Beyin Anevrizması Tedavi Seçenekleri
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Beyin Anevrizması Tedavi Seçenekleri

  Beyin Anevrizması Tedavi Seçenekleri

  Beyin anevrizmaları, beyindeki atardamarlardan birinin şişmesine veya balonlaşmasına neden olan bir tür kan damarı bozukluğudur. Bugün mevcut olan farklı tedavi seçenekleri hakkında bilgi edinin!

  Beyindeki bir kan damarında zayıf bir nokta oluştuğunda beyin anevrizması oluşur. Bu zayıflık, kanın çevredeki dokuya sızmasına izin vererek yakındaki sinirler ve beynin diğer kısımları üzerinde baskıya neden olur.

   

  Beyin Anevrizması Ameliyatı

  Ameliyat mümkün değilse, anevrizmanın boyutunu küçültmeye ve daha fazla kanamayı önlemeye yardımcı olabilecek birkaç non-invaziv tedavi vardır. Bu tedaviler şunları içerir:

  1) İntravasküler Embolizasyon – Bu prosedürde, anevrizmayı besleyen artere yerleştirilen bir kateter aracılığıyla anevrizmanın içine küçük bobinler enjekte edilir. Bobinler, anevrizma kesesine kan akışını bloke ederek boyutunu küçültür.

  2) Sarma – Bu prosedürde, anevrizmatik keseye küçük bir tel bobin geçirilir. İçeri girdikten sonra, bobin o bölgeye kan akışını bloke ederek keseye daha fazla kan girmesini önler.

  3) Stent Yerleştirme – Bu prosedürde, etkilenen arteri açık tutmak için metal stentler yerleştirilir.

   

  Stent Yerleştirme

  Beyin anevrizmalarını tedavi etmek için kullanılan iki ana stent türü vardır:

  1) Kendiliğinden Genişleyen Stentler – Bu stentler vücut sıcaklığına maruz kaldığında genişler. Genellikle vücut sıcaklığında genişleyen Nitinol'den (nikel titanyum alaşımı) yapılırlar.

  2) Balon Genişletilebilir Stentler – Bu stentler, yerleştirilmeden önce bir balonla şişirilmeleri dışında kendiliğinden genişleyen stentlere benzer.

  Bazı durumlarda, bir hastanın anevrizmayı çıkarmak için ameliyat olması gerekecektir. Ancak bu anevrizmaları bıçak altına yatmadan tedavi etmenin başka yolları da var. Bunlar, bir kateter aracılığıyla anevrizmaya yerleştirilen küçük metal tellerdir. Anevrizmanın içine girdikten sonra, bobin anevrizmanın duvarına doğru iten ve büyümesini engelleyen bir “balon” oluşturur.

  Beyin anevrizması teşhisi konduysa, sizin için en iyi tedavi planının hangisi olduğu konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Mevcut birkaç farklı tedavi vardır, bu nedenle sizin için doğru olanı seçmeniz önemlidir.

  Ameliyata ek olarak, beyin anevrizması olan kişiler için başka tedaviler de mevcuttur. Bunlara ilaçlar, endovasküler sargı ve stentler dahildir. Her seçeneğin kendi yararları ve riskleri vardır, bu nedenle hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar vermek size kalmış olacaktır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Yazar Hakkında

  Tıbbi Yayın Kurulu

  Tıbbi Yayın Kurulu

  tarafından 10.10.2022 tarihinde onaylandı.

  İletişim Formu