Meme Tomosentez Nedir?
Meme Sağlığı

Meme Tomosentez Nedir?

  Meme Tomosentez

  Meme Tomosentez, meme dokusunun klasik mamografide olduğu gibi 2 boyutlu değil 3 boyutlu olarak incelenmesine olanak veren bir incelemedir. Bu nedenle bu tetkike zaman zaman ‘3 boyutlu mamografi’ de denmektedir.
   
  Meme Tomosentez incelemesinin çekim süresi, çekimin yapılış şekli ve çekimde verilen radyasyon miktarı klasik mamografi ile benzerdir. Diğer bir deyişle hasta açısından çekimin klasik mamografiden bir farkı yoktur. Ancak bu teknikte her çekim sonrasında memenin mamografide olduğu gibi 1 adet 2 boyutlu görüntüsü değil, ortalama 50 adet kesitsel görüntüsü oluşturulur. 2 boyutlu bir görüntüde normal meme dokusu içerisinde gözden kaçabilecek küçük tümörler bu kesitsel görüntüler kullanıldığında daha kolay ve daha erken fark edilebilmektedir. Klinik çalışmalar Meme Tomosentez incelemesinin ek inceleme gereksinimini azalttığını ve özellikle yoğun memelerde kanser saptanma oranlarını arttırdığını göstermektedir. Ek olarak Meme Tomosentez ile saptanan lezyonlar daha detaylı karakterize edilebilmekte, kötü huylu olup olmadıkları daha net anlaşılabilmekte ve meme dokusu içerisindeki tam konumları daha yüksek doğrulukla bilinebilmektedir.
   
  Meme kanseri taramanızı Tomosentez tekniği ile yaptırmak ve daha detaylı bilgi almak için genel cerrahi uzmanınıza başvurabilirsiniz.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."