Yüz Felci Sebepleri
Nöroloji

Yüz Felci Sebepleri

  Yüz Felci Sebepleri

  Yüz felci, yüzdeki sinirler hastalık veya yaralanma nedeniyle hasar gördüğünde veya tıkandığında meydana gelir. Göz kapaklarının sarkmasına, çiğnemede, konuşmada, gülümsemede ve hatta nefes almada güçlüklere neden olabilir.

  İki ana yüz felci türü vardır: Bell'in felci ve Ramsay Hunt sendromu. Her ikisi de yüzdeki kasları kontrol eden yedinci kafa sinirinin (CN7) hasar görmesinden kaynaklanır. Bell felcinde sinir iltihaplanır ve yüzün bir tarafında zayıflığa neden olur. Ramsay Hunt sendromunda sinir doğrudan hasar görür, bu da şişme ve kabarma ile sonuçlanır.

   

  Yüz Felci Nedir?

  Yüz felciniz olabileceğini düşünüyorsanız, derhal doktorunuza görünün. Durumun Bell felci mi yoksa Ramsay Hunt sendromundan mı kaynaklandığını belirlemek için testler yapacaktır. Tedavi nedene bağlıdır.

   

  Yüz Felci Nedeni

  Yüz felci, yüzdeki sinirler hasar gördüğünde meydana gelir. Genellikle bir seferde yüzün bir tarafını etkiler. Bazı durumlarda yüzün her iki tarafı da etkilenebilir.

   

  Yüz Felci Tedavi Seçenekleri

  Yüz felci olan kişiler için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Durumun nedenine bağlı olarak, farklı tedaviler diğerlerinden daha iyi sonuç verecektir.

   

  Yüz Felci Belirtileri

  Yüzdeki hareketi kontrol eden sinirlerde hasar olduğunda fasiyal sinir yaralanması meydana gelir. Bu tür yaralanma, kaza gibi travma sonucu veya kanser gibi tıbbi bir sorun nedeniyle ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, yaralanmaya viral bir enfeksiyon neden olur.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."