Mide Bulantısı Nasıl Geçer?
Gastroenteroloji

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

  Mide bulantısı yaş veya cinsiyet gibi ayrıştırıcı özellikler fark etmeksizin herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı rahatsızlıklardan biridir. Bu rahatsızlık kimi zaman oldukça kısa süreli ve geçici olabileceği gibi bazı durumlarda ise uzun süreli ve bazı hastalıkların belirtisi olarak görülebilir. Özellikle mide bulantısına eşlik eden kusma, halsizlik ya da bilinç kaybı gibi durumlar çok ciddi hastalıkların belirtileri olabilir. Bu yüzden mide bulantısının özellikle de beraberinde başka belirtileri var ise nedenini bilmek ve tanı koymak oldukça önemlidir. Ancak hamilelik, şiddetli baş ağrısı ya da alkol kullanımı gibi durumlar da mide bulantısına neden olabilmektedir. 

  Yazımızda mide bulantısı ile ilgili en çok merak edilen sorulardan olan mide bulantısı nedir, sebepleri nelerdir ve nasıl geçer sorularına kısa cevaplar vermeye çalışacağız. Ayrıca yazımızın devamında mide bulantısı ile ilgili merak edilen diğer konular hakkında da kısa bilgiler bulabilirsiniz. 

  Mide Bulantısı Nedir?

  Mide bulantısı en basit tanımı ile, vücudun farklı sistemlerinden gelen uyarılar sonucunda midede bulantı hissinin oluşması ile oluşan rahatsızlıktır. Mide bulantısı her zaman kusma ile sonuçlanmasa da çoğu zaman kusmaya kadar varabilen bir rahatsızlıktır. Mide bulantısı bir mide hastalığı olarak kabul edilmemektedir. Genellikle ağrısız bir semptom olarak kabul edilir. Ancak ağrısız semptom olmasına rağmen kişi için oldukça rahatsız edici olabilir. Bulantıya eşlik eden en yaygın semptom ise bulantı hissinin neden olduğu kusmadır. Ayrıca mide bulantısına genellikle terleme, tansiyonun düşmesi, kalbin yavaş atması ya da iştahsızlık belirtiler eşlik edebilir. 

  Mide Bulantısı Sebepleri

  Mide bulantısının nedeni çoğu zaman mideden kaynaklanan rahatsızlıklar olarak düşünülse de sadece mide rahatsızlıklarından kaynaklanmayabilir. Mide bulantısının bilinen birçok sebebi bulunmaktadır. Bulantı ve buna bağlı olarak görülebilen kusma dahiliye, nöroloji, KBB hatta psikiyatri gibi farklı birçok branşın ilgi alanına girebilir. Birçok sebebi bulunabilen mide bulantısının ilk akıllara gelen sebeplerinden bazıları ise şunlardır;

  • Gıda zehirlenmeleri
  • Mide ve bağırsak enfeksiyonları 
  • Aşırı alkol alımı
  • Gastrit, ülser ya da reflü gibi mide hastalıkları
  • Yağlı ve baharatlı yiyecekler
  • Tansiyon ve şeker düşüklüğü
  • Araç tutması
  • Stres ve anksiyete 
  • Migren
  • Hamilelik
  • Vertigo, kulak çınlaması
  • Laktoz intoleransı, çölyak hastalığı,

  Görüldüğü üzere birçok nedene bağlı olarak oluşabilen mide bulantısı ardından gelebilecek kusma ile yaşayan kişiyi oldukça rahatsız edebilecek durumlardan biridir. Ayrıca alkol kullanımı, hamilelik ya da kötü koku gibi nedenlerden olabileceği gibi görüldüğü üzere ciddi hastalıklarda da mide bulantısı görülebilmektedir. Bu yüzden özellikle uzun süreli mide bulantıları mutlaka ciddiye alınmalı ve uzman bir doktor tarafından incelenmelidir. 

  Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

  Mide bulantısı çoğu zaman ciddi bir rahatsızlık olmadığı için mide bulantısı yaşayan kişi bazı basit yöntemler ile mide bulantısının önüne geçebilir. Bu yöntemlerden çoğu evde kolaylıkla uygulanabilecek oldukça pratik yöntemlerdir. Ancak eğer mide bulantısı sürekli kendini tekrar ediyor ve geçmiyor ise mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir. Ciddi durumlar dışında mide bulantısının geçmesine yardımcı olan yöntemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Açık havaya çıkıp derin nefes almak ya da açık havada yürüyüş yapmak. Bu yöntem özellikle havasız ya da ağır kokulu ortamların neden olduğu mide bulantısı için oldukça etkilidir. 
  • Kolonya ya da kişiye kendini iyi hissettirecek kokuların koklanması.
  • Kısa bir süre sırt üstü uzanarak dinlenmek ya da kısa süreli uyumak. Bu yöntem özellikle mide bulantısı ile baş dönmesi birlikte görülüyor ise oldukça etkili olacaktır. 
  • Mide bulantısına iyi geldiği bilinen çaylardan biri olan nane – limon gibi bitki çaylarının tüketilmesi. 
  • Mide bulantısı hissi başladığı anda tuzlu çubuk kraker yemek. 

  Bu yöntemler her ne kadar mide bulantısını geçirmeye yardımcı olsa da eğer mide bulantısı ile kusma hissi geliyor ise kendinize engel olmadan kusmalısınız. Ayrıca araç tutması ya da deniz tutması gibi durumalar da mide bulantısı hissini bastırmanıza yardımcı olacak mide bulantısı ilaçlarından kullanabilirsiniz. 

  Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

  Belirli yaş grubu kadınlarda mide bulantısı görülünce ilk akıllara gelen durumlardan biri hamileliktir. Çünkü hamileliğin ilk aylarında görülen ilk belirtilerden biri mide bulantısıdır. Bu dönemde görülen mide bulantısı tamamen fizyolojik nedenlere bağlı olarak gelişen bir durumdur. Hamilelerin neredeyse 4’te 3’ünde mide bulantısı görülmektedir. Hamilelikte görülen bu mide bulantısının asıl nedeni artan östrojen ve Beta HCG hormonlarıdır. 

  Hamilelerin neredeyse %50’sinden fazlasında görülen mide bulantısına bazen kusma eşlik edebileceği gibi bazen de sadece mide bulantısı hissi ile görülebilir. Uzmanlar hamileler için sabah uyandıklarında ekmek veya kraker tüketmelerini tavsiye etmektedir. Çünkü hamilelikte mide bulantıları genellikle uyanır uyanmaz sabah saatlerinde görülmektedir. Mide bulantıları genellikle hamileliğin üçüncü ayının sonundan itibaren görülmez ancak mide bulantısı hissi devam ediyor ise mutlaka bir uzman doktor ile görüşülmesi gerekir. 

  Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

  Mide bulantısı rahatsızlığına başka bir ciddi belirti eşlik etmiyor ise ya da kendini tekrar etmiyor ise basit yöntemler ile bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Her evde kolayca bulunabilen ve mide bulantısına iyi geldiği bilinen doğal ve bitkisel yöntemler ile mide bulantınızı hafifletebilir hatta kesilmesine yardımcı olabilirsiniz. Mide bulantısına iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemlerden bazıları ise şunlar;

  • Limon mide bulantısına iyi geldiği bilinen meyvelerden biridir. Limonun bu faydasından yararlanmak için bir su bardağına 2-3 damla kadar limon sıkıp içebilirsiniz. Limonun içeriğindeki asidin midenizi daha da kötü hale getirmemesi için az tüketmenizde fayda var. 
  • Patateste mide bulantısına iyi geldiği bilinen ve bunun için sıkça tüketilen besinler arasında yer almaktadır. Mide bulantısı için patatesi haşlayarak tüketebilirsiniz. 
  • Sakinleştirici etkisi olduğu bilinen papatya çayını midenizi sakinleştirip rahatlatmak için içebilirsiniz. 
  • Birçok hastalığa faydalı olduğu bilinen tavuk suyu çorbasının mide bulantısına da iyi geldiği bilinmektedir. 
  • Zencefilin mide bulantısı üzerindeki etkisi çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Özellikle hamilelere mide bulantıları için taze zencefilden yapılan çay önerilmektedir. 

  Ayrıca nane – limon çayı ve leblebi ya da kraker gibi tuzlu yiyeceklerinde mide bulantısına iyi geldiği bilinmektedir. 

  Şiddetli Baş Ağrısı & Mide Bulantısı

  Şiddetli baş ağrılarında çoğu zaman mide bulantısı rahatsızlığı da görülebilmektedir. Özellikle migren ağrıları yaşayan kişilerde bu durum sıkça yaşanmaktadır. Bu durum genellikle baş ağrısı için alınan ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilmektedir. Ağrı kesici baş ağrısını kesebileceği gibi mide bulantısını da hafifletecektir. Ancak şiddetli baş ağrısı ile kendini gösteren mide bulantısının migren belirtisi olmasının dışında bazı hastalıkların da ciddi belirtisi olabileceği ihtimali göz önüne alınmalıdır. 

  Alkol Sonrası Mide Bulantısı

  Fazla alkol tüketimi sebep olduğu birçok günlük rahatsızlığın yanı sıra mide bulantısına hatta kusmaya da neden olabilmektedir. Alkol tüketimi sonrasında ise kandaki alkol seviyesi düşmeye başladıkça mide bulantısı hissi ortaya çıkmaya başlar. Ortaya çıkan mide bulantısı genellikle oluşan susuzluktan dolayı ortaya çıkmaktadır. Alkol, asidik yapısı ile kandaki ph dengesini sağlamak için hücrelerdeki suyu kullanır. Oluşan bu susuzluğun neden olduğu mide bulantısını önlemek için ise sıvı tüketimi oldukça önemlidir. 

  Mide Bulantısı ve İshal

  Mide bulantısı ishaliyle birlikte görüldüğünde birçok farklı hastalığın habercisi olabilir. Bu hastalıklardan biri bağırsak enfeksiyonudur. Bu hastalıkta mide bulantısı ve ishalin yanı sıra karın ağrısı da görülmektedir. Mide bulantısı ve ishalin birlikte görüldüğü bir diğer hastalık ise mide üşütmesidir. Mide üşütmesi sanılanın aksine sadece yiyecek ve içeceklerden değil eşyalardan geçen virüsler nedeniyle de oluşmaktadır. 1-2 gün içerisinde genelde kendiliğinden atlatılan bu durum eğer daha uzun sürüyor ise doktora başvurmak gerekmektedir.

  Koru Hastanesi ekibi olarak yazımızda mide bulantısı nedir, sebepleri nelerdir, nasıl geçer, ne iyi gelir sorularının yanı sıra hamilelikte mide bulantısı, şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı, alkol sonrası mide bulantısı ve mide bulantısı ile ishal konuları hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Mide bulantısı ile ilgili daha fazla bilgi almak ya da randevu alarak konusunda uzman doktorlarımıza muayene olabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."