Hipertermi Nedir?
Tıbbi Onkoloji

Hipertermi Nedir?

  Hipertermi Nedir?

  Hipertermi, vücut sıcaklığının normal seviyelerin üzerine çıktığı tıbbi bir durumdur.

  Hipertermi, vücudun çekirdek sıcaklığı normal seviyesinin üzerine çıktığında ortaya çıkar. Bu, sıcak çarpması, ateş, enfeksiyon veya diğer hastalıklar dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı olabilir.

  Hipertermiye genellikle sıcak çarpması, ateş veya enfeksiyon gibi altta yatan bir tıbbi durum neden olur. Ancak bazı durumlarda, bilinen bir neden yoktur. Hipertermi belirtileri mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, kafa karışıklığı, nöbetler ve hatta ölümü içerir.

   

  Hipertermi Nedir ve Neden İlgilenmelisiniz?

  Tedavi edildiği sürece hipertermi tehlikeli değildir. Ancak tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Sizde veya bir başkasında hipertermi olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen hekiminize başvurmanız gerekir.

   

  Hiperterminin Nedenleri

  Hipertermi, vücudun çekirdek sıcaklığı normal seviyesini aştığında ortaya çıkar. Bu genellikle vücudun dağıtabileceğinden daha fazla ısı üretmesi nedeniyle olur. Vücudun çok fazla ısı üretmesinin birkaç farklı nedeni vardır. Bunlar ateş, enfeksiyon, yaralanma ve bazı ilaçları içerir.

   

  Hipertermi Belirtileri

  Aşırı terleme, kafa karışıklığı, kas zayıflığı, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi veya bayılma gibi herhangi bir hipertermi belirtisi fark ederseniz, derhal tıbbi yardım isteyin.

   

  Hipertermi Tedavileri

  Soğutma battaniyeleri, buz paketleri, soğuk duşlar ve intravenöz sıvılar dahil olmak üzere hipertermi için çeşitli tedaviler mevcuttur. Ancak, bu yöntemler herkes için etkili değildir. Bazı durumlarda, hipertermiyi tedavi etmek için ilaçlar kullanılır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Yazar Hakkında

  Tıbbi Yayın Kurulu

  Tıbbi Yayın Kurulu

  tarafından 10.11.2022 tarihinde onaylandı.

  İletişim Formu

   
     
   
  NazanGÜNEL
  Tıbbi Onkoloji

  Prof. Dr.

  Nazan GÜNEL

  Koru Ankara Hastanesi