Saç Ekimi Merkezi

Saç Ekimi Merkezi

Saç Ekimi Kimlere yapılır?
Saç kaybı yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorununa en doğal ve kalıcı bir çözüm saç ekimidir. Saç kökünün aktif olmadığı, saç olmayan yerlere sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi ile aktarılmasına saç ekimi diyoruz. 
Saç dökülen bölgeye, hastanın sağlıklı saçları eklenir. Saç ekimi kişiye özel uygulanır. Genellikle ense bölgesindeki dökülmeye dirençli saç kökleri saç ekimi kapsamında toplanır ve dökülmüş kısımlarda açılan kanallara ekilir. Kafada saç ekimi ekim yapıldığı belli olmayacak şekilde, kalıcı saçlı görünüm kazandırmaktır amaç. Saç ekimi küçük bir cerrahi operasyon olarak da nitelendirilebilir. Saç ekiminin bu konuda deneyimli doktor ve ekip tarafından hastanede gerçekleştirilmesi gerekir. Saç ekimi sonucunda kişi saçları hiç dökülmemiş gibi kalıcı olarak gerçekleştirilir. 

Saç ekimi kimlere yapılır?
Saç ekimi erkekler için en çok uygulanan kozmetik operasyondur. Kadınlar da saç kaybı ya da seyrekleşme sorunu gerçekleşebilmektedir. 
Saç kaybının sebepleri nelerdir?
Saç dökülmesinin ya da kaybının en önemli nedenlerinden biri genetiktir. Yaşın ilerlemiş olması, travmatik yaralanmalar, tıbbi rahatsızlıklar sonucunda da saç kaybı gerçekleşebilir. 
Saç ekimi hangi bölgelere uygulanmaktadır ?
Saç ekimi kafa derisinin haricinde kaş, bıyık ya da sakal kıl olan her uygulanabilmektedir.
Saç ekimi nasıl yapılır?
Genellikle enseden alınan saç kökleri, saçsız bölgeye ekilir. Bu saç köklerine greft denir. Bazı durumlarda kişinin kolları ya da göğsü gibi kıl bulunan başka bölgelerinden de saç kökü alınabilir.  Saç ekimi genellikle müdahale sedasyonla lokal anestezi ile yapılır. Ekimin ardından kişi genellikle birkaç saat sonra taburcu edilir. Üç gün ev istirahati önerilir. İlk pansumanı ise 5. günde yapılması gerekir. 
Saç ekiminde kullanılan yöntemler nelerdir?
FUE yöntemi saç ekiminde başarıyla uygulanan yöntemlerin başında gelmektedir. FUE yöntemi iz bırakmayan yöntem olarak da bilinir. FUE olarak adlandırılan yönteminde saç kökleri tek tek alınarak saçın eksik olduğu bölgeye nakledilir. Bu yöntemde enseden saç içeren bir deri hattı çıkarılır. Saç ekimi yapılacak hastanın, baş arkası ve yan taraflarında saçlarının sağlıklı olması gerekir. Saçın rengi, saçın sertlik derecesi, saçın dalgalı ve gür olması gibi tüm faktörler de yapılacak işlemin sonucunu etkileyebilmektedir. 
Saç ekiminde hangi yöntemin gerçekleştirileceğine saç ve kafa derisi analizi sonrasında saç ikimi yapılacak kişi ile birlikte karar verilir. Saç ekiminde genellikle iz bırakmayan FUE yöntemi edilir. Kimi durumlarda farklı yöntemlerin de uygulanması gerekebilmektedir. Saç ekimi kellik için değil aynı zamanda saçın seyrelmiş olan bölgelerinde saç yoğunluğunu artırmak için de gerçekleştirilir. 

Saç ekiminde riskler nelerdir ?
Saç ekiminde karşılaşılabilecek risklerinin en aza indirilmesi için hastane ortamında yapılmasında gerekir. Saç ekimi önemli bir cerrahi işlemdir. Saç ekimi konusunda çok iyi bir eğitim almış ve estetik ve plastik cerrahlar tarafınca gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Saç ekiminin başarılı ile sonuçlanabilmesi için saç köklerinin yerleştirildikleri bölgede hızlı bir tutması gerekmektedir. 
Saç ekimi de uygun koşullarda yapılmadığında riskler taşıyabilmektedir. Deneyimli bir hekim tarafından yapıldığında komplikasyonlar çok nadirdir.  Saç ekimi tıbbi bir işlemdir. Ancak estetik yanı ağır basar. 

Ekilen saçlar dökülür mü?
Saç ekimi sonrasında ekilen saçlar, saç ekim işlemini takip eden bir kaç hafta içerisinde dökülebilmektedir. Fakat normal bir durumdur. Dökülen saçlar 3-4 ay sonra tekrar çıkması beklenir. Geçici dökülme sonrasında ekilen saç kökleri karakterlerini korur ve sonrasında dökülme gerçekleşmez. Aynı bölgede yer alan orijinal saçta zaman içerisinde dökülme devam edebilir. 
Saç ekimi kimlere uygulanır?
Saç ekimi 19 -20’li yaşlardan itibaren saç dökülme sorunu yaşamış erkek ve kadınlara uygulanabilir. Ancak saç ekimine engel fizyolojik hastalığı olmaması ve donör alanında yeteri kadar folikülü olması gerekir. 
Saç ekimi sonrasında ekilen saçlar doğal görünür mü? 
Saç ekimi ile ekilen saçların doğal görünmesi için uzmanlar tarafından yapılması önemlidir. Deneyimli bir ekip tarafından yapılacak saç ekimi doğal olacaktır. Ayrıca Safir ve DHI teknikleri ile saçlarda maksimum verilmektedir..
Saç ekim nasıl yapılır?
Saç ekimi konusunda hekimin belirlediği yönteme göre tıraşlı ya da tıraşsız yapılabilir. Saçlı doku ve ekim yapılacak yer belirlenir. Saçlı doku tıraş edilir. Lokal anestezi gerçekleştirilir ve saç kökleri mikro cerrahi aletlerle tek tek bir araya getirilir. Saç ekilen bölge, saçın çıkış tarafı ve saçın yoğunluğu dikkate alınarak göz önünde bulundurularak kanallar açılır. Toplanan kökler bu kanallara tek tek yerleştirilir. Saç ekiminde amaç; operasyon sonrasında saç ekiminin yapıldığı yer belli olmayacak şekilde doğallıkta sağlıklı ve kalıcı saç görünümünü gerçekleştirmektir. Saç ekimi yaklaşık 6 ila 8 saatte operasyon tamamlanır.
FUE yöntemi nedir?
FUE yöntemi, “Folicular Unite Extraction” kısaca ifadesidir.  Dökülmemeye kodlanmış saçların oldukça yoğun olduğu ense ve kulak üstü bölgesinden kesme ve dikiş izi micro cerrahi aletlerle tek tek çıkarıldığı ve saçsız alanlara aynı gün nakledildiği yönteme verilen isimdir. Lokal anestezi ile yada sedasyonla gerçekleştirilebilir.  FUE olarak adlandırılan yöntem innovatif, çağdaş yaklaşımlarla farklı tarzlarda gerçekleştirilebilmektedir. 
FUE Yönteminin getirdiği avantajlar nedir?
FUE Yönteminde, kıl kökleri tek tek alındığı için 2-3 günde iyileşme tamamlanır ve iz kalmaz. Böylece ilerleyen yıllarda donör sahanın tekrar kullanılması mümkündur. Devam eden yıllarda kişinin ihtiyacına göre yine aynı yöntemle saç ekimi yapılabilmektedir.
Saç ekiminde hangi yöntemler kullanılıyor?
Koru Hastaneleri Saç Ekimi Merkezlerinde iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlar Safir kalemi ve DHI kalemi yöntemleridir. Her ikisinde de kök toplama yöntemi FUE yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. FUE, kök toplama yöntemidir. Kökler toplanmasının ardından DHI yöntemi tercih edilecekse DHI kalemleriyle saçlar deriye nakledilir. Safir yöntemi tercih edildiğinde önce safir kalemleriyle köklerin yerleştirileceği yerlere kanallar açılır, ardından kökler kanallara konulur. 
FUE yönteminde kaç günde iyileşilir?
FUE yönteminin ardından 2 gün sonra hastalar ilk yıkama ve pansuman için saç ekim merkezimize gelirler. İşlemden sonra ilk 2 gün istirahat önerilir. 2. gün bandajları çıkarılır ve saç ekim merkezimizde ilk yıkama yapılır. Sonrasında günlük doğal yaşama dönülür. 

 

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.

 
 
   
 
Copyright © 2020 KORU SAĞLIK GRUBU