Fako İle Katarakt Ameliyatı
Göz Hastalıkları

Fako İle Katarakt Ameliyatı

  Fako Katarakt Ameliyatı ile Gözlüğe 'Elveda' Deyin

  Katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi anlamına gelmektedir. Gözün ön ve orta kısımlarında bulunan göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi sonucunda gözün görme yetisinde azalma meydana gelir bu durum katarakt olarak adlandırılır. Özellikle 50 yaş üzeri bireylerde görülebilen katarakt belirli nedenler doğrultusunda meydana gelir.

  Gözde görme kaybı ya da hiç görememe olurken, gözün batması ve ağrıması gibi durumlarda yaşanır. Her bireyin başına gelebilen katarakt cinsiyet ayırt etmez, erkek ve kadınlarda olabilir. Yaşlılığın asıl neden olarak görüldüğü katarakt, göz hastalığının daha birçok nedeni olabilir. Katarakt ameliyatının tedavisi mümkündür.  Gelişen tıp ve ilerleyen teknoloji ile katarakt ameliyatları kısa süreli ve çok kolaydır bunlardan biri olan, Fako katarakt ameliyatı ile gözlüğe 'elveda' deyin. Fako katarakt ameliyatı sayesinde kolayca katarakttan kurtulabilirsiniz ve ameliyat sonrasında gözlük kullanmak zorunda kalmazsınız. Katarakt adı verilen göz hastalığının nedenleri ise ameliyat için de önemli olabilir. Katarakt oluşumuna neden olan etmenler şöyledir;

  • Aile öyküsünde katarakt olması
  • Şeker ve tansiyon gibi kronik hastalıkların bulunması
  • Kortizonlu ilaçların uzun süre ve sık olarak kullanılması
  • Gözün yaralanması durumları
  • Uzun süre ve sürekli olarak güneş ışığına maruz kalmak
  • Gözü rahatsız edici işlerde çalışmak
  • Diğer göz hastalıklarının ilerlemesi
  • Meslek hastalıkları
  • Yanlış gözlük ya da yanlış göz damlası kullanımı

  Katarakt hastalığının nedenleri değişebilir ancak sonuç itibari ile farklı şekillerde hastalara kendini gösterir. Katarakt göze ve başa çok fazla ağrı yapar, gözde aşırı çapaklanma görülür, görme yetisi azalır ya da kaybolur. Ciddi hasarlara ve sonuçlara yol açabilen göz hastalığı en kısa sürede tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Her hasta katarakt yaşadığını aynı şikayetler üzerinden anlamaz.

  Bazı hastaların görme kalitesi bozulur ve görünen renklerde solma ya da sarılaşma meydana gelir. Gözlerin ışığa duyarlılığında artış yaşanması, gözlük takılıyorsa artık görme de bir faydası olmaması gibi durumlar farklı hastaların yaşadığı şikayetlerdir. Ağrı ile büyüyen katarakt hastalığı gözün merceklerinde ilerler ve son evrede görme yetisinde tamamen kayba neden olabilir. Görme yetisinin kaybolması ve geç tedavi katarakt için olumlu bir tedaviye imkân vermeyebilir. Kataraktın ilaç ile tedavisi ise mümkün değildir, tek tedavi biçimi ameliyattır. Fako katarakt ameliyatı, klasik cerrahi operasyonlarından daha farklı bir ameliyattır. Ameliyat süresi oldukça kısadır ve iyileşme süresi çok hızlıdır. Yaşlılık hastalığı olarak da anılabilen katarakt çok fazla ilerlemediği ve gözün görme yetisinin tamamen kaybedilmediği durumlarda yapılabilecek tek tedavidir.

  Katarakt Ne Zaman Tedavi Edilir ?

  Katarakt hastalığı, oluşmaya başladığı ilk andan itibaren kendini belli edebilen bir hastalıktır. Gözlerin kısa bir süre içinde görme kabiliyeti azalır bu durum hastayı rahatsız eder ve hastalığı fark ettirir. Devamlı gözlük kullanan ve astigmat, miyop gibi hastalıklara sahip olan kişilerde katarakt olabilir. 50-65 Yaş arası kadın ve erkeklerde sıklıkla görülebilen bu hastalığın en temel nedeni vücudun hastalığa yatkın olması olarak bilinir. Yaşlılık hastalığı olarak da bilinen katarakt nadiren genç kesimin de başına gelebilecek bir hastalıktır. Hastalığın şikayetlerini göstermesinin ardından, uzman bir doktora başvurulmasıyla katarakt kısa sürede tedavi edilebilir.

  Fako katarakt ameliyatı ile gözlüğe 'elveda' deyin, en başarılı katarakt ameliyatı olan fako katarakt ameliyatı en hızlı tedavi yöntemidir. Hastalar kısa sürede katarakt hastalığından bu ameliyat sayesinde kurtulur ve gözlük takmayı bırakabilir. Hastalar miyop ve astigmat nedeniyle gözlük kullanıyor olabilir, bunun yanında katarakt hastalığı da meydana gelebilir. Fako katarakt hastaların gözlük kullanımını bırakmasını sağlayabilir ve gözlerin görme kalitesinde artış yaşatır. Katarak hastaları özellikle araba kullanırken çok zorlanır, arabaların akşam saatlerinde ışıklarının gözlerine vurması ile kazaya sebep olabilir. Kataraktın ileri seviyelere gelmesi hastanın gözünü kaybetmesine ve tedaviyi imkânsız kılmasına yol açabilir. Göz problemi yaşayan hastalar geciktirmeden bir göz doktoruna başvurmalıdır. Katarakt ileri seviyelerde sertleşebilir bir yapı olduğundan ameliyatı zor hale gelebilir. Katarakt hastalığı saptanan hastalar sürekli olarak göz doktoru kontrollerine gitmelidir.

  Fako Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  İlerleyen tıp ve gelişen teknolojik cihazlar sayesinde göz hastalıklarının tanısı ve tedavisi de kolaylaşmıştır. Özel cihazlar sayesinde bakılan göz mercekleri, detaylı görüntülenir ve belirli ölçümler elde edilerek sorun tespit edilebilir. Göz hastalıkları, hasta da göz ve baş ağrısına neden olabilir. Sürekli olarak baş ağrısı yaşayan ya da gözlerinde yanma, batma ve ağrı hisseden hastalar en kısa sürede bir hekime başvurmalıdır. Her göz hastalığının belirtisi aynı olmadığı gibi tedavi yöntemleri de farklıdır.

  Fako Katarakt Ameliyatı Kesin Çözüm müdür ?

  Katarakt tedavisi yalnızca ameliyattır, ilaçlar ve damlalar katarakt hastalığına çözüm değildir. Fako katarakt ameliyatı hastanın gözünde yaklaşık 2mm kesik oluşturularak yapılan bir ameliyattır. Ameliyat 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır ve hasta uyutulmaz. Ameliyattan en az 1 saat önce hastaya bir damla damlatılır. Damla sayesinde göz büyür ve uyuşur bu sayede ameliyata hazır hale gelir. Fako katarakt ameliyatı ile gözlüğe 'elveda' deyin fako katarakt ameliyatı son teknoloji kullanılarak yapılan kesin çözümlü ameliyatlardandır. Ameliyatta hastanın gözünde açılan 2-3,5 mm ölçülerinde kesitin içine ultrason ile girilir ve göz merceğinde bulunan katarakt eritilir ardından dışarı alınır. Eritilip dışarı alınan kataraktın devamında yerine göz içi merceği yerleştirilir.

  Fako yöntemiyle ameliyatı gerçekleşen hastalar kısa bir süre içinde görme yeteneğini çok çoğuna geri kazanır. Ameliyat sonrasında ise birkaç gün içinde tamamen iyileşmiş olur. Birkaç gün içinde normal hayatına geri dönebilen hastalar, gözlüklerine veda eder ve daha sağlıklı görüşleri ile hayat kalitesini arttırmış olur. Hasta ameliyat esnasında da uyanık olacağı için ameliyat sonrasında hiçbir zorluk yaşamaz ve direkt olarak ayağa kalkabilir. Göz sağlığına sürekli olarak dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • Yanlış ve sağlıksız gözlük kullanımı
  • Bilinçsiz göz damlası kullanımı
  • Kadınlarda uzun süre ve sürekli olarak yapılan sağlıksız göz makyajları
  • Gözü etkileyebilecek meslekler (kaynakçılık, madencilik vb.)
  • Düzenli göz kontrolü yaptırmamak

  Göz sağlığını bozan durumlardan bazılarıdır, bu durumların ileriki seviyeleri katarakt olabilmektedir. Gözlere temiz bakmak ve göz için kullanılan her şeye dikkat etmek oldukça önemlidir.

  Fako Katarakt Ameliyatı ve Sonrası

  Fako katarakt ameliyatı, en kısa sürede yapılan ve en sağlıklı göz ameliyatıdır. Fako katarakt ameliyatı olan hastaların tamamı özel bir durum gelişmediği sürece ameliyattan hemen sonra taburcu edilir. Hastaların göz yapılarında iyileşme sonrasında hiçbir bozukluk olmaz. Gözün görme kabiliyeti büyük ölçüde iyileşir ve hastanın şikayetler ortadan kalkar.

  Katarakt Ameliyatının Yaşla İlgisi

  Katarakt ameliyatları yaşa bağlı olarak etkisinde azalma gösterebilir. 80 Yaş ve üstü hastaların katarakt ameliyatı olması her zaman tüm sorunları ortadan kaldırmayabilir. Yaşlılığa bağlı nedenler ya da kronik hastalıklar gözde farklı hastalıklar meydana gelmesine neden olabilir. Uzun süre şikâyet yaşayan, gözlük kullanan hastalar Fako katarakt ameliyatı ile gözlüğe 'elveda' deyin, 15-20 dakika kadar kısa bir sürede hem kataraktınızdan hem de gözlüklerinizden kurtulabilirsiniz. Katarakt ameliyatı esnasında gözün kornea ve beyaz kısmını oluşturmakta olan skleranın birleştiği nokta ilk kesi atılan noktadır ve ameliyatın başlangıç noktasıdır. Damlalar sayesinde uyuşup büyüyen göz de doktorlar kısa sürede rahatça çalışır hastalar ise bunu hissetmez. İlk kesinin ardından göz merceğinin ardında bulunan katarakt eritilir ve alınır. Ameliyat aşamalarında fako adı verilen 2.7mm çaplı bir aletin kullanılmasından dolayı ameliyat adı fako katarakt ameliyatıdır. Fako, kataraktı eritip parçalar ve içine emer bu işlemden sonra da boşalan göz bölgeyi, göze uygun bir sıvı yardımı ile geri doldurur.

  Fako Katarakt Ameliyatında İyileşmi

  Ameliyat süresince hasta hissetmez, acı çekmez ya da yapılan işlemler hastayı rahatsız etmez. Ameliyat sonunda hastalar hemen ayağa kalkabilir ve hemen taburcu olabilir. En fazla 2-3 gün içerisinde hasta normal hayatına geri dönebilir, araba kullanabilir ya da el işi yapabilir. En hızlı sürede iyileşme sağlayan Fako katarakt ameliyatı ile gözlüğe 'elveda' deyin ve sağlıklı bir dünyaya gözlerinizi açın. Fako katarakt ameliyatı klasik, ameliyatlardan farklı bir ameliyattır. İyileşme süresi daha hızlı olduğu gibi ameliyat süresi de daha kısadır. Katarakt oluşmasını sağlayabilecek nedenlerden herhangi birini taşıyan hastalar özellikle 45 yaştan sonra düzenli olarak göz muayenesi yaptırmalıdır. Gözler görme yetilerini kısa sürede kaybedebilir ve yaşam kalitesi oldukça düşebilir. Gözlerin sağlıklı olması ve güzel görebilmesi için oluşan kataraktın erken fark edilip alınması iyileşme sürecini hızlandırır. Fako katarakt ameliyatı sayesinde kataraktın sebebi ne olursa olsun hasta sağlığına kavuşabilir. Gözlük kullanımına veda eden kişiler, gözlerine çok dikkat etmeli göz sağlıklarını sürekli olarak takip ederek korumalıdır.