İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?
Gastroenteroloji

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?

  İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?

  İrritabl bağırsak sendromu (IBS), dışkı sıklığı ve kıvamında değişikliklerle birlikte karın ağrısına veya rahatsızlığa neden olan yaygın bir sindirim bozukluğudur.

  İrritabl Bağırsak Sendromu, herhangi bir zamanda toplumun yaklaşık %10'unu etkiler. Genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde başlar ve semptomlar zamanla kötüleşme eğilimindedir.

   

  İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri

  İrritabl Bağırsak Sendromu olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Belirtileriniz hakkında sorular soracak ve gerçekten İrritabl Bağırsak Sendromu olup olmadığını belirlemek için testler yapacaktır.

   

  İrritabl Bağırsak Sendromu Nedenleri

  Stres, diyet, hormonlar, ilaçlar ve diğer tıbbi durumlar dahil olmak üzere irritabl bağırsak sendromunun birkaç olası nedeni vardır.

   

  İrritabl Bağırsak Sendromu Tetikleyicileri

  İrritabl Bağırsak Sendromu’nden muzdaripseniz, semptomları yönetmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. İlk olarak, bir saldırıyı tetikleyen yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Buna kafein, alkol, baharatlı yiyecekler ve gazlı içecekler dahildir. Ayrıca, lif, şeker ve yağ alımını sınırlayın. Gün boyunca daha sık küçük öğünler yemeyi deneyin. Son olarak bol su için.

   

  İrritabl Bağırsak Sendromu Semptomları

  İki ana İrritabl Bağırsak Sendromu türü vardır: İshal baskın ve kabızlık baskın. Her iki tip de kramp, şişkinlik, gaz ve sık mukus geçişi gibi benzer semptomlara neden olur. Bununla birlikte, ishalin baskın olduğu İrritabl Bağırsak Sendromu olan kişiler, kabızlığın baskın olduğu İrritabl Bağırsak Sendromu olanlardan daha sık gevşek dışkı çıkarma eğilimindedir.

   

  Diyet İrritabl Bağırsak Sendromu Nasıl Etkiler

  İrritabl Bağırsak Sendromu olan kişiler genellikle meyve, sebze, kepekli tahıllar, kuruyemişler, tohumlar, fasulye ve mercimek gibi lif açısından zengin yiyecekleri yedikten sonra kendilerini daha iyi hissederler. Bu gıdalar, gıdaların bağırsaklardan daha hızlı geçmesine yardımcı olarak ağrılı kasılma olasılığını azaltır. Ayrıca, IBS tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ishale neden olarak semptomları kötüleştirebilir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."