Covid 19 PCR ve Antikor Testi
Göğüs Hastalıkları

Covid 19 PCR ve Antikor Testi

  Covid-19 Testi

  Covid-19 testi corona virüsünün yaratmış olduğu global pandemik sürecin en önemli parçasıdır. Vaka sayılarının her geçen gün artması ve beraberinde gelen şüpheli belirtiler bu testin binlercesinin yapılması ihtiyacını doğurmaktadır. Üstelik, testin uygulaması yalnızca belirti gösteren hasta vakalar için değil aynı zamanda yakın vakitte  Covid-19 vakasıyla  temasta bulunmuş şüpheli bireyler için de gerçekleştirilmektedir. Şehirler arası yolculuklar, toplantılar, kalabalık mekanlar ve şehir içi toplu taşıma seyahatlerinin pandemi öncesi olağan rutinin devamı, vaka sayısındaki artışları getirmektedir. Vaka sayısındaki artışla doğru bir orantı gösteren Covid-19 testi oranları, bu zorlu süreçte virüsün işleyişi hakkında fikir veren en önemli kaynak olma görevini üstlenmektedir. Hastane koşullarımız bu hayati önem teşkil eden testin yapılabilmesi için gelişmiş donanıma sahiptir.

  Covid-19 Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Vakaların yakalamış olduğu ivmeyle birlikte birçok birey için Covid-19 testinin hangi durumlarda yapılabileceği sorusu önemli bir gündem maddesi olmaktadır. Özellikle Covid-19 bulgularıyla benzerlik gösterebilen soğuk algınlığı, grip, boğaz tahrişi ya da ishal gibi belirtiler toplum arasında sıklıkla panik yaratmaktadır. Peki Covid 19 - testi hangi koşullarda yapılır? Evlerinden çıkarak bu testi yaptırmak üzere hastanemize başvuran hasta ya da hasta adayı olmaktan şüphelenen kişilerin, test aşamasından önce mutlaka bu ön koşullardan haberdar olması gerekmektedir. Covid-19 testinin gerekebileceği belirtiler:

  • Yüksek ateş
  • Şiddetli öksürük
  • Nefes darlığı
  • Boğaz ağrısı
  • İshal

  ile karakterizedir. Ancak her hastalığın işleyiş mekanizmasında olduğu gibi bu belirtiler Covid-19'da kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Bahsedilen belirtileri gösteren ya da onlara eşlik eden birtakım başka belirtiler gösteren bireylerin telaş yapmaması gerekmektedir. Zira, bu süreçte kontrollü hareket edilmemesi durumunda virüsün hem daha geniş kitlelere yayılımı gerçekleşecek hem de oluşan stres ve telaş sonucunda vücudun bağışıklık sistemi zayıflayarak virüse karşı savaşta zorluk teşkil edecektir. Bu nedenle, söz konusu belirtileri gösterenlerin başta sevdiklerini ve yakınlarını korumak için mutlaka kendini izole etmesi gerekmektedir. Yukarıda belirtilen bulgular doğrudan Covid-19 ile ilişkilendirilemez. Elbette birçok farklı hastalığın beraberinde bu belirtiler tek başına ya da birlikte gözlemlenebilir. Ancak, içinde bulunulan tehlikeli pandemik süreç bu belirtilerin ciddiye alınarak Covid-19 testi için geçerli bir sebep olabileceğini göstermektedir. Hastanemize bu test için başvuran kişiler, her bilinçli vatandaşın yapması gerektiği gibi maske ve eldiven kullanmalıdır. Ayrıca, hastanemize ya da herhangi bir başka konuma ulaşım esnasında tamamen diğer insanlardan izole bir ulaşım şekli tercih edilmelidir. Sosyal mesafe vb. tüm önlemleri dikkate alarak hastanemize ulaşan ve geçerli sebeplerle Covid-19 testi isteğini beyan eden kişiler için uzman bir kadro tarafından gerçekleştirilen test işlemleri başlamaktadır.

  Covid 19 kuluçka dönemi ne kadardır?

  Corona virüsü için test uygulamasının gerçekleşebildiği bir diğer durum da kişilerin bu hastalıktan muzdarip vakalarla yakın temasta bulunmasıdır. Covid-19 süreci oldukça yorucu ve sıkıntılı geçen bir periyottur. Ancak bu sürecin ilk 14 günü virüsün henüz kuluçka döneminde olması sebebiyle belirtilerle sonuçlanmayabilir. 2-14 arasında değişen kuluçka evresinde birçok hasta henüz virüsle enfekte olduğundan habersiz günlük rutinine devam edebilmektedir. Sokakta, toplu taşıma araçlarında, alışveriş merkezlerinde kısacası insan etkileşiminin olduğu bütün alanlarda yayılımı mümkün olan Covid-19 virüsü en çok aynı evde yaşayan bireyler için tehlike arz etmektedir. Kişisel eşyaların kullanımından birlikte geçirilen zamana kadar ev standartlarındaki her ortam, virüsün kolaylıkla yayılmasını mümkün hale getirmektedir. Üstelik belirtiler gözlemlense ve teşhis koyulsa dahi aile fertlerinin hastalıklı üyeden kendini tam anlamıyla izole etmesi ve koruması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle Corona virüsü ile enfekte olan kişilerle sosyal mesafe kurallarına uymadan görüşme yapan kişiler Covid-19 testi için önemli adaylardır.

  Covid 19 PCR testi

   Corona virüsünün gerektirdiği çeşitli önlemler her geçen gün daha fazla boyut kazanmaktadır. Bu önlemler kapsamında birçok topluluk etkinliği iptal edilmiş ya da ertelenmiş durumdadır. Ancak bu etkinliklerden bazılarının tüm önlemler dikkate alınarak gerçekleştirilmesi kararı alınmıştır. Bu ve benzeri kalabalık aktivitelerin tüm katılımcıların yaşam güvenliği adına bazı prosedürleri mevcuttur. Bu prosedürlerin en önemli ve birincil aşaması şüphesiz Covid-19 testi olmaktadır. Kalabalık bir ortamda sosyal mesafe korunmasının güçleşebileceği anlarda virüs enfekte sebebinin baş göstermesi yüzlerce kişinin hayatını ciddiyetle tehdit edebilmektedir. Bu nedenle benzer etkinlik ve toplantılardan önce hastanemiz tarafından yapılan donanımlı bir Covid-19 testi hem testi yaptıran kişinin hem de o kişiyle yakın temasta bulunan bireylerin hayatını büyük oranda koruyabilmektedir.

  HES Kodu nedir?

  Covid-19 pandemi sürecinin hayatlarımıza dahil ettiği bir diğer kavram ise HES kodudur. Ülke genelindeki bazı park giriş ve çıkışları, şehirler arasında yapılan ulaşımlar ve daha pek çok alanda kullanılan HES kodu, risk grubu dahilindeki vatandaşların toplum arasına karışmasının önüne geçerek virüsün yayılmasının önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Adeta bir kimlik kodu gibi kişiye özel belirlenen HES kodları Corona virüsü kapsamında tehlikeli sayılabilecek temaslarda bulunmuş bireylerin Covid-19 testi yaptırması ve kod bilgilerinin güncellenmesi adına da motivasyon kaynağı olmaktadır. Hastanemiz sağlamış olduğu sistematik Covid-19 test imkanlarıyla bu amaçta test yaptırmak isteyen tüm vatandaşlara ayrıcalıklı bir sağlık hizmeti sunmaktadır.

  Covid-19 Testinin Önemi

  Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüs salgını pek çok olumsuz sonuç doğurabilmektedir. Hastalık, hastalık sonucu oluşan ciddi fizyolojik bozukluklar ve ne yazık ki yaşanan hayat kayıpları bu olumsuz etkilerden sadece bazılarıdır. Bu anlamda, hastanemizin sağlamış olduğu geniş tetkikli Covid-19 testi, süreçte büyük bir fark yaratmaktadır. Covid-19 testinin yapılması özellikle hastalık için tehlikeli risk gruplarında bulunan bireyler, kronik rahatsızlığı bulunanlar ve 50 yaş üstü vatandaşlar ve çevrelerindeki kişiler için oldukça önemlidir. Bilhassa bu hastalık ve yaş grubunda bulunan vatandaşların çevresinde bulunan kişilerde herhangi bir Covid-19 bulgusu var ise kesinlikle test yaptırmalı ve sonuç elde edilene kadar bu vatandaşlarla yakın temastan itinayla kaçınmalılar. Hastanemizin sağlamış olduğu donanımlı test imkanları ve hızlı sonuç eldesi özellikle söz konusu risk gruplarının yaşam güvenliği için çok önemlidir.

  Covid 19 zatürreye dönüşür mü?

  Covid-19 testi aynı zamanda ulusal bir öneme de sahiptir. Covid-19, virüs enfektesi sonucu gerçekleşen ve zamanla zatürreye dönüşerek ciddi ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Bu nedenle, virüsün ilerleme aşamasında bireysel bir bakış açısı çoğunlukla doğru değildir. Sorumluluklar ve önlemler toplu bir şekilde alınmalı ve alınan önlemlere harfiyle uyulmalıdır. Bu toplu hareketin sonuçlandığı ulusal boyut ciddi bir önem arz etmektedir. Testlerin güvenilir kurumlarda uzman bir kadro eşliğinde hayata geçirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde elde edilen bulgular yanıltıcı olacak ve milyonlarca insanın hayatını tehlikeye atacaktır. Covid-19 testi sonucunda elde edilen bulgular veri tabanına kaydedilmektedir. Tüm dünya genelinde bu bulgulardan daha değerli ve yoruma açık Covid-19 bilgisi bulunmamaktadır. Ülkemizde de sürecin yorumlanması, önlemlerin sıkılaştırılması ve bu hastalık aşamasının ne zamana son bulabileceği gibi yorumlar ancak test sonuçlarının yorumlanmasıyla gerçekleştirilebilmektedir. Hastanemiz sağlık hizmeti veren köklü bir kurum olmasının yanında aynı zamanda taşıdığı resmi ve kurumsal kimlikle hastalarının Covid-19 testi yaptırdığı esnada kendini tamamen güvende hissetmesini sağlamaktadır. Hastanemiz veri tabanına kaydettiği pozitif veya negatif sonuçlarla Covid-19'a ilişkin yol haritasının çizilmesine büyük bir katkı sunmaktadır. Bu anlamda, Covid-19 testleri süreç hakkında bilgi vermekte ve ülkenin sosyal, ekonomik ya da eğitim başlıkları hakkında tahmin oluşturarak durumun önemini gözler önüne sermektedir.

  Covid 19 antikor testi nedir?

  Covid-19 testi, virüsün vücutta bulunup bulunmadığını pozitif ya da negatif belirteçler üzerinden ortaya çıkarmaktadır. Ancak, bu testin bir yan kollarından biri antikor testidir. Antikorlar vücuda giren virüs tehdidine karşı bağışıklık sistemi tarafından üretilen savaşçı hücrelerdir. Gerçekleştirilen antikor testi bireyin bu virüse daha önce maruz kalıp kalmadığı hakkında fikir vermektedir. Bu anlamda, belirti göstermeden hastalığı geçirmiş hastaların belirlenmesinde oldukça işlevseldir.

  Testin bir diğeri önemi kurumsal firmalar için sağlamış olduğu kalite standartlarıdır. Birçok marka, firma, kurum ve kuruluş hitap ettiği müşteriler ile güvenli bir iletişimde bulunabilmek, onlara güven sağlayabilmek için çalışanları için Covid-19 testi talep etmektedir. Tercih edilen bu yöntem hem çalışanların hayatlarını güvence altına almakta hem de firma, marka ya da işletmeden hizmet alan müşterilerin sağlık güvenliği açısından fikir sahibi olmasını sağlamaktadır. Bu durum, söz konusu birimin kurumsallığını ve profesyonelliğini göstermektedir. Hastanemiz tüm altyapısı ve uzman sağlık personeliyle bireylere ya da kalabalık gruplara test fırsatı sunmaktadır.

  Covid-19 Testi Tehlikeli Olabilir mi?

  Covid-19 testi her yaş ve risk grubunu içeren skalasıyla günlük hayat için vazgeçilmez bir kavram olmaktadır. Bu testi yaptırmış ya da yaptıracak olan birçok kişinin aklında bu testin birtakım yan etkilerle sonuçlanma potansiyeline sahip olup olmadığı vardır. Covid testinin sahip olabileceğine inanılan tehlikeler genellikle hatalı ya da eksik bilgilerle nitelendirilmektedir. Covid-19 testinin bilinen ciddi bir komplikasyonu bulunmamaktadır. Covid-19 testi, ilaç yüklemeleri ve çeşitli komplike işlemlerle ifade edilmemektedir. Prosedür oldukça kolay ve hızlı ilerlemektedir. Ancak, Covid-19 testinin gerçekleşmesinden önce ya da sonra bazı önlemlerin alınmaması dolaylı olarak tehlikelere sebep olmaktadır.

  Hastaneler Covid-19 dahil olmak üzere pek çok bakteri ve virüse ev sahipliği yapabilmektedir. Zira, çeşitli hastalıklara sahip hastalar, hastane içinde bulunmaktadır. Böyle bir durumda, hastanelere başvurmak enfeksiyon açısından riskli bir durum olabilir. Hastanemiz sunduğu yüksek hijyen standartlarıyla enfeksiyon risklerini ciddi derecede minimalize etmektedir. Hastanemize Covid-19 testi amacıyla başvuran kişiler bu konuda ayrıcalıklı bir hizmetle karşılaşmakta ve rahatlıkla test yaptırabilmektedir.

  Covid-19 testinin riskleri ya da tehlikeleri esasen birey tarafından alınan önlemlerle oldukça ilişkilidir. Hastaneye ulaşım esnasında iletişim kurulan insanlar ya da kullanılan toplu taşıma araçları bu risk faktörlerinden bazılarıdır. Ayrıca, maske ve eldiven kullanımının doğru bir şekilde gerçekleştirilmemesi başka bir tehlikeli durumdur. Kişilerin Covid-19 testi yaptırmaya gelmeden önce mutlaka maske edinmeleri gerekmektedir. Ayrıca, hastanede geçirilen süre boyunca da mutlaka sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hem kişinin kendisinin hem sağlık çalışanlarının hem de her iki grubun etkileşimde bulunduğu kişilerin hayatı tehlikeye girmektedir. Bir diğer önemli nokta kişilerin Covid-19 test sonucunu aldıktan sonra izledikleri yoldur. Sonuç ne olursa olsun alınan önlemlerden vazgeçilmemelidir. Alınan sonuca göre kişi, daha önce belirti göstermeden hastalığı geçirdiğini öğrenmesi halinde asla Covid-19'dan önceki hayatına geri dönmemelidir. Virüse karşı antikor üretilse dahi bu asla taşıyıcı olunmayacağı anlamına gelmemektedir. Sorumluluk sahibi her vatandaş gibi mutlaka tüm önlemler alınmalı ve başkalarının can güvenliği için önlemler tüm sıkılığıyla devam ettirilmelidir.

  Covid-19 Testi Yaptırmadan Covid Teşhisi Mümkün mü?

  Bazı hastalar çeşitli nedenlerle Covid-19 testi işlemlerine dahil olmak istememektedir. Bu durumda, merak edilen en yaygın sorulardan biri Covid-19 test işlemi olmadan corona teşhisinin koyulup koyulamayacağıdır. Test olmadan da birtakım görüntüleme işlemleri yardımıyla öngörüler yapılması ve yorumlanması mümkündür. Üstelik Covid-19 belirtileri her hastada değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak benzer bir seyir izlemektedir. Ancak, bu test olmadan teşhisin gerçekleşeceği anlamına gelmez. Zira, belirtiler yanıltıcı olabilmektedir. Örneğin, ateş ve boğaz ağrısı mevsim geçişleri tarafından tetiklenen bir soğuk algınlığı dahi olabilmektedir. Bu nedenle, belirtiler uzman ekiplere bir fikir verir ama Covid-19 testleri kadar güvenli bir sonuç elde edilemeyecektir. Hastanemiz tarafından özveriyle gerçekleştirilen Covid-19 testi tüm dünyada corona virüsü hastalığı teşhisinde kullanılan başlıca ve en etkili teşhis yöntemidir. Tüm hastalık şüphesinde bulunan bireylere öncelikli olarak Covid-19 test işlemi önerilmektedir.

  Covid-19 Testi Nasıl Gerçekleştirilir?

  Covid-19 testi yaptırmak isteyen kişiler hastanemize girdiği andan itibaren bazı adımları izleyerek test işlemlerini tamamlayabilmektedir. Bu adımlar:

  • Kişilerin hastaneye girişleri ve birtakım kayıt işlemleri sonucu belirtileri doğrultusunda hastanenin ilgili birimine sevki
  • Alanında uzman bir ekip ve hekimler tarafından belirtilerin uzun ve kısa vadedeki tüm bulguların değerlendirilmesi
  • Belirti ve bulguların yorumlanması gerektirecek çeşitli görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç varsa  başvurulması
  • Gerekli tüm işlem yapıldıktan sonra Covid-19 testinin yapılması
  • Sonucun eldesi

  şeklindedir.

  En belirgin Covid-19 test yöntemi şüphesiz ki burun ve geniz sürüntüsü örneğidir. Oldukça yaygın olan ve nispeten çabuk sonuç veren bu yöntem eğer varsa antijen gözlemine fırsat tanımaktadır. Ancak, kandan inceleme yapılan yöntem de oldukça bilinirdir.

  Covid-19 testi hakkında merak edilen bir diğer soru da acılı ya da ağrılı bir süreç olup olmadığıdır. Covid-19 test işlemi sanılanın aksine oldukça hızlı ve acısız bir işlemdir. Tabi ki acı eşiği görecesine bağlı olarak test yaptıranlar arasında kesin bir yargı yoktur. Ancak, aşina olunan görsellerin aksine hastanemiz tarafından gerçekleştirilen testler hızlı ve acısız bir işlem olmaktadır.

  Covid-19 Testi Sonucunun Pozitif Olması Durumunda Yapılması Gerekenler

  Covid-19 testi sonucun pozitif çıkması virüsün insan vücuduna girdiğini ve çoğalmaya başladığını göstermektedir. Corona virüsü pek çok virüste gözlemlendiği gibi oldukça saldırgan bir mekanizmaya sahiptir. Kişinin bünyesinin bir parçası olduğu andan itibaren hızla çoğalmaya başlayan virüs birçok sisteme dahil olmaktadır. Virüsün en belirgin şekilde dahil olduğu ve en yıkıcı etkilerini gerçekleştirdiği sistem olan solunum sistemi belirti gösteren vakalarda ciddi komplikasyonlarla karakterize olabilmektedir. Covid-19 testi pozitif çıkan vakalar öncelikle olabildiğince sakin olmalıdır. Corona virüsü oldukça şiddetli ilerleyen bir sürece sahip olabilmektedir. Hatta bu süreç ne yazık ki ölümlerle sonuçlanabilmektedir. Ancak, bu ihtimal dünya genelinde istatiksel olarak yaşama oranına kıyasla düşüktür. Bu nedenle hastalar motivasyonlarını daima yüksek tutmalıdır. Covid-19 testinin pozitif çıkması durumunda beklenen aşama hastalığın boyutuna göre farklılık göstermektedir. Testler bazen virüsün kuluçka evresine tekabül etmektedir. Bu durumda belirgin bir belirtinin gözlemlenmesi beklenemez. Bu nedenle, hastalığın süreciyle ilgili bir uzman hekime danışılması gerekmektedir. Bilindiği üzere virüsün etkisi her bünye için farklılık göstermektedir. Kimi vakalar orta düzeyde semptomlar gösterirken kimi hastalar herhangi bir belirti dahi göstermemektedir.

  Covid-19 testi pozitif sonuç veren bazı hastaları oldukça yorucu işlemler bekleyebilmektedir. Covid etkisinin ciddi şekilde görüldüğü hastalarda yıkıcı bir zatürre başlangıcının gerçekleşmesi sonucunda şiddetli öksürüklere eşlik eden solunum zorlukları meydana gelmektedir. Nefes almakta güçlük çeken hastaların hücrelerinin beslenmesi için oksijen sağlayamaması durumunda dışarıdan bir tıbbi müdahale gerekmektedir. Solunum cihazları yardımıyla ve yoğun bakım servisinde geçebilen bu süreç öncesinde hastalar Covid-19 testi sonuçlarının pozitif olduğu andan itibaren hastalığın ilerleyişini detaylıca gözlemlemelidir. Bu süreci tehlikeye sokacak tüm eylem ve davranışlardan uzak durulmalıdır.

  Covid-19 Testi Sonucunun Negatif Olması Durumunda Yapılması Gerekenler

  Covid test sonucunun negatif olması virüsün henüz vücut sistemlerine giriş yapmadığını doğal olarak çoğalıp yayılım gösteremediğini ifade etmektedir. Ancak, bu tanımın doğru anlaşılması herhangi bir kavram yanılgısına maruz kalmamak için önem taşımaktadır. Covid-19 testi sonucunun negatif olması demek bu hastalığa bir bağışıklık kazanıldığı ya da antikor üretildiği anlamına gelmemektedir. Ayrıca, söz konusu andan itibaren corona virüsüne maruz kalınmayacağı  ve hasta olunmayacağı anlamına da gelmemektedir. Bu nedenle Covid-19 test sonucu negatif çıkan hastalar kaldıkları yerden tüm önlemlerine devam ederek hem kendilerini hem çevresindekileri güvence altına almaya gayret göstermelidir. Zira, corona virüsü havadan dahi bulaşabilme yetisine sahip, yayılımı oldukça kolay bir virüstür.

  Covid-19 Testi İşlemi Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Covid-19 testi işlemi her ne kadar karmaşık bir işlem olmasa da iyi bir beceri ve dikkat gerektirmektedir. Ayrıca, test yapılan kişinin canını olabildiğince yakmadan, nazikçe yapılması gereken prosedür pek çok incelik, iyi bir eğitim ve profesyonellik barındırmaktadır. Bu anlamda, hızlı ve etkili sonuçlar elde etmek için Covid-19 testi işlemi esnasında dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Öncelikli olarak ilk şart kesinlikle güvenliktir. Dünyanın içinde bulunduğu zorlu pandemi süreci ülkemizde günde binlerce testin yapılması zorunluluğuna dikkat çekmektedir. Yapılan her test bir hastalık şüphelisi vatandaşın veri tabanına kaydedilmesi anlamına gelmektedir. Test yaptıran her birey halihazırda hasta olmak zorunda değildir. Bu nedenle, testi yapan sağlık görevlileri virüsün yayılmama çabası için insan üstü bir çabayla dikkatli olmalıdır. Hastanemize Covid-19 testi amaçlı gelen hastalar üst düzey bir seferberlikle karşılanmakta ve tüm güvenlik önlemleri alınmaktadır. Testi yapan sağlık görevlisinin test amaçlı gelen kişiye karşı belli sorumlulukları olduğu gibi test olan bireyin de kendisini test eden sağlık görevlisine karşı belli sorumlulukları vardır. Bu nedenle, test amaçlı gelen hastalar da test işlemini gerçekleştiren sağlık personeline karşı anlayışlı ve duyarlı olmalıdır.

  Beklenen bir diğer önemli nokta testin gerçekleşmesi ardından gelen sonuç safhasıdır. Kişiler için oldukça gergin geçen bu bekleyiş sonunda sonuçlar çıkmaktadır. Sonuçların çıkış süreci testin içeriği ve süresine göre değişmektedir. Ancak, Covid-19 testi işlemi esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri test sonucunun hızlı bir şekilde çıkmasıdır. Sonuçların hızlı çıkmaması durumunda corona hastalığı şüphesi ile başvuran hastaların ne yazık ki bekleme sürecini sık sık diğer insanlarla birlikte etkileşim halinde geçirdiği bilinmektedir. Bu nedenle, doğru tedavi rutinin uygulanması adına test sonuçları olabildiğince hızlı olmalıdır.

  Covid-19 testi için aynı zamanda gelişmiş bir teknolojik alt yapı çok önemlidir. Gelişmiş bir alt yapı ve donanım, testlerden elde edilen verimi oldukça arttırmaktadır. Hastanemizde gerçekleştirilen gelişmiş test yöntemleri hastaların ya da hastalık şüphesiyle başvuranların tüm ihtiyaçlarını düşünerek dizayn edilmiştir.

  Covid-19 test işlemi asla merak ve eğlence esasına dayanmamaktadır. Kişilerin bu durumda belirtileriyle ilgili beyanlarında samimi ve dürüst olmaları beklenmektedir. Zira Covid-19 testi süresince yanıltıcı olmak karşılıklı olarak bir zaman kaybına neden olacaktır. Bu da içinde bulunduğumuz pandemi döneminin getirdiği hastanelerde hasta yoğunluğu açısından büyük bir sorun teşkil edecektir. Kişilerin işin ciddiyetinin farkında olması gerekmektedir. Bu sayede sağlık personelinin harcayacağı ilgi ve imkan tamamen bu hizmete ciddi şekilde ihtiyacı olan hastalara ayrılabilecektir. Hastanemiz, uzman sağlık personel, özverili ekibi, donanımlı teknolojik altyapısı ve geniş bilinilirlikle tüm Covid-19 testi yaptırmak isteyen kişileri beklemektedir. Test amaçlı gelen tüm bireylerden önlemlere dikkat etmesi beklenmektedir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."