Kadın Hast. ve Doğum

Plasenta Previa ve Plasenta Akreate Tedavisi
Kadın Hast. ve Doğum

Plasenta Previa ve Plasenta Akreate Tedavisi

  Plasenta Previa ve Plasenta Akreate Tedavisi

  Plasenta previa ve plasenta akreate tedavisi son yıllarda anne adaylarının en çok merak ettiği ve gebelikte akıllarına takılan önemli konulardan biridir. Bu hastalığın ne olduğunu bilmek ve ardından da hastalığın tedavisi hakkında neler yapılabileceğini öğrenmek hem anne adayı hem de bebeğin sağlıklı olması için önemlidir. Ancak bu hastalığı online olarak araştırdıklarında haklı olarak korkup stres yaşadıkları için kendilerini iyi hissetmezler. Bu durumda onlara en doğru şekilde bu hastalığı ve risklerini anlatmak, tedavisi hakkında da en doğru bilgiyi verebilmek gerekir.

  Gebelik süreci anne adaylarının hazırlıklı ve de dikkatli olmaları gereken özel bir dönemdir. Hem anne adayı hem de karnında bulunan bebek fiziksel durumlar kadar, çevresel faktörlerden de etkilenir. Çünkü anne karnındaki bebek, annesi ile arasındaki plasentadan beslenir.

  Plasenta Previa Ve Plasenta Akreate Nedir?

  Plasenta previa plasenta dokusunun ana rahminin alt kısmına yerleşmesi ve doğum kanalını kapaması olarak açıklanır. Plasenta previa hastalığının plasenta previatotalis, plasenta parveliaparsiyalis, plasenta parveliamarginalis olarak ayrılmış üç farklı türü vardır. Bu üç farklı türde de  anne adaylarını haklı olarak korkutan gebelik ve doğum açısından riskli durumlardır. İlk iki tür plasenta previa durumunda normal doğum yapılması mümkün olmaz, ancak plasenta parveliamarginalis durumunda doğum yapılabilme ihtimali vardır.

  Plasenta Previa Nedenleri Nelerdir?

  Plasenta previa ve plasenta akreate tedavisi nedir anlayabilmek için öncesinde bu hastalığa neden olan faktörleri bilmek gerekir. Anne adayları günümüzde çok daha bilinçli ve bir çok konuya dikkat ediyor, ancak plasenta rahatsızlıkları gibi özel durumlar önceden akla gelmeyebiliyor. Gebelik süresince anne adayları bu konuları bilmese de kadın doğum doktorları bu konularda mutlaka onlara detaylı bilgi aktarmalıdır.

  Gebelik döneminde anne adayı ve karnındaki bebeği gerek çevresel gerekse psikolojik birçok dış faktörden etkilenir. Plasenta previa oluşmasında da bazı çevresel ve gensel faktörler rol oynar. Bu faktörlerden ilki anne adayının daha önce sezaryen doğum ya da kürtaj gibi rahim içine müdahale edilen operasyonlar geçirmiş olmasıdır. Yine anne adayının daha ileri yaşta gebe kalmış olması bu hastalığın ortaya çıkma riskini arttırmaktadır.

  Anne adayının sigara kullanması hem kendisi hem de bebeği için ciddi sorunlar yaratabilen bir faktördür. Sadeec plasenta previa nedenlerinden biri değil, her ikisinin de sağlığı açısından büyük riskler yaratabilir. Bu nedenle anne adayları hamile kalmayı düşünmeye başladıkları andan itibaren sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak kalmalıdır.

  Plasenta Previa Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Plasenta previa ve plasenta akreate tedavisi hastanın çok dikkatle değerlendirilmesi ve tedavinin en doğru şekilde uygulanması gereken bir süreçtir. Her anne adayının yapısı farklı olduğu için hastalığın başlaması ya da seyri de farklı olabilmektedir. Tedavi sürecinde ortaya çıkması muhtemel her türlü sorun her açıdan araştırılmalı ve sürecin daha kolay geçmesi açısından ön tedbirler alınmalıdır. Bu nedenle öncelikle anne adayının mevcut hastalıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Plasenta previa ve plasenta akreate tedavisi sırasında bazı anne adaylarında şiddetli kanamalar olabildiği unutulmamalıdır.

  Plasenta previa hastalarında rahim ön kısmı plasenta ile kapalı olduğu için anne adayının  normal doğum yapması mümkün değildir. Dolayısıyla bu hastalığa sahip anne adayları mutlaka sezaryenla doğum yapmalıdır. Sezeryan sırasında anne adayı çok kan kaybedebilir. Bu nedenle bu konuda uzman bir doktorla birlikte olduğunuzdan emin olmalısınız. Çünkü bu yoğun kanama sonucunda anne adayının rahmi alınmak durumunda kalınabilir. Ameliyat sırasında kan desteği yapılması gerekebilir.

  Plasenta Previa ve Plasenta Akreate Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Plasenta previa ve plasenta akreate tedavisi bu konuda uzman bir doktor tarafından bilinçli şekilde izlenmeli ve tedavi edilmelidir.

  Plasenta previa ve plasenta akreate tedavisi için birçok tedavi yöntemi ya da teknik kullanılabilir. Ortaya çıkma nedeni de çok farklı olan bu hastalığın tedavisi için de farklı yöntemler önerilebilmektedir. Tedavi için oldukça zor süreçleri deneyimleten bu hastalığın garantili tedavi yöntemi ise doğumun hemen sonrasında anne adayının rahminin alınması olarak görülmektedir.

  Yaşı ilerlemiş ve çok çocuk dünyaya getirmiş anne adayları önceden bu kararı vererek kendi sağlkları açısından doğum sonunda rahimlerinin alınmasını onaylaması en doğru karar olacaktır. Doğum sırasında plasenta onarımı da bir diğer seçenek olsa da, bu seçenek hem riskli hem de konusunda uzman bir doktorun sezeryanda bulunması demektir.

  Rahim alınması konusunu onaylamayan hastaların, plasenta onarımı için kesinlikle uzman  bir doktor ve donanımlı hastaneleri tercih etmesi gerekir. Ameliyat sırasında yoğun kan kaybı yaşanabileceği için hastanenin kan stokunu getirmesi ve ameliyatta oluşacak tüm komplikasyonlara karşı önlem alması gerekir.

  Plasenta Previa ve Plasenta Akreate Hasta Süreci Nasıl Devam Eder?

  Plasenta previa ve plasenta akreate tedavisi ile ilgili olarak bu hastalıklarla mücadele eden kişilerin bu hastalıkla ilgili süreci en doğru şekilde yönetmesi gerekir. Riskli hastalıkların başında gelen bu hastalık için anne adaylarının doktor gözetiminde olması ve bebeklerini kesinlikle sezaryan doğum ile dünyaya getirmeleri gerekmektedir.

  Sezaryen ile doğum sırasında da rahmi korumak ve rahim yapısının bozulmadan onarılmasını sağlamak oldukça zor, uzmanlık ve tabii deneyim gerektiren bir işlemdir. Kişilerin bu nedenle doğum yapacağı hastaneyi ve uzman doktorunu bu hastalığa özel şekilde araştırarak seçmesi gerekir.

  Doğum öncesinde anne adayı ve ailesi en doğru şekilde bilgilendirilmeli, sezeryan sırasında oluşabilecek tüm komplikasyonlar anlatılmalı ve ameliyathane tam teşekküllü olarak hazır olmalıdır. Özellikle kanama riski göz önüne alınarak, kan takviyesi için önceden hazırlık yapılmalıdır. Bu tip doğumlar ciddi komplikasyonlar yaratabileceği için çok özenle hazırlanmalıdır.

  Plasenta previa ve plasenta akreate tedavisi için doğumun öncesinde sezeryan olmaları gerektiğini bilmeleri bir koşuldur. Aşırı kanam riski ile rahim alınması da önceden konuşulmalı ve anne adayına tüm detaylar ve riskler anlatılmalıdır. Her türlü açıklamaya rağmen riski de göze alarak anne adayı rahim onarımı da isteyebilir. Bu durumda da riskler mutlaka anlatılmalı ve önceden her şekilde bilgi verilmelidir.

  Anne adaylarının zorlu olan bu süreçte yoğun tempolu çalışmaktan, stresten ve ağır tüm işlerden kaçınması gerekmektedir. Kesinlikle kanama olmamasını sağlamak için gereken hassasiyeti göstermesi beklenen anne adayları ister istemez stres hissederler. Gebelik boyunca anne adaylarının hem psikolojik hem de fiziksel olarak destek almaları gerekirebilir. Kesinlikle bu hastalıkla ilgili olarak gebelik boyunca bu alanda uzman olan doktorlar ile yakın iletişim içerisinde olması gerekmektedir.

  Plasenta previa ve plasenta akreate tedavisi birçok dış faktöre bağlı olabilir ve bir anda oluşabilecek bir durum olmadığı için önceden hazırlık yapılarak riskler minimuma indirilebilir. En önemli risk ise kadınların kendilerini çok zorlaması ve kendi sağlıklarını yaşamları boyunca olumsuz etkileyecek şekilde çok sayıda çocuk doğurmalarıdır. Gebelik süresince dikkatli bir izleme ile anne adayı ve bebeğin zarar görmeden bu sorunun tedavisi ile sağlıklı şekilde yaşamlarına devam etmeleri sağlanabilir. Bu hastalığın en önemli durumu önceden bilinmesi ve hastanın yakından izlenerek süreçten minimum zararla çıkmasıdır. Anne adayı ve doktorun yakın temasta olması ve kararları birlikte almaları da önemlidir.

  Daha detaylı bilgi için Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden randevu alabilirsiniz.