COVİD-19 Solunum Rehabilitasyon Programı
Evde ve İş Yerinde Sağlık Hizmetleri

COVİD-19 Solunum Rehabilitasyon Programı

  COVID-19 tedavisinin ardından iyileşen hastaların önemli bir bölümü günlük hayata dönmeyi zorlaştıran semptomlarla karşı karşıya kalmaktadır. Hastalık özellikle akciğerlerde hasara yol açmaktadır.

  Covid-19 tedavisinin ardından, hastalığın yol açtığı semptomların olabildiğince azaltılması, hastanın günlük yaşam aktivitesinde mevcut kapasitesinin tam anlamıyla kullanmasının ve kaliteli nefes alıp vermelerinin sağlanması önemlidir.

  Evde ve İş Yerinde Sağlık Hizmetlerimiz kapsamında Covid-19 sonrasında tedavi amacıyla “COVİD-19 Solunum Rehabilitasyon Programı” oluşturulmuştur.

  Alanında uzman Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları tarafından hastaya özel planlanan solunum rehabilitasyon programı 5 seanslık olup hastaya ve hasta ihtiyacına göre 30-45 dakikalık seanslar olarak planlanmıştır.

  COVİD-19 Solunum Rehabilitasyon Programı:

  *Nefesi İyi Kullanma ve Gevşeme Teknikleri

  *Akciğer Temizleme Teknikleri ve Postural Drenaj

  *Torakal Ekspansiyon Egzersizleri

  *Huffing ve Öksürme Egzersizleri 

  *Aktif Solunum Teknikleri

  *Diyafragmatik Solunum 

  *İnsentif Spirometre Kullanma

  *Alt/Üst Ekstremite Kuvvetlendirme Egzersizi 

  COVID-19 Akciğerlerde Kalıcı Hasar Bırakıyor mu?

  Akciğerlerimizde su toplanmasını ve iltihaplanmayı önleyen ACE/2 proteininin 2019-nCoV tarafından tutulması neticesinde akciğerlere hava değil su girer.

   Bu durum oldukça ağır zatürreye ve akciğerlerde iltihaplanmaya neden olmaktadır. Hava keseciklerinde meydana gelen iltihaplanma sebebiyle kandaki oksijen miktarı düşüş gösterir. Bunun neticesinde de doku ve organların oksijensiz kalmasına sebep olmaktadır. Böylelikle de hayati bir risk oluşur.

  COVID-19 hastalığına dair merak edilenlerin başında ise hastalığı geçiren kişilerin akciğerlerinde ya da diğer organlarında herhangi bir hasar olup olmayacağıdır.

  Hastalığın kalp ya da akciğerlerde uzun zaman içinde olumsuz etkileri olduğu yönünde çok sayıda araştırma yapılmıştır. Araştırmalar genellikle, COVID-19 hastalığında akciğerlerde görülen fibrozis halinin devam edip etmeyeceği ve akciğer kapasitesinde inme gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dönüktür.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  MustafaEMEKLİCE
  Evde ve İş Yerinde Sağlık Hizmetleri

  Dr.

  Mustafa EMEKLİCE

  Koru Ankara Hastanesi