Otoimmün Hastalıklar Nelerdir?
Romatoloji

Otoimmün Hastalıklar Nelerdir?

  Otoimmün Hastalıklar Nelerdir?

  Otoimmün hastalıklar, vücudun kendisine saldırdığı durumlardır.

  Otoimmün hastalıklara, kendi dokularını yanlışlıkla yabancı istilacılar olarak tanımlayan bir bağışıklık sistemi neden olur. Sonuç iltihap, ağrı, yorgunluk ve diğer semptomlardır.

  Bunlar arasında romatoid artrit, lupus, multipl skleroz, sedef hastalığı ve diğerleri bulunur.

  Otoimmün hastalıklar dünya çapında milyonlarca insanı etkiler. Aslında, otoimmün bozukluklar, 15 ila 44 yaş arasındaki kadınlar arasında üçüncü önde gelen ölüm nedenidir.

   

  Otoimmün Hastalığa Ne Sebep Olur?

  Her biri kendi semptomları olan birkaç farklı otoimmün hastalık türü vardır. Ancak, bu koşullar arasında bazı ortak noktalar vardır. En yaygın olanlardan biri iltihaptır. Enflamasyon, bağışıklık sistemi aktive olduğunda ve sağlıklı dokuya saldırmaya başladığında ortaya çıkar. Bu tür saldırılara otoimmün yanıt denir.

   

  Ottoimmün Hastalıklarda Kimler Risk Altında?

  Belirli genetik özelliklere sahip kişilerin, diğerlerinden daha fazla otoimmün bir durum geliştirmesi daha olasıdır. Bu insanlar ayrıca alerji, astım, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, lupus, romatoid artrit, tiroid bozuklukları ve Tip 1 diyabet gibi başka tıbbi sorunlara da sahip olma eğilimindedir.

   

  Ottoimmün Hastalık Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri

  Her biri kendi semptomları ve tedavi seçenekleri olan birkaç farklı otoimmün hastalık türü vardır. Bununla birlikte, genel olarak, bu koşullar vücuttaki dokularda iltihaplanma ve hasarı içerir.

  Romatoid artrit, lupus, multipl skleroz ve diğerlerini içerir.Bazıları nadir olmakla birlikte, diğerleri yaygındır ve her 100 kişiden 1'ini etkiler.

  SalihPAY
  Romatoloji

  Prof. Dr.

  Salih PAY

  Koru Ankara Hastanesi