Havacılık Sağlık Raporu
Havacılık Tıp Merkezi

Havacılık Sağlık Raporu

  Koru Hastanesi Havacılık Tıp Merkezi:

  Koru Hastanesi Havacılık Tıp Merkezi; havacılık ve uçuş personeli ile havacılık adaylarının ilk Havacılık Sağlık Muayenesi ile devamında periyodik hava sağlık muayenelerini yapmak üzere Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiştir. Havacılık Tıp Merkezi, uçuş hekimleri, yardımcı sağlık personeli çeşitli malzeme ve techizat ile donatılmıştır.

  Koru Hastanesi Havacılık Tıp Merkezi, Havacılık Sağlık Raporu ve hava sağlık muayenesi gerçekleştirmek üzere Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş sayılı merkezler arasında yer almaktadır.

  Havacılık Tıp Merkezi, öncelikle pilotlar olmak üzere, havacılık ve uçuş personelinin ilk ve periyodik muayeneleri için gerekli tüm teknolojik altyapıya sahiptir.

  Havacılık Tıp Merkezi bünyesinde oluşturulan ve uçuş hekimlerinin başkanlığını yürüttüğü sağlık kurulu tarafından havacılık sağlık muayenesi için 5 farklı branşta değerlendirme yapılmaktadır.  Nöroloji, Kulak Burun Boğaz, Göz, Dahiliye ve Psikiyatri bölümlerinin değerlendirmesi yapılmakta, Uçuş Hekimi de Sağlık Kurulu’nun başkanlığını yürütmektedir.

  Havacılık Tıp Merkezi tarafından yapılan muayene sonucunda hazırlanan Havacılık Sağlık Raporu’nun biri Havacılık Tıp Merkezi’nde arşivlenir. Havacılık Sağlık Kurulu Raporu’nun diğeri münacatçıya bir diğeri de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne ulaştırılır.

  Koru Hastanesi Havacılık Tıp Merkezi, tüm uçuş okulları, üniversitelerin havacılık bölümleri, havayolları, balon işletmeleri, balon pilotu okulları, hava meydanları ve amatör sportif havacılık faaliyeti sürdüren tüm işletmelere hizmet vermektedir.

  “Uçuş Mühendisi, Pilot, Uçuş test mühendisi, Kabin memuru, Uçuş harekat uzmanı, Hava trafik knotrolörü (ATC), Amatör sportif hava aracı, Hava trafik emniyeti elektronik personeli, İHA 2 ve İHA 3 pilotlarına” hizmet vermekteyiz.

  Havacılık Tıp Merkezleri, tüm dünyayı kapsayan Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu I.C.A.O (International Civil Aviation Organization) ve Avrupa ülkelerini kapsayan Birleşik Havacılık Düzenlemesi PART-MED sağlık kurallarına göre yapmak kaydıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı / Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü' nün verdiği yetkiye dayanarak sivil pilotların sağlık muayenelerini yapan merkezlerdir. Merkez bünyesinde oluşturulan sağlık kurulunda ilgili branşlardan uzman hekimler ve uçuş hekimleri yer almaktadır.

  Havacılık personelinin muayenelerini, uluslararası ve ulusal havacılık otoritelerinin belirlediği Sağlık Kurallarına göre Havacılık Sağlık Talimatı’nın (SHT-MED), (SHT-ORA), ICAO Ek-1 ve 3 Kasım 2011 tarihli ve (AB) 1178/2011 sayılı Komisyon Tüzüğü’nün PART-MED Başlıklı 4 no’lu Eki ile kabul edilebilir uyumluluk yöntemleri (AMC) ve yönlendirici notları (GM) Hükümlerine göre SHGM’nin yetkilendirdiği HAVACILIK TIP MERKEZİ yetki belgesi alan hastaneler yapar.
  Havacılık Tıp Merkezimiz, (Aeromedical Center / AeMC) Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı - Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından ilgili mevzuat gerekliliklerine göre yetkilendirilmiştir.

  Merkezimizde Havacılıkla ilgili ve uçuş emniyeti gerektiren görevlerde çalışan personelin işe ilk giriş ve daha sonrasında ise görev özelliklerine göre periyodik muayenelerini uluslararası ve ulusal düzenlemelere göre yapıyoruz. Amacımız görevi esnasında her an sağlıklı olması gereken havacılık personelinin, sağlıklı halinin devam edip etmediğinin kontrolünü yapmak ve sağlıklı olmasını sağlamaktır.

  Havacılık personeli uçuş lisanslarının verdiği yetkiyi emniyetle kullanabilmeleri için lisanslarının tipine, kullandıkları hava aracına, yaptığı işe ve yaşa göre değişen, belirli zamanlarda periyodik sağlık muayenelerine girmeleri gerekir.

  Birim bünyesinde oluşturulan sağlık kurulunda ilgili branşlardan uzman hekimler ve uçuş hekimleri yer almaktadır.

  Havacılık Tıp Merkezimiz, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı - Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce (SHGM) yapılan denetim sonucunda ICAO ve SHT-MED gerekliliklerine göre havacılık personelinin ilk, periyodik, özel durum vb. hava sağlık muayenelerini yapmaya ve sağlık sertifikalarını onaylamaya yetkili kılınmıştır.

  Muayenelerimiz Cumartesi günleri de yapılabilmektedir.
  Randevu için0 312 911 77 77
                           0 538 940 26 22 

   

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Hülya DOĞAN YEDİKARDAŞLAR
  Havacılık Tıp Merkezi

  Dr.

  Hülya DOĞAN YEDİKARDAŞLAR

  Koru Ankara Hastanesi