Diş Ağrısı Tedavisi İpuçları
Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Ağrısı Tedavisi İpuçları

  Diş ağrısı, çenede genellikle aniden ortaya çıkan ve birkaç saat süren yoğun bir ağrıdır. Dişleri çevreleyen dokuların enfeksiyonu, yaralanması veya iltihaplanmasından kaynaklanır.

  Diş Ağrısını Geçirmek İçin Ilık Suyla Durulayın

  Ağzınızı ılık suyla çalkalayın. Bu, dişleriniz ve diş etleriniz arasına sıkışmış yiyecek parçacıklarını gevşetmeye yardımcı olacaktır. Soğuk algınlığınız varsa, ağzınızı tuzlu suyla çalkalayın.

  Dış Ağrısını Geçirmek İçin Buz Paketi Uygulayın

  Diş ağrınız varsa bölgeye buz torbası uygulayın. Buz paketleri, daha az ağrı hissetmeniz için ağzınızdaki sinirleri uyuşturarak çalışır. Ağrıyı hafifletmek için bir ısıtma yastığı veya ısı lambası da kullanabilirsiniz.

  Kalsiyum açısından zengin yiyecekler yiyin

  Kalsiyum kemikleri ve dişleri güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca kas spazmlarını ve krampları önlemeye yardımcı olur. Kalsiyum oranı yüksek yiyecekler arasında süt, peynir, yoğurt, brokoli, badem, somon, sardalye ve güçlendirilmiş tahıllar bulunur.

  Baharatlı Veya Asitli Yiyeceklerden Kaçının

  Diş ağrısı çekiyorsanız, acı biber, soğan, sarımsak ve narenciye gibi güçlü aromalı yiyeceklerden kaçının. Bu besinler ağzınızdaki sinirleri tahriş ederek ağrıya neden olur. Bunun yerine, süt ürünleri, kuruyemişler ve koyu yeşil sebzeler gibi asitliği düşük ve kalsiyumu yüksek yiyecekleri yiyin.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."