Gamma Knife
Radyasyon Onkolojisi

Gamma Knife

  Gamma knife (gama bıçağı) olarak bilinen en güvenilir beyin tümörü tedavilerinin başında gelmektedir. Bu tedavilerin ise doğru biçimde yürütülmesi uzman hekimlerin gerçekleştirmesi oldukça önemlidir. Beyin tümörlerinin doğru bir şekilde yok edilmesi için cerrahi işlemler yapılmadan, özel bir şekilde rahatça hastayı tedavi ederek, günlük hayatına kısa süre içinde dönmesini sağlamaktır.

  Kanser Tedavisinde Gamma Knife 

  Gamma knife ilk olarak İsveçli bir bilim adamı tarafından gerçekleştirilmiştir. Hastanın kafa tası içinde milimetrik oynamalara müsaade edebilecek bir siteme sahiptir. Bu sistem kanser tedavisinde kullanılan bir çeşit güvenilir radyo terapi sistemi olarak kabul edilmekte ve beyin içinde yer alan tümörün cerrahi müdahalelere gerek kalmadan yok edilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tedavi yönteminde yüzlerce farklı kobalt kaynağından gelen noktasal ışınları tek bir nokta üzerinde yoğunlaştırarak, tedavinin hızlı şekilde yanıt vermesi amaçlanmıştır. Gönderilen ışınların her biri tek başınayken zayıf etkiler yaratıyor olsa da bu ışınlar, kullanılan cihaz sayesinde bir araya geldiğinde yüksek etkili ve güçlü bir etki yaratmaktadır.

  Gamma Knife Tedavisi Nasıl Gerçekleşir ?

  Gamma knife bir çeşit lazer bıçağı olarak kullanılarak tümör üzerinde milimetrik olarak işlem yapılmasını sağlamaktadır. Bu tedavi boyunca hedef alınan tümör üzerinde çok ciddi oranda doğru bir açıyla, ışın vererek tümörün küçültülmesi ya da yok edilmesi sağlanır. Birbirinden farklı radyoterapi yöntemleri arasından en garantili çözüm sunması beklenen ve en az riskli yöntemlerden birisidir. Bu sebep dolayısıyla, ciddi bir sağlık sorunu olan beyin tümörlerinde doğru adımları atmanın ve en doğru şekilde tedavi süreçlerini gerçekleştirmenin kilit noktası olarak bu tedavi yöntemi kullanılabilir. Beyin tümörleri ve beyin damarlarında yaşanan sorunların doğru şekilde tedavi edilmesi için cerrahi yöntemlerin çalışma alanı oldukça geniş kalmaktadır.

  Gamma knife ışının beyin damarları içine dağılması durumunda beyin ışınları rahat bir şekilde kullanılmakta ve güvenilir çalışma yöntemi olarak tercih edilmektedir. Beyin için karşılaşılan tedavilerin doğru şekilde yürütülmesi için sadece sorunlu bölgeye odaklanılabilmesi ve çevre dokulara zarar verilmeden hızlı ve güvenli şekilde tedavinin sürdürülebilmesi için ışın tedavilerinin kullanılması beyin cerrahine göre çok daha kesin sonuçlar verdiği için gönül rahatlığıyla kabul edilmektedir.

  Gamma Knife Sayesinde Tedavi Edilebilen Beyin Rahatsızlıkları Nelerdir?

  Hastalığın doğru şekilde teşhis edilmesi ve tedavinizin programlanması oldukça önemlidir. Gamma knife yönteminden faydalanılarak tedavi edilebilen rahatsızlıklardan bazılarını şöyle sıralayabilmek mümkündür;

  • Beyin Kanseri: Beyin kanseri nadir olmakla birlikte iki farklı şekilde seyredebilen bir rahatsızlıktır. Diğer doku kanserlerinin, beyine sıçrayarak metastaz yapması dolayısıyla büyük problemlere sebep olan beyin kanseri bir tür olarak kayıtlara geçmekte bununla birlikte, beyin dokularında yaşanan tümör problemleri de beyin kanseri olarak adlandırılmaktadır.
  • Beyin Tümörleri: Vücutta görülen tümör çeşitleri gibi, beyinde de birden fazla çeşitte tümör görülebilmektedir. Bu tümörlerin bir kısmı kötü huylu olabilirken bir kısmında da iyi huylu tümörler beyinde oluşabilmektedir. Birçok farklı beyin tümörü tedavi edilebilir konumda olmakla birlikte yürütülen tedavinin doğru seçilmesi oldukça önemlidir. Gamma knife ise bu tedavilerin hassas bir şekilde yürütülmesi için seçilecek en kaliteli tercih olarak kurumumuzda deneyimli hekimler tarafından uygulanmaktadır.
  • Beyin Kanaması: Beyin kanaması, beyin zarı içinde ya da damarlarda meydana gelen çatlamalar sonucunda yaşanması muhtemel bir problemdir. Ani inmeler ya da beyin krizleri ile izlenen bir başlangıç öyküsüne sahiptir. Bu rahatsızlıkların en büyük sebeplerinden biri tansiyonda yaşanan değişiklikler olmakla birlikte anevrizmaların da beyin kanamasına sebep olması bilinen bir sebeptir. Altta bulunan sebeplerin doğru bir şekilde tahlil edilerek tedavi edilmesi sonrasında beyin kanamasının durdurularak, beyin çeperinde yürütülecek tedavi sayesinde hastalığın etkilerinin kolay bir şekilde atlatılması sağlanmaktadır.
  • Astrositom: Beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılan gamma knife beyinin kendi yapısında oluşan tümörlerin en bilinen hali olan astrositomların tedavisinde de sıkça kullanılmakta, tümörün küçültülerek, parçalanması ve tedavi edilmesi bu sayede sağlanmaktadır. Yerleşim bölgesine göre tedavi yöntemi doğru şekilde seçilmek durumunda olduğundan hekimleriniz tarafından muayenenizin doğru biçimde yapılmış olması oldukça önemlidir.
  • Damar Yumağı Problemleri: Arteriovenöz malformasyonlar ya da kısaca (A.V.M.) olarak adlandırılan bu rahatsızlıkların doğru bir şekilde çözülebilmesi oldukça önemlidir. Beyin yapısında meydana gelen farklı noktalardaki damar daralmaları ya da farklı bozulmaların sebep olduğu epilepsi ataklarıyla başa çıkabilmek için tedavi süreçlerinin doğru bir şekilde yürütülmesi oldukça önemlidir. Hayati tehdit oranı yüksek bir problem olması dolayısıyla hassas ve hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Gamma knife bu problemlerin çözülmesi adına oldukça önemli bir tedavi yöntemidir.
  • Sinir Sistemindeki Çeşitli Tümörler: En sık görülen beyin tümörleri arasında ciddi bir sıralamaya sahip olan bu rahatsızlık, denge ve işitme sisteminde farklı noktalara baskı yapmasına bağlı olarak rahatsızlıkların meydana gelmesine yol açmaktadır. "Vestibular schwannoma" olarak adlandırılan, işitme ve denge siniri tümörleri işitme kaybı ve denge problemlerinin yaşanmasına yol açmaktadır. Cerrahi tedavi mecburiyeti olmadığında rahatça ışın tedavisi kullanılarak tedavi edilebilmektedir.

  Gamma Knife Tedavisinin Çalışma Biçimi

  Hastalıkların tedavisinde cerrahi yöntemin ağırlığını ciddi derecede azaltabilen bu tedavi yönteminin uygulanması ise ayrı bir uzmanlığın alanıdır. Bu sebeple çalışma biçimini doğru anlamak ve tedavinizi yürüteceğiniz hastaneyi doğru seçmek oldukça önemlidir. Öncelikli olarak incelememiz gereken konu, bu tedavi yönteminin nasıl çalıştığını anlamaktan geçmektedir.

  Gamma knife tedavisi, beyinde yer alan kitlelerin genetik kodunda bozulmalar yaratarak, kitlenin küçülerek yok olma derecesinde azalmasını sağlamaktadır. Verilen bu hasarlar, hastada farklı şekilde etkiler yaratmaktadır. Bu tip tedavilerin yürütülmesinde amaçlanan esas nokta hızlı bir şekilde büyüyen tümörlerin tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Yavaş büyüyen tümörlerde ise uygulanan ışın tedavisi sayesinde büyümenin durdurulması amaçlanmaktadır. Binlerce farklı versiyonu bulunan kanser türlerinin, beyine yapmış olduğu metastazların ya da AVM’ler ve farklı özelliklerde beyin tümörlerinin tedavi edilmesini sağlamak için özel olarak geliştirilmiştir. Dünyada ve ülkemizde tedavinin uygulanma oranı gün geçtikçe artmakta ve başarı oranı günden güne yükselmektedir. Yapılan araştırmalar ortaya çıkarmıştır ki dünyada beyin rahatsızlıkları dolayısıyla bu tedaviyi gören bir milyonun üzerinde hastanın gama knife sayesinde iyileştiği görülmüştür.

  Gamma Knife Tedavisi Öncesi Yürütülen Çalışmalar

  Yürütülen tedaviye başlamadan önce doğru bir şekilde hastanın izlenerek tedaviye olumlu cevap verebilmesi için gerekli tedavinin yürütülmesi programlanmaktadır. Tomografi ve farklı görüntüleme yöntemleri kullanılarak hastalığın doğru bir şekilde teşhis edilmesini ve tümörün ya da problemin yerinin tam olarak belirlenmesi oldukça önemlidir. Tedavi sürecinde de gerektiği durumlarda; görüntüleme sistemlerini operasyon boyunca da aktif olarak kullanılmaktadır. Hastanın operasyon sırasında milimetrik düzeylerde dahi olsa kıpırdamasının önüne geçmek de oldukça hassas kızıl ötesi izleme yöntemleriyle takip altında tutulmaktadır. Doz planlanması, görüntülerin doğru şekilde okunması gibi kriterlerin bir arada yürütülmesi tedavinin uzmanlık isteyen alanlarıdır. Çevre sinirlerin doğru bir şekilde korunmasını sağlamak için gamma knife operasyonlarının alanında deneyimli hekimler tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Hastanemizde yürütülen tedavilerin tamamında hastalarımızın günlük hayatına hızlı bir şekilde dönebilmesi için gerekli dozajlar belirlenmektedir.

  Gamma Knife Tedavisi Sonrası Yürütülmesi Gereken Çalışmalar

  Tedavi süreçlerinin doğru bir şekilde programlanması ve yürütülmesi sonucunda, tedavi hastalar üzerinde çok yoğun rahatsızlıklar oluşturmamaktadır. Doğru bir şekilde yürütülen tedavi sonrasında hastanın günlük yaşamına hızlı bir şekilde dönebilmesi amaçlanmaktadır. Yürütülen ışın tedavisinin cerrahi müdahaleye göre avantajlı olmasının en büyük sebebi ise büyük yaraların olmaması ve ışın ile kesik olmadan hızlı bir şekilde hastanın günlük yaşamına dönebiliyor olmasıdır. Işın dozajının da doğru bir şekilde planlanması sayesinde, tümör hacmi hızlı bir şekilde küçültülerek, hastanın tedavi edilmesine yardımcı olunmaktadır.

  Gamma Knife Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

  Tedavi süresi ise, tümör boyutuna ve türüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Tümörün yeri, yürütülen tedavinin başarı oranını doğrudan etkilemekte olsa da tedavilerin çoğunda başarılı ve olumlu sonuçlar alınmaktadır. Gamma knife operasyonlarından sonra hastaların, şehirler arası yolculuk yapmasında dahi bir problem yaşanmamaktadır. Sabah erken saatlerde başlayan tedavi akşam saatlerine kadar tamamlanmakta genellikle; 1 günlük tedavi sonunda hasta günlük hayatına rahatça devam etme rahatlığına kavuşmaktadır.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."

  Ali AydınYAVUZ
  Radyasyon Onkolojisi

  Prof. Dr.

  Ali Aydın YAVUZ

  Koru Ankara Hastanesi