08 Nisan 1951’de Kırıkkale’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Kırıkkale’de,  Tıp eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1968-1974 yılları arasında tamamladı. Bir yıl Gülhane Askeri Tıp Akademisinde staj eğitimini takiben Merzifon 5 Ana Jet Üs Komutanlığında uçuş hekimi olarak üç yıl kıta görevi yaptı. Daha sonra uzmanlık eğitimini Gülhane Askeri Tıp Akademisi Genel Cerrahi Anabilim Dalında 1979-1983 yılları arasında tamamladı. Genel Cerrahi Uzmanı olarak atandığı Ankara Etimesgut Hava Hastanesinde üç yıl görev yaptı.
Akademik eğitimine Gülhane Askeri Tıp Akademisi Genel Cerrahi Anabilim Dalında 1987’de Yardımcı Doçent olarak başladı, 1991’de Üniversite Doçenti ünvanını aldı ve 1992’de Doçent kadrosuna atandı, 1999’da Profesör olarak ataması yapıldı. Aralık 1999’da Gastroenterolojik Cerrahi Bilim Dalı Başkanı olarak görevlendirildi. 2005’de Tuğgeneralliğe terfi etti. Gastroenterolojik Cerrahi Bilim Dalı Başkanı olarak görevi sürdürürken 2010 yılında Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığına atandı. Daha sonra 2011 yılında Tümgeneralliğe terfi ederek Gülhane Askeri Tıp Akademisi Dekan ve Baştabipliğine atandı. Bu görevini 30 Ağustos 2013’te yaş sınırı nedeniyle emekli olana kadar sürdürmüştür.
Prof Dr Sadettin ÇETİNER’in Genel Cerrahi faaliyetlerinde ilgi alanı gastrointestinal, hepatopankreatobilier sistem kanserleri ve karaciğer transplantasyonu olmuştur.
Laparoskopik cerrahinin gastrointestinal sistemde, özellikle de kolorektal cerrahide Gülhane’de uygulanmasına ve yerleşmesine katkıda bulunmuştur. Türk Kolon Rektum Cerrahi Derneğinin laparaskopik kolorektal cerrahi kurslarında konuşmacı, moderatör ve ameliyathaneden canlı uygulamalarda eğitici olarak aktif görev almıştır.
Karaciğer naklini Gülhane’de Temmuz 2003 yılında başlatmış ve 2010 yılına kadar Sağlık Bakanlığı nezdinde Gülhane Askeri Tıp Akademisi Karaciğer Nakli sorumluluğunu yürütmüştür. Emekli olana kadar da karaciğer transplantasyon ekibinde görevini sürdürmüştür. Nisan 2010 yılında Gülhane’de ilk, Türkiye’de 11.nci İnce Barsak naklini gerçekleştirilmiştir. Son iki yıl Gülhane Askeri Tıp Akademisi Organ Nakli sorumluluğunu yürütmüştür.  Şu an hastalarını Ankara Özel Koru Hastanesi'nde kabul ediyor. Sayısız hasta gören ve ameliyat yapan Prof. Dr. Saadettin Çetiner’in tıbbi ilgi alanları şunlardır:
Gastrointestinal Sistem Cerrahisi
Kolorektal Cerrahi
Onkolojik Cerrahi 
Laparoskopik Cerrahi 
Anal Bölge Hastalıkları 
Fıtık Cerrahisi 
Pankreato – Hepato – Bilier Cerrahi

 

1968 -1974 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde (linans)

1987 Gülhane Askeri Tıp Akademisi  (Yardımcı Doçent) 

1992 Gülhane Askeri Tıp Akademisi  (Doçent)  

1999 Gülhane Askeri Tıp Akademisi  (Profesör)

 

1974 - 1975 Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde staj eğitimini takiben Merzifon 5 Ana Jet Üs Komutanlığı’nda uçuş hekimi olarak üç yıl kıta görevi yaptı. 
1979 - 1983 Gülhane Askeri Tıp Akademisi Genel Cerrahi Uzmanı olarak atandığı Ankara Etimesgut Hava Hastanesinde üç yıl görev yaptı.
1987 Gülhane Askeri Tıp Akademisi Genel Cerrahi Anabilim Dalı (Yardımcı Doçent) 
1992 Gülhane Askeri Tıp Akademisi  (Doçent)  
1999 Gülhane Askeri Tıp Akademisi  (Profesör)
1999 Gülhane Askeri Tıp Akademisi Gastroenterolojik Cerrahi Bilim Dalı Başkanı
2010 Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı 
2011 Gülhane Askeri Tıp Akademisi Dekan ve Baştabip (Tümgeneral)
Laparoskopik cerrahinin gastrointestinal sistemde, özellikle de kolorektal cerrahide Gülhane’de uygulanmasına ve yerleşmesine katkıda bulunmuştur. 
Türk Kolon Rektum Cerrahi Derneği’nin laparaskopik kolorektal cerrahi kurslarında konuşmacı, moderatör ve ameliyathaneden canlı uygulamalarda eğitici olarak aktif görev almıştır.
Karaciğer naklini Gülhane’de Temmuz 2003 yılında başlatmış ve 2010 yılına kadar Sağlık Bakanlığı nezdinde Gülhane Askeri Tıp Akademisi Karaciğer Nakli sorumluluğunu yürütmüştür. 
Emekli olana kadar da karaciğer transplantasyon ekibinde görevini sürdürmüştür. Nisan 2010 yılında Gülhane’de ilk, Türkiye’de 11.nci ince bağırsak naklini gerçekleştirilmiştir. 
Son iki yıl Gülhane Askeri Tıp Akademisi Organ Nakli sorumluluğunu yürütmüştür.

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi
Kolorektal Cerrahi
Onkolojik Cerrahi 
Laparoskopik Cerrahi 
Anal Bölge Hastalıkları 
Fıtık Cerrahisi 
Pankreato – Hepato – Bilier Cerrahi

Türk Cerrahi Derneği
Türk Kolon Rektum Cerrahisi Derneği
 Türkiye Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Derneği 
Avrupa Cerrahi Araştırma Derneği (European Society for Surgical Research)

5 Adet Yorum

Özgür K. 
  12.12.2023

Değerli hocam, benimle bu kadar ilgilendiğiniz ve vakit ayırdığınız için ayrıca hastalığımı çizerek bile anlattığınız için çok teşekkür ederim. Nezaketiniz ve mütevaziliğinize hayran kaldım hocam, ekibinize de ayrıca teşekkür ederim..

Aslı k. 
  02.11.2023

Prof. Dr. Sadettin ÇETİNER hocam, nezaketiniz, ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Babamın diğer ameliyatı için kemoterapinin bitmesini bekliyorum. Size ve ekibinize her şey için teşekkür ederim.

Faysal A. 
  28.09.2023

Mide kanseri idim. Ameliyatımı siz ve ekibiniz 2022 Mart ayında yaptınız. Teşekkürler hocam.

Ökkeş Y. 
  06.06.2022

Ultrason çektirdim fibröz ve siroz clktl kaslntlm var su toplama ayaklarda şişme yok aynl zamanda 20 senedir hepatit b ve sekerhastaslylm gerçek yaslm 69 dur

Nurettin Ç. 
  30.04.2022

Kolon ameliyatımı siz ve ekibiniz yaptınız beni kısa sürede ayağa kaldırdınız iyileşme sürecindeyim teşekkürler hocam size ve ekibinize

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.