Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum

gg
 

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümümüz kadınların üreme organları sağlığı, riskli ve normal gebelik takibi, gebelik eğitimi, doğum, menopoz, osteoporoz, kısırlık, tüp bebek, cinsel hastalıklar, rahim ve yumurtalık kanserleri ve kistlerle ilgili her türlü tedavi hizmetlerini vermektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüzde yer alan uzman doktorlar ve gelişmiş görüntüleme teknolojileri sayesinde tüm gebelik süreci etkili bir şekilde takip edilmektedir. Gebelik süresince ebeveynlere doğum öncesi ve doğum sonrası kontrolleri, bebek bakımı, rahat bir hamilelik geçirme gibi konularda uzman kadromuzla destek vermekteyiz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünde Verilen Hizmetler

KadınHastalıklarıveDoğum bölümüzün ilgilendiği konular detaylı bir şekilde aşağıda açıklanmıştır,

 • Jinekolojik Muayene ve Testler : Jinekolojik muayene bir problemi olmasa da her kadının belli dönemlerde kontrol amaçlı yaptırması gereken bir işlemdir. Bunun dışında hastanın üreme organları ile ilgili yaşadığı bazı problemler olabilmektedir. Jinekolojik muayene çoğunlukla polip, miyom, kısırlık, kist ve kitle ve tümör  oluşumlarının izlenebilmesi amacıyla yapılmaktadır. Kısırlık sebebi ile yapılan jinekolojik muayene hastalarımızın yumurta sayılarının ölçümlenebilmesi için adetli döneminde yapılması gereklidir. Bölümümüzde yapılan testler Pap-Smear Testi,  cinsel yolla bulaşan hastalıkların tespiti için yapılan testler, vajinal kültür testi ve rahim içi testleridir. (endometriyal biyopsi )
 • Normal Gebelik Takibi : Gebeliğin ilk oluşumundan doğuma kadar olan süreçte yapılması gereken tüm testler ve görüntülemeler, anne ve bebek sağlığının takibi, annenin kilo ve şeker taramaları, kan şekeri uygulamaları, kan uyuşmazlığı takipleri bölümümüz tarafından yapılmaktadır.
 • Riskli Gebelik Takibi (Perinatoloji ): Annenin yaşının doğum için çok küçük olması, ileri yaş gebelikleri, aşırı kilolu veya zayıf gebeler, kronik rahatsızlıkları olan anne adayları, daha önce ki gebeliklerinde risk yaşayanlar yada bebekle ilgili yaşanan olumsuzluklarda (kalp atışı düzensizlikleri, gebelik kesesinin haftasına göre uygun olmaması, suyun fazla olması gibi) gebelik riskli gebelik olarak nitelendirilir. Bu gibi durumlarda gebelik takibinin uzman kadrolar ile yapılması önem taşımaktadır.
 • Normal Doğum : Normal doğuma karar verilmiş olan gebeliklerde bu sürecin takibi öncesi ve sonrası anne adaylarının yapması gerekenler, normal doğuma hazırlık süreci ve doğum süreci Uzman Doktorlarımız tarafından takip edilmektedir. Normal doğumun hem anne hem de bebek açısından bir çok avantajı bulunmaktadır. Bu nedenle hekimlerimiz ve anne adaylarımızın ortak vereceği karar ile sürecin en iyi şekilde ilerletilmesi amaçlanmaktadır.
 • Sezeryan Doğum : Doğumun anestezi altında yapılarak cerrahi işlem ile gerçekleştirilmesine sezeryan doğum denilmektedir. Gebeliğin gelişim süreci anne ve hekimin kararı ile doğum sezeryan ile yapılacağı durumlarda gerçekleştirilecek kontrol ve işlemler titizlikle yürütülmektedir. Sezeryan doğumlar genel anestezi ile yapılabildiği gibi spinal ve epidural olarak da yapılabilmektedir. Bu işlemlerin hangisinin uygulanacağı hakkındaki kararı uzman doktorlarımız gebelik süreci ve annenin fiziksel koşulları değerlendirerek vermektedirler.

 • Menopoz Tanısı ve Menopozda Uygulanacak Tedaviler : Menopoz kadınlarda yumurtalıkların fonksiyonlarının azalması veya bitmesi anlamına gelmektedir. Erken Menopoz  ve menopoz döneminde yapılacak olan kontroller  Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümüz tarafından takip ve tedavi edilmektedir. Özellikle erken menopozda ailede erken menopoz tanısı olan hastaların öncesinde bir dizi kontrol yaptırmaları önerilmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarında ailelerinde erken yaşta menopoz öyküsü varsa bu testlerin vakit geçirmeden yapılması eğer yumurtalık sayılarında azalma tespit edilirse buna göre bir tedavinin başlatılması amaçlanmaktadır. Ülkemiz için ortalama menopoz  yaşı kırk beş yaştır. Özellikle otuz beş yaşından önce girilen menopoz dönemlerinde hekim kontrolünde kullanılan ilaçlar ile dönemin uzatılması amaçlanmaktadır.

 • Rahim Ağzı Yaralarının tedavisi : Rahim ağzında doku kaybı olması çok mümkün olmamakla birlikte rahim içinde bulunan silindirik epiterin rahim dışına doğru taşması ile görüntü rahim ağzı yarasına benzediğinden rahim ağzı yarası tabiri kullanılmaktadır. Rahim ağzı yaralarının belirtisi özellikle yumurtlama dönemlerinde çok fazla akıntının yaşanıyor olmasıdır. Bu akıntı ile birlikte koku ve kaşıntı var ise Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne başvurularak muayene olunmalıdır.  Bu tarz oluşumların teşhisinde genellikle hijyen koşullarına çok sıkı uyulması istenmektedir. Hastanın hijyen koşullarına uymadığı durumlarda bu oluşumlar rahim ağzı enfeksiyonlarına sebebiyet verebilmektedir. Tekrarlayan akıntıların varlığında ihmal edilmeden kontrol altına alınmalıdır. Bu gibi durumlarda uzman Doktorlar tarafından öncelikle Smear testi yapılarak  farklı bir oluşum olup olmadığı kontrol edilir. Eğer test sonucu temizse rahim ağzı yaralarının yada enfeksiyonun tedavisi için doktorun önerdiği şekilde bir tedavi uygulanır.

 • Rahim Filmi (HSG ) : HSG Rahim içini görüntülemek için uygulanan bir görüntüleme sistemidir. Bu sistem genellikle rahim içerisinde yer alan tüplerde herhangi bir problem olup olmadığını anlamak için kullanılır. Bazı durumlarda rahim içi tüplerinde tıkanıklık, sıkışıklık veya genişleme durumları olabilmektedir. Bu tüplerin doğurganlıkla birebir ilişkisi olduğundan test genellikle gebe kalamayan, düşük yaşayan yada tüp bebek aşılama öncesi kişilerin tüplerinde ve rahim içi oluşumlarında herhangi bir problem olup olmadığını anlamak için yapılmaktadır. HSG testinde ayrıca rahim içinde yer alabilecek myom ve polip, kanser varlığının araştırılması içinde gereklidir. HSG testi genellikle ağrısız bir test olup doku ve organlara herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Yapılan bu testten sonra çok az sayılabilecek sızıntı şeklinde kanamalar da oluşabilmektedir. Bu durum işlemin ardından herhangi bir problem içermemektedir.

 • Kolposkopi : HGS ve Smear testlerinde herhangi bir karara varılamayan bazı durumlarda özellikle şüpheli görünen noktalarda rahim içini yakından görüntülemek için yapılan bir testtir. Bu işlem tekniğin büyütme özelliği sayesinde daha rahat tanı için fırsat tanımaktadır. Başta rahim ağzı kanserlerinin varlığını incelemek için kullanılır. Bunun dışında rahim içi oluşumların izlenmesinde ,vajina dokusunda oluşan değişikliklerin gözlemlenmesin de kullanılmaktadırç

 • Rahim Kanserleri Tedavileri : Rahim kanseri (uterus ) , Rahim ağzı kanseri ( serviks ), Yumurtalık kanseri (over ) ,Tüp kanseri ( tuba uterina ) , vulva kanseri ve vaginal kanseri Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümümüz tarafından teşhis ve tedavi edilmektedir. Rahim kanserlerinin erken teşhisi hemen her kanser çeşidinde olduğu gibi kritik önemlidir. Rahim ağzı kanserlerinin en önemli belirtileri cinsel ilişki sonrasında yaşanan kanamalar, Menopoz öncesi düzensiz kanamalar, geçmeyen kasık ağrıları ve ilerleyen aşamalarda görülebilen kabızlık şikayetlerdir. Hastanın kilolu olması, şeker hastalığı rahim kanseri olasılığını arttırmaktadır. Bunun dışında  yılda bir  yapılması istenmekte olan Smear ve HPV testleri kanser taramalarının başlıca teşhis yöntemleridir. HPV virüsüne bağlı bileşenler tedavi edilmediklerinde azımsanmayacak oranda rahim ağzı kanserine dönüşüm oranları bulunmaktadır. Rahim ağzı kanseri gerekli kontrolleri zamanında yapılan hastalarda önlenebilir ve tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Ülkemizde en sık görülme yaşı 45-70 yaş arasıdır. Rahim kanserleri erken evrede teşhis edilmiş ise çoğu zaman cerrahi müdahale yeterli olmaktadır. Hastalığın daha sonraki evrelerinde konulan teşhislerde çoğunlukla cerrahi müdahale yanında radyoterapi ve kemoterapi uygulamaları devreye girmektedir. Kadınların düzenli olarak yaptırmaları gereken Smear ve HPV testlerinin yapılma sıklıkları arttıkça erken dönem teşhislerde artmaktadır.

 • Ürejinekoloji : Kadınlarda idrar kaçırma, organ sarkması ,genital bölge şekil ve fonksiyon bozuklukları teşhis ve tedavileri Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü tarafından yapılmaktadır. Kadınlarda sık tekrarlayan idrar kaçırma olguları mutlaka  altta yatan nedenin bulunmasını gerektiren  belirtilerdir .Bu tarz hastaların Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına muayene olması gereklidir. İdrar kaçırma sorunlarında tedavi İdrar kaçırma nedeni teşhis edildikten sonra genellikle  fizik tedavi, diyet veya ilaç kullanımı şeklinde uygulanabilmektedir. Genital sarkma rahimin idrar torbasına oradan da dışarı doğru vajinaya inmesine denmektedir. Genital sarkma genital organlarımızı yerli yerinde tutan bağ dokularında yaşanan bozulmalardan dolayı yaşanmaktadır. Dokularda yaşanan olumsuzlukların en büyük nedeni gebelik, doğumlar, kilo ve yaşlanmadır. Bu hastalıklar bazen tedavi gerektirmeyebilir ama hayatı olumsuz yönde etkileyen durumlarda cerrahi müdahale gerektirebilmektedir.

 • Üreme endokrinolojisi ve İnfertilite : Normal yollardan gebe kalınamaması yada çocuk sahibi olmak için zamanla ilgili yaşanan durumlarda Üreme endokrinolojisi ve İnfertilite uzmanları tarafından bir dizi tarama işleminden geçmek gerekmektedir. Bu işlemler hastanemizde Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü tarafından teşhis ve tedavi edilmektedir. Gebe kalınamama durumlarında kontrole öncelikle erkek sperm sayılarının ve kalitesinin yeterli olup olmadığının teşhisi ile başlanmaktadır. Şayet bunlarda problem yoksa Vaginal muayene ve görüntüleme yardımı ile yumurtalık kontrolleri yapılmaktadır. Tüplerde herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını belirlemek için testler yapılmaktadır. Histereskopi işlemi ile Rahim içi görüntüleme sistemleri kullanılır. Bu işlemdeki amaç rahim içinde herhangi bir polip, perde yada yapışıklık olup olmadığını kontrol etmektir. Histereskopi operasyonu sonrasında herhangi bir problem varsa (miyom, polip, yapışıklık yada perde gibi ) bunların tedavi aşamalarına geçilmektedir. Bu işlemlerden sonra gebe kalma şansı bulunmaktadır. Histereskopi işleminin rahim içi uyarıcılığı da bulunduğundan kendi kendine gebelik şansını da arttırmaktadır. Yapılan tetkiklerde kadının ve erkeğin yumurtalık ve spermlerinde herhangi bir olumsuzluk yoksa aşılama tedavisi de seçenekler arasındadır. Aşılama tedavisi doğal bir tedavi olup erkekten alınan spermler bir kateter yardımı ile yumurta atım aşamasında  rahime bırakılır. Bu işlemin yapılabilmesi için tüplerde herhangi bir tıkanıklık, yapışıklık olmaması gerekmektedir. Bu tedavi toplamda 15 gün sürmektedir. İşlem esnasında yumurtalıkların uyarılması için hekim kontrolünde ilaç yada tercihen iğne kullanılmaktadır. Aşılamadan sonra hasta normal yaşantısına devam edebilmektedir.

 •  Tüp bebek tedavileri ise normal yollarla gebe kalamayan hastalara yapılan uygulamadır. Bu işlemde öncelikle kadına dışardan sağlanan FSH hormonları ile birden fazla yumurta üretimi desteklenir , Yumurtalıkların uyarılma işlemine adetin ikinci günü başlanıp 11 gün süren bir periyod uygulanmaktadır. Sonraki aşamada ultrason yardımı ile yumurtaların gelişimi izlenmektedir. Yumurtaların büyüklüğü belli bir sınıra ulaştığında yumurta çatlama iğnesi ile yumurtalar çatlatılır. Normal koşullarda bu işlemden 48 saat sonra yumurtlama gerçeklemiş olacaktır. Yumurtaların bu süre dolmadan toplanması Uzman Doktorlarımız tarafından  gerçekleştirilmektedir. Toplanan yumurtaların erkekten alınan spermler ile birleştirilmesi işleminden sonra döllenen hücreler ikiye bölünmekte yani embriyo oluşmaktadır. Embriyo transferi bu aşamadan sonra genellikle 5 gün içerisinde yapılmaktadır. Bu transfer işlemi vajinadan ultrason yardımı ile ince bir katetral kullanılarak yapılmaktadır. Embriyo transferi için en kaliteli embriyolar seçilmekte ve titizlikle süreç ilerletilmektedir. Transfer işlemi anestezi gerektirmeyen ağrısız bir işlemdir. Genellikle transfer işleminden yaklaşık  12 gün sonra yapılan hamilelik testinde sonuç belli olmaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzman Hekimlerimizin kontrolünde tüm tüp bebek aşamaları hasta ile mutabık kalınarak son derece sistematik bir şekilde izlenmekte ve gerçekleştirilmektedir.

 Koru Kadın Doğum Kliniği Yenilendi

Koru Ankara Hastanesi Çukurambar’daki yeni binasına taşındı. Bu değişen mekanla birlikte anneye, doğuma ve kadına yaklaşımı açısından bir anne,bebek ve kadın dostu olan hastanemizde hizmet alanlarımızda  fiziksel olarak yenilendi. Yeni doğum kliniğimizde her zaman anlayışımız olan doğru ve tam tıbbı hizmet üst düzey konforla birleştirilmiş olarak sunulmaya başlandı. Özel tasarlanmış doğum odalarımız, standart, süit ,king süit odalarda sunulan hasta bakımı ve 24 haftadan itibaren bakım verebilen üst teknoloji ile donatılmış 32 yatak kapasiteli 3. Basamak yeni doğan servislerimiz  ile hizmet kapasitemiz ve konforumuz artırıldı.
 
Gebelik ve doğum gibi olağan üstü bir süreçte deneyimli ve iyi donanımlı bir ekip ve hastaneden hizmet alan anne adayımız doğumda da her anı annenin yanında olan bir gerçek bir doğum desteği almaktadır. Amacımız ve hizmet anlayışımız doğumun doğasına uygun gerçekleşmesine olabildiğince yardımdır. Hekiminin yanısıra deneyimli, istekli bir ebe ekibi, gece ve gündüz gebenin yanındadır. Normal doğumun özellikle desteklendiği kliniğimizde sezaryen sonrası normal doğum gerçekleştirilmekte ve tibbi nedenlerle sezaryan anlayışı sürdürülmektedir.
 
Bir yenidoğan öğretim üyesi, pediatri uzmanları ve deneyimi yenidoğan hemşirelerinde oluşan geniş bir ekiple verilen yenidoğan bakımıda özellikle yüksek riskli gebe grubuna başta olmak üzere tüm gebelerimizin güvenle doğum yapacağı bir hizmet ortamı sunmaktadır.
 
Kliniklerimizde ayrıca jinekolojik operasyonlarda gelişmiş ülkelerde ve üst düzey kliniklerde uygulanan  teknolojiler kullanılmaktadır. Ankarada jinekolojik robotik cerrahide önder olan kliniğimiz tüm iyi huylu(myom, kist vs) ve kötü huylu(rahim kanseri,yumurtalımkanseri vs) jinekoljik sorunlarda robotik sitemleri ve laparaskopik sistemleri aktif olarak kullanmaktadır.  Bu konuda sahip olduğumuz teknolojik alt yapı deneyimli cerrah ekibimiz ile üst düzey bir cerrahi kaliteyi ve güveni sunmaktadır.
 
 
-Koru Ankara Hastanesi Doğum Paketiyle ilgili  Bilgi ve Randevu İçin: 0542 329 0968
-Koru Sincan Hastanesi Doğum Paketiyle ilgili Bilgi ve Randevu İçin: 0542 688 3918
 • Konforlu Odalarda Doğum
 • 32 yataklı 3. Seviye yenidoğan servisi
 • Gebe eğitimleri
 • Gebelik yoğa ve pilatesi
 • Emzirme Eğitimi
Altyapı ve Donanım  
 • 4D –Ultrasonografi cihazlar
 • Fetal monitörler 
 • Kriyoterapi ve elektrokoter
 • Kolposkopi
 • Ofis histeroskopi
 • Operatif histeroskopi
 • Laparoskopik cerrahi sistemleri
 • Da Vinci Robotik cerrahi sistem 
Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar 
 • Gebe takibi
 • Riskli gebeliklerin (tanısı, tedavisi ve izlemi)
 • Jinekolojik sorunlar
 • Jinekolojik Onkolojik sorunlar
 • Reprodüktif Endokrinoloji ve İnfertilite
Gebelik Sırasında Tanısal veya Tedavi Amaçlı İşlemler:
 • İleri Düzey Ultrasonografik Tetkikler
 • Koryon Villus Biyopsisi (plasentadan örnek alınması)
 • Amniyosentez (amnion sıvısından örnek alınması)  
 • Kordosentez (fetal kordondan kan alınması)
 • Özellikli Fetal Girişimler (fetal kan tranzfüzyonu, sıvı değişimi, diğer fetal biyopsiler) 
 • Down sendromu taraması için yapılan ikili/üçlü/dörtlü testlerde yüksek risk tespit edilmesi   
Obstetrik Ameliyatlar:
 •  Erken doğumları ve düşükleri engellemek için servikal sütür
 • Acil servikal serklaj
 • Normal vajinal doğum (gerektiğinde doğum analjezisi, ağrının azaltılması ile ilgili yöntemler) 
 • Ağrısız vajinal doğum (=epidural anestezi ile doğum)
 • Sezaryen doğum (spinal, epidural, genel anestezi)

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.