Neden Anesteziye İhtiyaç Duyarız?
Anestezi ve Reanimasyon

Neden Anesteziye İhtiyaç Duyarız?

  Neden Anesteziye İhtiyaç Duyarız?

  Anestezi, ameliyat sırasında ağrıyı önlemek için kullanılır. Neden anesteziye ihtiyacımız olduğunu ve olmadığında ne olduğunu öğrenin!

  Anestezi Nedir?

  Anestezi, herhangi bir cerrahi prosedürün önemli bir parçasıdır. Hastaların bıçak altındayken kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olur ve ağrı hissetmelerini engeller.

  Anestezisiz Ağrılı Ameliyat Ölümcül Olabilir

  Daha önce anestezi olmadan ameliyat olduysanız, bunun ne kadar acı verici olabileceğini bilirsiniz. Aslında bazı ameliyatlar genel anestezi gerektirir çünkü hasta ağrıya tahammül etmez. Bununla birlikte, insanların anestezi olmadan ameliyat olmayı seçmelerinin başka nedenleri de vardır.

  Beyin Ağrıyı Kontrol Eder

  Beyin duyularımızı kontrol eder, bu yüzden acıyı da kontrol etmesi mantıklıdır. Beyin, vücuttan bir şeyin ağrıdığına dair sinyaller aldığında, omuriliğe mesajlar gönderir ve daha sonra bu mesajları vücudun geri kalanına taşıyan sinirlere iner. Bu sinir lifleri beyne bir şeyin acıdığını söyleyen mesajlar gönderir. Bu sürece nosisepsiyon denir.

  Ameliyat Olduğunuzda Hiçbir Şey Hissetmeyebilirsiniz

  Daha önce ameliyat olduysanız, muhtemelen anestezi almadan önce bir miktar ağrı yaşadınız. Ancak genel anestezi altında olmanıza rağmen hiçbir şey hissetmeyebilirsiniz. Çünkü anestezi uzmanının size verdiği ilaçlar ağrı hissini bloke eder.

  Bilinci Bilmeyen Hastaların Neden Olduğu Yaralanmalar Yaygındır

  İnsanların anestezi almamayı tercih etmelerinin birçok nedeni olsa da, bunun bir nedeni, anestezi olmadan yaşayacaklarından daha fazla acı çekeceklerine inanmalarıdır. Bilinçsiz hastaların neden olduğu yaralanmalar yaygın olduğundan, bu genellikle doğrudur. Bu yaralanmalar küçük kesikler ve morluklardan kırık kemiklere ve iç kanamaya kadar değişebilir.

  Anestezi Diğer Birçok İşlem Sırasında Kullanılır

  Anesteziklerin kullanıldığı başka birçok prosedür vardır. Aslında bazı ameliyatlar hiçbir şekilde anestezi gerektirmez. Ancak, bu prosedürler nadirdir. Çoğu ameliyat genel anestezi içerir, bu da hastanın rahatlamasına yardımcı olmak için ilaç alırken derin bir uykuya daldırılması anlamına gelir.