Kasık Ağrısına Ne Sebep Olur?
Üroloji

Kasık Ağrısına Ne Sebep Olur?

  Kasık Ağrısına Ne Sebep Olur?

  Kasık ağrısının en yaygın nedeni, bölgedeki kasların yaralanmasıdır. Diğer olası nedenler arasında iltihaplanma, enfeksiyon ve diğer tıbbi sorunlar bulunur.

  Kasık Ağrısı Tedavi Seçenekleri

  Spor yaralanmanız olabileceğini düşünüyorsanız, hemen doktorunuza görünün. Ayrıca doktorunuz size onay verene kadar yorucu bir aktivite yapmayarak yaralanmayı ağırlaştırmamaya çalışmalısınız.

  Kasık Ağrısı Neden Olur?

  Birkaç farklı kasık yaralanması vardır. Bazı durumlarda, neden açıktır. Örneğin, burkulan bir ayak bileği, üzerine ağırlık koyduğunuzda incinir. Ancak diğer zamanlarda, neden o kadar açık değildir. Bu özellikle kasık gerilmelerinden muzdarip sporcular için geçerlidir. Bu yaralanmalar genellikle yoğun antrenmanlar sırasında veya temas sporları yaparken meydana gelir.

  Kasık Bölgesinin Anatomisi

  Kasık bölgesi kalça kaslarını, addüktör kasları (uyluğu içe doğru çeken kaslar) ve kasık kemiğini içerir. Kasık kemiği pelvisin önünde bulunur ve iliuma (pelvik kemiğin bir parçası) bağlanır. İlium sakruma (omurganın bir kısmı) ve koksikse (kuyruk kemiği) bağlanır. İliopsoas kası vücudun yan tarafında uzanır ve femurun tepesine (uyluk kemiği) yapışır.

  Kasık Ağrısı İçin Ortak Tedaviler

  Kasık bölgenizde herhangi bir rahatsızlık hissederseniz en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz. Kasık ağrısı için birkaç farklı tedavi mevcuttur. Bunlar, dinlenme ve buz paketleri gibi konservatif tedavi seçeneklerinden cerrahi gibi daha invaziv prosedürlere kadar uzanır.

  Kasık Ağrısında Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

  Kasık ağrınız olabileceğini düşünüyorsanız, hemen bir doktora görünmelisiniz. Bu, daha fazla teste veya tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Ciddi bir duruma işaret eden bazı belirtiler olduğunu da unutmamak önemlidir, bu nedenle hemen bir doktora görünmek önemlidir.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."