Sigara Bıraktırma
Göğüs Hastalıkları

Sigara Bıraktırma

  Sigara bırakmada kişinin hem duygusal yönden hem de zihinsel olarak bu durumdan kurtulmak istemesi çok etkilidir. Bu kapsamda Koru Sağlık Grubu olarak "Sigara Bıraktırma ve Sağlıklı Yaşam Ünitesi" ile hizmetinizdeyiz. 

  Bir kişi sadece eşini, dostunu ya da ailesini memnun etmek için değil aynı zamanda kendi sağlığı ve geleceği için bu kötü alışkanlıktan kurtulmak istemesi gerekir. Planlayarak, kararlı bir şekilde ilerleyerek sigarayı bırakma yolculuğu yaparsanız bu tüm işlerinizi kolaylamada size yardımcı olacaktır. Sigara bıraktırma için sizlere vereceğimiz tavsiyeler bu yolculukta size kılavuzluk yapacaktır.

  Sigara Nedir ve Neden Bağımlılık Yapar?

  Yüksek oranda nikotin içerikli olan sigara, bağımlılık yaratan etkisi yaratan zararlı maddeler arasında yer almaktadır. İçerisinde yer alan zehirli, kanserojen ve toksik madde sayısı 4800 gibi rakamları aşan sigara, insan vücudu ve sağlığı için oldukça zararlı ve ciddi rahatsızlıklara da sebep olmaktadır. Yüz binlerce insanın her sene sağlığını olumsuz derecede etkileyen başka hastalıklara sebebiyet veren bir bağımlılık yaratabilir.

  Sigara bağımlılığının en temel nedeni içerisinde bulunan tütündeki nikotin oranıdır. Beyniniz nikotine çok hızlı bir şekilde uyum sağlar ve sadece bir sigara bile içtikten sonra sizi tekrar nikotin almaya yani sigara içmeye yönlendirir. Zamanla bu durum yaşadığınız her durumun neticesini hemen şu an sigara içmelisine bağlayan bir bağımlılık ortaya çıkarır. Ancak sadece beyinden gelen istekler değil birçok kimsede ortaya çıkan başka tetikleyicilerde olabilir. Örneğin; sigara kokusunu almak, sigara paketi görmek, kahve içmek ve sigara arasında bağ kurmak gibi olumsuz birçok şeyi söyleyebiliriz.

  Sigarayı bıraktırma için öncelikle bu durumlara dikkat etmeli ve kişinin sigaraya iten sebepler büyük, küçük ayırt edilmeksizin titizlikle incelenmeli ve bunlardan kaçınmasına yardımcı olunmalıdır.

  Sigarayı Bırakmak Neden Zor Bir Süreç

  Her sigara kullanıcısının bağımlılık seviyesi farklı olduğundan sigarayı bırakması da o kadar kolay ya da zor olmaktadır. Sigara bırakmanın sizin için ne kadar zor olacağı aşağıda belirteceğimiz durumlara göre farklı olabilir:

  • Her gün kaç adet/paket sigara içtiğiniz

  • Neden sigara içtiğiniz
  • Aile üye ve yakın çevrenizin sigara içme durumu
  • Sigara bırakma istediğiniz

  Sigara Bıraktırmanın En Doğal Olumlu Yanları

  Sigara içmeyi bırakma yolculuğunuzda bırakmanın bu kötü alışkanlıktan kurtulmanın sizlere sağlayacakları faydalara odaklanmanızda büyük bir fayda vardır. Sigara tüketimine son vermeye başladığınızda vücudunuz nikotin ve diğer katkı maddelerinin etkilerinden kurtulmaya başlar. Kal atış hızınız, kan basınç seviyeniz ve vücut sıcaklığınız daha sağlıklı bir seviyeye kavuşur. Tıpkı eskisi gibi sağlıklı bir birey olursunuz. Öncelikle daha kolay ve rahat nefes alırsınız. Kanınızdaki zehirli karbon monoksit miktarı azalır ve kanınızda daha fazla temiz oksijen taşıyabilir duruma gelirsiniz. Bunların yanında ayrıca sigarayı bırakma sonucu tüm vücudunuz olumlu yönde bir değişim gösterir. Görünümünüz daha parlak, daha geç olur. Yüzünüzdeki kırışıklıklar azalır. Kötü kokulardan arınmış olursunuz. Son olarak ekonomik açıdan da ağır bir yükten kurtulmuş olursunuz.

  Sigara Bıraktırma Yöntemleri

  Sigara bıraktırma yöntemleri ilk başta sigarayı bırakıyorum ve kararlıyım inancı ile başlamaktadır. Daha sonra size en uygun yöntemi seçerek bu inancınızı arttırmanızla ve uygulamaya dökmeniz ile devam eder. Bu yöntemlerden bazılarını şöyle açıklayabiliriz;

  • Planınızı yapın

  Sigara içmediğiniz özellikle ilk saatler ve günler epey zorlu bir süreç yaşayacaksınızdır. Beyniniz etrafınızdaki birçok şeyi sigaraya bağlayacak sinyaller gönderecektir. Bir sigara bırakma planı bu anlamda size amacınızı hatırlatacağı için yardımcı olacaktır. Neden sigarayı bıraktığınızı durmadan kendinize hatırlatın bu süreçte sakız çiğnemek gibi aktiviteler yaparak kendinizi oyalayabilirsiniz. Eğer sizi sigara içmeye tetikleyen nedenler görüyorsanız hemen konumunuzu değiştirin kısa bir yürüyüş, temiz hava size daha da yardımcı olacaktır. Ancak bu süreç sandığınızdan daha zor ise uzman doktorumuza nikotin replasman tedavisi, sakızı ya da bantlarını da kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Bu tedaviler sigara bıraktırma konusunda sizlere daha da fazla yardımcı olacaktır. Ya da bir sigara bırakma destek grubu ya da programına katılarak neler yaşadığınızı anlayacak arkadaşlar edinin. Bu süreçte çevrenizden destek almanızda çok önemlidir. Sigarayı bırakmanızda size destek olacak aile, eş, dostlarınızdan size bu konuda yardımcı olmanızı isteyin.

  • Davranışsal Terapi

  Sigarayı içmeyi bırakmak için davranışsal terapi sigara içmemenin yollarını bulmak adına uzman bir psikolojik danışmanla özel bir çalışma yapmanızı içerir. Danışman sizi sigaraya iten duygusal durumları tek tek tespit etmenizde ve bunlara karşı hazırlıklı olmanızda size yardımcı olacaktır.

  • Nikotin Replasman Tedavisi

  Nikotin sakızı, pastiller, nikotin bantlar, inhaler, ve spreyler gibi pek çok nikotin replasman türleri bulunmaktadır. Bu ürünler tütün kullanmadan size nikotin vererek çalışmaktadır. Bu ürünleri kullanarak sigarayı bırakmak daha kolaydır. Ancak bu ürünleri kullanırken yakın çevre desteği almanız çok önemlidir.

  • İlaçlar

  Sigara bırakma isteği ve sigara bırakma döneminde bazı semptomları daha kolay atlatmanıza yardımcı olacak bazı reçeteli ilaçlar bulunmaktadır. Ancak bunlar uzman doktor kontrolü ile alınması gerekmektedir. Asla tek başınıza bu tarz ilaçları almaya çalışmayınız.

  • Birleşik Tedaviler

  Farklı tarzda olan yöntemlerin bir karışımını kullanmanızı ve sigarayı tamamen bırakma olasılığınızın olduğu her şeyi kapsamaktadır. Örneğin hem danışman terapisi hem nikotin sakızı kullanmak. Ya da nikotin replasman tedavilerinden herhangi birinin yanında aynı zamanda ilaç tedaviside almak. Ancak hangi birleşik tedaviyi kullanabileceğinizi mutlaka doktorunuzun karar vermesi gerekir. Özellikle sigara vücudunuzda başka hastalıklara yol açmışsa tüm bileşenleri ile düşünüp tedavi yöntemine öyle karar verilmesi sizler açısından daha faydalı olacaktır.

  Hangi yöntemi seçerseniz seçin Sigara bıraktırma için ilk başta yüksek ve dirençli bir motivasyona sahip olmayı deneyin.

  Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Yapmalıyız?

  Sigarayı içmeyi bıraktıktan sonraki süreç sigarayı bırakma süreci kadar önemlidir. Tekrardan bir bağımlılık geliştirmemek adına sağlıklı bir hayata geçmenizde kararlı olmanız gereken bu süreçte oldukça dikkatli olmanızda fayda vardır. Genellikle toplumda sigarayı bırakan kişilerde spor ve egzersiz odaklı bir yaşam sürmeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Beslenme düzeninizde yapacağınız yenilikler, spor derken kısa sürede vücudunuzda bu kötü alışkanlıktan kurtulduğu için toparlanacak ve size de yardımcı olacaktır. Bu dönemde;

  • Bol su tüketimi yapılmalıdır.

  • Sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmelidir.
  • Vücudunuzu güçlendirecek hareket ve egzersiz içeren sporsal faaliyetler yapılmalıdır.
  • Özellikle kapalı alanlarda ya da çok yakın olduğunuz açık alanlarda sigara tüketimi varsa uzak durulmalı, pasif içici konumuna dikkat edilmelidir.
  • Sigara kullanmadığınız her gün için kendinizi ödüllendirecek ve daha da teşvik edici bir sistem oluşturmaya özen göstermelisiniz.

  Sigara Bıraktırma Sürecinde Kişide Neler Gözlemlenir

  Sigara bıraktırma süreci hem kişi hem etrafındaki kişiler için zorlu bir süreç olarak tanımlanır. Kişinin bağımlılığından kurtulması sürecinde yaşadığı durum özel olduğundan bu durumda ruhsal ve bedensel değişimlerle başa çıkmanın yanı sıra çevreye uyum sağlaması da biraz zor olmaktadır. Sigara tüketimini bırakma sürecinde bireylerde;

  • Normalden daha farklı aşı derecede gerginlik, stres, öfke patlamaları, negatif duygu

  • İştahsızlık ya da tam tersi aşırı iştah eğilimi
  • Kabızlık, baş dönmesi, ağızda ve dudak çevresinde kuruluk, vücut direncinin azalması
  • Başka maddelere ve alışkanlıklara eğilim
  • Depresif ve olumsuz ruh hali yanında süreli yorgun hissetme
  • Metabolizma yapınıza bağlı olarak aşırı derecede kilo verme ve kilo alma
  • Yalnız kalma, toplumdan ve kalabalıktan kaçma isteği

  Gibi durumlar görülebilir. Bu durumların olması gayet normaldir. Bu süreçte kişiye olumlu yakınlaşmalı ve davranışlarındaki aşırılıklar yüzüne vurulmamalıdır. Olabildiğinde empati kurarak bu süreci atlatmasına yardımcı olunmalıdır.

  Sigara Kaç Günde Bıraktırılabilir?

  Sigara bıraktırma için uzmanlar araştırmalar yapmakta ve bireylerin bu durumu en kısa süre de atlatması için yöntemler geliştirmeye çalışmaktadır. İlk 3 gün sigara bırakma için kritik bir süreçtir. Bu 3 günü atlatan kişilerde yavaş yavaş azalan bir nikotin isteği vardır. Vücut nikotini arttıkça bu durumla başa çıkma ve unutma süreciniz hız kazanır. Ancak sigara tam olarak şu sürede bırakılır gibi bir tarih söylemek oldukça yanlıştır. Kişinin istek durumuna bakılarak bu süreç yavaş ya da hızlı bir şekilde olabilir.

  Sigara sevdiklerinizden sizi alan, ölümcül hastalıklara davetiye çıkaran çok kötü bir alışkanlıktır. Ancak bu alışkanlık ve bağımlılık durumundan kurtulmanız da mümkündür. Sigara bıraktırma için uzman doktorlarımız ile görüşebilir onlardan sigaranın sizlerde bıraktığı kötü etkileri görerek bir an önce kurtulabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için sigarayı o sizi hayattan koparmadan önce kesin olarak siz onu hayatınızdan çıkarın.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."