçekleşen iskemi, bacaklardaki dokuların veya organların oksijen ve besinlerinin yeterince gitmediği bir durumdur. Bu durum, bacaklardaki dokuların veya organların yeterince işlev göremeyeceğine veya tümden ölüme bile neden olabilir. Bacaklarda gerçekleşen iskemi, genellikle bacaklardaki damarlardaki bir tıkanıklık veya daralma sonucu oluşur. Bu tıkanıklık veya daralma, damar duvarındaki plak birikimine veya tromboza neden olabilir. Ayrıca, bacaklardaki bir doku veya organın oksijen ve besinlerine ulaşmasını engelleyen bir kanamada da iskemi olabilir. Bu durumun belirtilerini ve sebeplerini anlamak için bir doktora danışmanız önemlidir.

   

  Mazenterik (bağırsak) İskemi

  Mazenterik (bağırsak) iskemi, bağırsakların oksijen ve besinlerinin yeterince gitmediği bir durumdur. Bu durum, bağırsakların yeterince işlev göremeyeceğine veya tümden ölüme bile neden olabilir. Mazenterik iskemi, genellikle bağırsaklardaki damarlardaki bir tıkanıklık veya daralma sonucu oluşur. Bu tıkanıklık veya daralma, damar duvarındaki plak birikimine veya tromboza neden olabilir. Ayrıca, bağırsaklardaki bir doku veya organın oksijen ve besinlerine ulaşmasını engelleyen bir kanamada da iskemi olabilir. Bu durumun belirtilerini ve sebeplerini anlamak için bir doktora danışmanız önemlidir.

   

  İskemi Oluşmasını Önleyebilir miyim?

  İskemi oluşmasını önleyebilirsiniz, ancak bunun için belirtilerini ve sebeplerini anlamanız ve doktorların tavsiyelerine uymanız gerekir. Öncelikle, iskemi risk faktörlerini anlamanız ve gerekirse bu risk faktörlerini azaltmanız önemlidir. Örneğin, sigara içmekten vazgeçmeniz, düzenli olarak egzersiz yapmanız, sağlıklı bir diyet izlemeniz ve stresi azaltmanız iskemi riskini azaltabilir. Ayrıca, kan basıncınızı ve kolesterol düzeylerinizi kontrol altında tutmanız ve belirli aralıklarla doktor kontrollerinden geçmeniz de iskemi riskini azaltabilir. Bu önleyici tedbirleri almanızı sağlıklı kalmanız için önemlidir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Yazar Hakkında

  Tıbbi Yayın Kurulu

  Tıbbi Yayın Kurulu

  tarafından 15.12.2022 tarihinde onaylandı.

  İletişim Formu

   
     
   
  BirolYAMAK
  Kalp ve Damar Cerrahisi

  Prof. Dr.

  Birol YAMAK

  Koru Ankara Hastanesi