Akciğer Kanseri Belirtileri
Göğüs Hastalıkları

Akciğer Kanseri Belirtileri

  Akciğer Kanseri Belirtileri

  Akciğer kanseri, ülkemizde hem erkeklerde hem de kadınlarda önde gelen ölüm nedenidir. Aynı zamanda yetişkinler arasında en sık teşhis edilen kanser türüdür. Akciğer kanserinde iyi haber şu ki erken teşhis genellikle daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

  Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Kan veya Mukus Tükürmek

  Kan veya sümük kusuyorsanız, vakit kaybetmeden doktorunuzu görmelisiniz. Bu, dünyadaki en yaygın kanserlerden biri olan akciğer kanserini gösterebilir. Akciğer kanserinin diğer belirtileri arasında kalıcı öksürük, göğüs ağrısı, açıklanamayan kilo kaybı ve yorgunluk bulunur.

  Göğüs Ağrısı

  Kan veya mukus tükürmek akciğer kanseri belirtisidir. Hemoptizi de denir. Hemoptizi "kan tükürme" anlamına gelir. İlk başta pek düşünmeyebilirsiniz ama beraberinde göğüs ağrısı gibi başka belirtiler de fark ederseniz hemen hastaneye gitmeniz gerekir.

  Kilo Kaybı

  Akciğer kanserinin diğer belirtileri arasında açıklanamayan kilo kaybı, yorgunluk, nefes darlığı ve kan veya mukus tükürme yer alır. Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, hemen doktorunuza görünün.

  Nefes Darlığı

  Nefes darlığı, akciğer kanserinin en sık görülen semptomlarından biridir. Ayrıca gözden kaçırması en kolay olanlardan biridir çünkü genellikle şiddetli hale gelene kadar fark edilmez.

  Ses Kısıklığı

  Akciğer kanserinin bir başka belirtisi ses kısıklığıdır. Bu, ses tellerine baskı yapan tümörlerin düzgün titreyememelerinden kaynaklanır. Ses kısıklığı genellikle insanlar konuşurken veya şarkı söylerken ortaya çıkar, ancak herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.