Pregnant Pilates

PİLATES nedir?
Pilates beden eğitimi yöntemi, yüz yıldan uzun bir süre önce Joseph H. Pilates tarafından geliştirilen ve esneme ile güçlenme egzersizlerinden oluşan eşsiz bir sistemdir. Bu sistem kaslarınızı güçlendirir, duruşunuzu düzeltir, esneklik ve denge sağlar, bedeni ve zihni birleştirir ve çok daha düzgün bir form kazandırır. Pilates sağlıklı bir beden, sağlıklı bir zihin ve sağlıklı bir yaşam yaratmak için tasarlanmış bir sistemdir. Pilates sistemini diğer spor ve egzersizlerden ayıran en önemli özelliği bedeni bir bütün olarak ele almasıdır. Bugün pek çoğumuzun zayıf ve güçsüz bir fiziksel yapıya sahip olmamızın sebebi, bedenin belli bölgelerine odaklanarak diğer bölgeleri göz ardı eden karmaşık ve verimsiz egzersizlerin yarattığı dengesizliktir. Eğer egzersiz yapmaktaki amacımız bedenlerimizi dengelemek dolaşım sistemimizi geliştirmek, gerginliği azaltmak, dayanıklılığı artırmak, daha iyi görünmek ve kendimizi çok iyi hissetmekse, o zaman pilates size tüm bunları sunan mükemmel bir sistem olacaktır.
Hamile Pilatesi
Pilates bedenin merkezini güçlendirmeye yönelik bir metot olduğundan, vücudun uç kısımlarındaki kanın merkeze-karın bölgesine yönlenmesini sağlar. Bunun sonucunda karın bölgesinde büyümekte olan bebeğin gereksinimleri fazlasıyla karşılanmış olur. Eğer pilatesin tek yararı bu bile olsa hamilelikte pilates ideal bir egzersizdir. Elbette tek yararı bununla sınırlı değil.
Gebelik, yukarıda da bahsedildiği gibi hormonal, fiziksel ve psikolojik açıdan birçok değişikliğin yaşandığı bir süreçtir. Gebelikte salınan bazı hormonlar ve sürekli büyüyen bebeğin ağırlığı, kas ve iskelet sisteminde bir takım değişiklikler yaratır. Bağ doku relaksin hormonunun etkisiyle gevşer, eklemler kolay zarar görebilir, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan ödeme bağlı karpal tünel ve tarsal tünel sendromu meydana gelebilir. Bebeğin artan ağırlığı ve yer çekiminin de etkisiyle pelvik tabanda gevşeme ve sarkma meydana gelebilir. Pelvik tabanda meydana gelen bu sarkma gebelikte ve/veya ileri yaşlarda kadınların yaşadığı idrar kaçırma gibi yaşam kalitesini düşüren daha birçok sıkıntıya yol açabilir. Özetle pelvik taban kaslarının güçlenmesi, doğum öncesi, hamilelik süreci, doğum anında ve doğum sonrasında bir kadın için büyük önem taşır. Pilates bu kasları güçlendirmek için doğru ve etkili bir sistemdir.
12.gebelik haftasını tamamlamış bir gebe pilates yapabilir. Ancak daha önce pilatesi hiç yapmamış bir gebe doktoruna danışarak ve mutlaka bir profesyonel eşliğinde birebir çalışmalıdır. Çünkü pilates metodu karın bölgesini yoğun çalıştıran bir sistemdir. Ayrıca anne adayının, egzersiz yaparken bedeninin verdiği mesajlara kulak vermesi ve bedenini dinlemesi önemlidir.