Çocuklarda İshal Tedavisi

Çocuklarda İshal Tedavisi

Koru Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Demet Erdinç Kahramanlar bilgilendiriyor: 

▶Çocuklarda ishal enfeksiyonları, sindirim sistemi enfeksiyonlarından kaynaklanan ve ishal semptomlarına yol açan hastalıklardır. Bu enfeksiyonlar genellikle viral veya bakteriyel kaynaklı olabilir. İshal, sulu veya sık dışkılama, karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi semptomlarla kendini gösterir.

▶İshal enfeksiyonları genellikle hafif ve kendiliğinden düzelir, ancak bazı durumlarda ciddi olabilir ve dehidrasyona yol açabilir. Çocuklarda dehidrasyon belirtileri arasında susuzluk, ağız kuruluğu, az idrara çıkma, aşırı halsizlik, huzursuzluk ve göz çukurlarının çökmesi sayılabilir. 

▶Çocuklarda ishal enfeksiyonlarının tedavisi genellikle semptomatik olarak yapılır. Bunun yanı sıra, bol sıvı alımı sağlanması, uygun beslenme ve hijyen önlemlerinin alınması önemlidir. Elektrolit içeren içecekler, oral rehidrasyon solüsyonları veya tuz ve şeker içeren ev yapımı solüsyonlar kullanılarak sıvı kaybı önlenmeye çalışılır. Antibiyotikler genellikle viral ishal enfeksiyonlarında etkili değildir, ancak bakteriyel enfeksiyonlar durumunda kullanılabilir.

👇 Bilgi ve Randevu 
📲 0312 911 77 77

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Hekimleri

Hekimlerimiz

Hekimlerimiz