Botoks Nedir?
Dermatoloji (Cildiye)

Botoks Nedir?

  Ciltteki çizgileri ve kırışıklıkları geçici süreyle yok eden bir uygulama olmaktadır. Bu yöntemin etkisinin suresi 4 ya da 6 6 aydır. Bununla birlikte etkisinin süresi her kişiye göre ve uygulamanın yapıldığı yere göre farklılık göstermektedir. Genel sağlık durumu iyi olan herkes Botox işlemi yaptırabilir. Fakat, emziren kadınlar ve hamile olanlara Botox uygulaması yapılmaz.

  Botox yöntemi oldukça kısa sürmektedir. Oldukça kolay bir yöntem olmaktadır. Kaş kaldırmak için, kızgınlık çizgisini terlemeyi önlemek için kullanılmaktadır. Botox işleminin yapılma süresi yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika arasında sürmektedir. Bunun yanı sıra Botox yönteminde herhangi bir sızı veya acı hissedilmez. Botox işleminden sonra hasta normal hayatına ve iş hayatına geri dönebilir. Sosyal aktivitelerini yerine getirebilir. Botox işlemi yapıldığı gün Saunaya kuaföre ve spora gidilmemesi önerilmektedir. Botox işleminden sonra 3 gün havuza girilmemesi de tavsiye edilir. Ayrıca Botox işleminden sonra uyku pozisyonu önemlidir. Yüz üstü yatmamak gerekmektedir. Botox tam olarak etkisini 7 gün sonra gösterir.

  Botoks Uygulama Alanları

  Botoks birçok alana uygulanmaktadır. Yüz estetiğinde kullanılan Botoks özellikle kaş arası, göz çevresi, kaz ayakları, alın, burun yan duvarı, ağız çevresindeki kırışıklıklar, dudak üzerindeki ince çizgiler, boyun derisindeki kırışıklıkları gidermek için uygulanmaktadır. Çünkü, Yüzdeki bu izler ve kırışıklıklar, yüzü kızgın, yorgun ve yaşlı göstermektedir. Bu yüzden Botoks uygulama ile yüz gerginleştirilir. Böylece cilt daha dinç daha genç bir görünüm kazanmış olur. Bununla birlikte Botoks tedavisinin mutlaka işinde uzman ve tecrübeli olan uzman doktorlar tarafından yapılması oldukça önemlidir. Botox yapılırken ince uçlu bir iğne ucuyla kasların üzerine enjekte işlemi yapılmaktadır. İşlem ağrılı değildir. Sadece işlemin yapılmış olduğu bölgede hafif bir yanma hissedilebilir.

  Botoxun yüzde kullanıldığı uygulama alanları şunlardır;

  • Kızgın ifadeye sebep olan kaş arasındaki çizgilere uygulanmaktadır
  • Yorgun ve bitkin bir ifadeye sebep olan alın çizgilerine uygulanmaktadır
  • Göz kenarı kırışıklıkları adı verilen kaz ayaklarının giderilmesi için uygulanmaktadır
  • Boyun derisindeki kırışıkların düzeltilmesi için uygulanmaktadır
  • Kaş kaldırılmasında kullanılır
  •  Dudak üstü ve dudak etrafındaki çizgilerin giderilmesi için kullanılır
  • Aşırı terleme Botoks yöntemi ile giderilmektedir. Koltuk altı, ayak, el terlemesine botoks tedavisi uygulanmaktadır ve botoks tedavisi bu terlemeleri 6 ay yok eder.

  Botox uygulamasına başlamadan önce uygulanacak olan bölge krem ile lokal olarak uyuşturulmaktadır. Daha sonra ter bezlerinin yoğun olduğu bölgeler tespit edilerek buraya enjekte işlemi yapılmaktadır.

  Botox Kırışıklık İçin Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

  • Eller
  • Burun ucu
  • Kaş arası
  • Boyun
  • Dudak çevresi kasları ve çevresi
  • Alın bölgesi

  Botoks İşlemi Kimler İçin Uygun Değildir?

  Botox yöntemi kimlere uygulanmaz? Kanser hastalarına, emziren kadınlara, hamile kadınlara, uygulanacak olan bölgedeki cilt enfeksiyonu olan kişilere, kan sulandırıcı ilacı kullanan kişilere, ileri derecede psikiyatrik bozukluğu olan kişilere, kırışıklıkları çok derinleşmiş olan ve çok ileri yaştaki hastalara uygulanmaz.

  Botox işleminin etkisi içinde ne yapılması gerekmektedir? Botox ile yenilenen ve gençleşen cilt bir süre sonra etkisini yitirmektedir. Bu yüzden Botoks yenilenebilir. Tekrar yenilenme işlemi, karışlıkların tam anlamıyla eski haline gelmesini beklemek gerekmektedir. Yenileme işlemiyle cilt daha sağlıklı hale gelmektedir. Botox yapan kişilerde Botox işleminin kalıcılığı daha da uzamaktadır. Botoks işlemini tekrar yaptıran kişiler de kalıcılık süresi bir iki ay daha uzamaktadır.

  Botox Yöntemi ile Üst Yüz Uygulamaları Nelerdir?

  Botox yönteminin en sık uygulandığı bölge yüzün üst bölgesine yapılan uygulamalardır. Üst yüz uygulamaları, göz çevresi ve alın bölgesini kapsamaktadır. Göz çevresi ve alındaki kırışıklıklar kişiyi olduğundan daha yorgun, yaşlı ve asık suratlı göstermektedir. Özellikle kaş arası çizgiler. Bu kırışıklıkların ortadan kalkması için Botoks yöntemi kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu kırışıklıklar eğer çok fazla değil ise tamamen ortadan kalkmamakta hafifletilebilmektedir.

  Botoks yöntemi ile kaz ayağı, alın çizgileri ya da göz çevresi kırışıklıkları gidebilmektedir ve böylece cilt daha genç bir hale gelir. Kaşlar kaldırılır ve kaş arasındaki çizgiler yok edilir. Böylece kişi kızgın ve yorgun görüntüden kurtulmuş olur. Aynı zamanda Botoks uygulama alanları içinde burun çevresi, dudak, boyun kırışıklıkları ve çene yer almaktadır. Dudak üstündeki sigara çizgileri adı verilen ince çizgiler bulunmaktadır ve Botoks yöntemi ile bu çizgiler yok edilir. Yaşla birlikte göz çevresinde oluşan çukur çizgilerin ve boyundaki kırışıklıkların giderilmesi Botoks yöntemi ile yapılmaktadır.

  Botoks Yönteminin Uygulanması

  Botoks işlemi nasıl uygulanmaktadır? Botox uygulaması ince bir iğne ucu aracılığı ile yapılmaktadır. İnce olan iğne ile özel tasarlanmış küçük enjektörler kullanılır. Uygulama kas tabakasına yapılır. Botoks işlemi ağrılı bir işlem midir? Botoks işlemi yaptırırken iğne batması gibi bir hafif bir yanma hissedilmektedir. Bunun haricinde herhangi bir ağrı hissedilmez. Bununla birlikte, işlem yapılırken hastaya lokal anestezi krem uygulaması ve buz uygulaması yapılmaktadır.

  Botox Nasıl Etki Eder?

  Botox yöntemi cilde nasıl etki eder? Botox sinir uçlarındaki iletken olan maddeleri engellemektedir. Yani sinirlerin ve sinirlerin uyardığı kasların etkisini geçici olarak durdurur. Bununla birlikte, Botoks sadece uygulandığı alanda etki gösteren bir işlemdir. Yani Botoks uygulaması, bütün kaslarda değil sadece uygulandığı kaslarda geçici süreli bir etki yaratmaktadır.

  Botoks Ne Amaçla Kullanılır?

  Botox uygulaması en fazla koltuk altı terlemesi tedavisinde ve yüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Botoks işleminin hem koruyucu özelliği hem de tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Derin çizgilerinde giderilmesini ve hafifletilmesini sağlamaktadır. Aşırı terlemeyi sonlandırır.

  BotoX ile Yüz Kırışıkları ve Aşırı Terleme Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

  Botox yüzdeki kırışıklıkları geçici süreyle tedavi eden bir uygulama olmaktadır. Yüzde mimik kaslarının sürekli olarak çalışması ve yaş faktörü sebebiyle cilt üzerinde mimik çizgileri oluşmaktadır. Kaşlarda, alında, göz çevresinde ve dudak çevresinde bu çizgilere çok sık rastlanmaktadır. Bu bölgelerdeki mimik kasları çok derin olduğu zaman kişiyi oldukça yorgun, yaşlı ve kızgın göstermektedir. Bu yüzden mimik kaslarına Botox işlemleri uygulanarak çizgiler yok edilmektedir. Böylece Botox uygulanarak mimik kaslarındaki kas hareketleri geçici olarak azaltılmaktadır.

  Bazı kişiler aşırı terlemeden dolayı özellikle sosyal hayatında, iş hayatında ve özel hayatında oldukça sorun yaşamaktadırlar. Aşırı terleme sorunu yaşayan kişiler için Botox ile aşırı terlemenin tedavisi nasıl yapılmaktadır? Botox ile ter bezleri ile sinir uçları arasındaki bağlantı durulmaktadır. Böylece ter bezleri daha az çalışmaya başlar. Botoks ile ter bezlerinin durdurulması işlemi geçici süreli bir işlemdir.

  Botox İşlemi Uygulandıktan Sonra Etkisini Ne Zaman Gösterir?

  Botoks yöntemi uygulandıktan sonra etkisini 48 ya da 72 saatte göstermektedir. Bununla birlikte, Botox uygulamasının etsi süresi kişiye göre değişim gösterir. Maksimum etkisini gösterdiği süre ise 10 ve 14 gün arasındadır. Botoks işleminin etkisi ne kadar sürer?  Ortalama olarak bir Botox uygulamasının etkisi 5 ay ya da 6 ay sürmektedir. Bununla birlikte, Botox yönteminin kalıcılık süresi her kişiye göre değişir. Eğer Botoks uygulaması birbirini tekrarlayıcı şekilde yapılıyor ise o zaman Botoks işleminin etkisi 10 ay sürebilir.

  Bununla birlikte, koltuk altlarındaki terlemeyi engellemek için uygulanan Botoksun etkisi 12 aya kadar düzene sokulabilir. Tekrarlayan uygulamalarda ise 18 aya kadar süre uzamaktadır. Düzenli Botoks uygulamalarının yararı nedir?  Botoks uygulamasının düzenli olarak 6 kez uygulayan bir kişi bu düzene devam ettiği sürece kırışıklıklarda azalma gözlemlenmektedir. Ayrıca Botoks uygulamalarının tekrarlanması Botoks etkisi süresini de uzatmaktadır.

  Botoks yaptırmayı bırakan kişilerin kırışıklıkları daha mı kötü duruma gelir? Botox yaptırmak isteyen kişilerin bilmek istedikleri önemli konulardan birisi de Botox uygulamasını bıraktıktan sonra kırışıklıkların daha fazla derinleşip derinleşmediği konusudur. Botox bırakılınca kırışıklıkların artacağı ya da derinleşeceği yanlış bilinen bir bilgidir. Botoksu yöntemi bırakıldığı zaman mimik kaslarında azalma ve zayıflama olacağı için kırışıklıklar da azalacaktır.

  Botoks İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

  Botox yöntemi uygulamasında nelere dikkat edilmelidir? Botoks uygulamasının mutlaka deneyimli, uzman ve Botoks tekniğini bilen bir uzman doktor tarafından uygulanması önemlidir. Bununla birlikte hastanın beklentilerini karşılayabilmek için hastanın ne istediğinin çok iyi anlaşılması önemlidir. Genel sağlık durumu iyi olan herkese Botoks uygulanmaktadır. Fakat emziren kadınlara, hamilelere Botoks uygulanmaz. Aynı zamanda kas ve sinir sistemi hastalığı olan kişilere de Botoks uygulanmamaktadır.

  Botoks Uygulamasının Yan Etkisi Var Mıdır?

  Botox uygulamasından belirli bir süre sonra uygulamanın yapıldığı bölgede kızarıklık ve kabarıklık ortaya çıkması normaldir. Bunlar kısa bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Aynı şekilde işlemden sonra ortaya çıkan şişlik ve morluklarda bir süre sonra kendiliğinden kaybolmaktadır. En çok merak edilen diğer konulardan birisi de Botoxun yılan zehri olup olmadığıdır. Botox yılan zehri değildir. Botox,  özel bir bakteriden üretilen ilaçtır. Aynı zamanda bu ilaç saflaştırılmış ve doğal olmaktadır.

  Botox Sağlık Bakanlığı Onaylı Mıdır?

  Botox güvenli bir işlem midir? Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış mıdır? Kaş arası kırışıklıkların tedavisi için Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı olan bir ilaç olmaktadır. Aynı zamanda FDA tarafından da onaylıdır. Botox hakkında merak edilen bir diğer konu ise Botoks yaptırıldığı zaman yüz ifadesi ve mimik hareketlerinin kaybolup kaybolmadığıdır. Botoks uygun bir şekilde uygun dozda yapıldığında doğal bir görünüm ortaya çıkar.

  Botox yerine kremlerle kırışıklıkları yok etmek mümkün müdür? Sadece krem kullanarak kırışıkları tamamen yok etmek mümkün değildir. Botoks yöntemi ile sinir uçlarına bir enjeksiyon verilmektedir. Böylece kas hareketi geçici olarak durmaktadır. Kremler ise yüzeysel bir etki yaptığı için cilde uygulanır. Her iki uygulamanın etki mekanizmaları birbirinden farklı olmaktadır. Kremler yüzeysel ince çizgilerde etki gösterebilir. Fakat Botox uygulaması derin kırışıklıklar üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir. Bununla birlikte, kremler cildi nemlendirir, cildi besler ve kolajen üretiminin hızlandırılmasına yardımcı olur. Yani krem tamamen yüzeysel bir etki vermektedir. Bu yüzden kremler kırışıklığın görünümünü hafifletebilir. Botox yöntemi ise kırışıklığa ve karışıklığa sebep olan kaslara etki etmektedir.

  Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır?

  Botox uygulaması birçok alana güvenli bir şekilde uygulanmaktadır.

  • Yanaktaki sarkmaların giderilmesi
  • Kazayağı çizgileri denilen göz çevresindeki kırışıklık ve çizgilerin giderilmesi
  • Ağız kenarından doğru buruna ya da çeneye doğru uzanan kırışıklık ve çizgilerin giderilmesi
  • Alın bölgesindeki kırışıklıklar ve çizgilerin giderilmesi
  • Kaş şeklinin değiştirilmesi ve kaş uçların kaldırılması işlemlerinin yapılması
  • Kaşların arasındaki çizgilerin giderilmesi ya da hafifletilmesi
  • Çenede bulunan kırışıklıklar ve çizgilerin giderilmesi
  • Dudaklara burundan uzanan dikey kırışıklıklar ve çizgilerin giderilmesi
  • Gülüşteki asimetrinin düzeltilmesi
  • Boyun ve dekolte bölgesinde bulunan kırışıklık ve çizgilerin giderilmesi
  • Gülerken üst diş etinin fazla belirgin olduğu durumlarda bu sorunun giderilmesi
  • Yüzdeki asimetrinin giderilmesi

  Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Botox uygulamasından sonra 4 saat boyunca yüz üstü yatılmamalıdır. Bununla birlikte, Botox işlemlerinden sonra dört saat boyunca makyaj yapılmaması önerilmektedir. Botox işleminden sonra banyo yapılabilir. Sadece hamam gibi çok sıcak olan ortamdan uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca Botox işleminden sonra bir gün spor yapılmaması önerilmektedir. Botox işleminden sonra bir hafta boyunca cilt bakımı, kimyasal peeling yapılmamalıdır. Güneşlenmekten uzak durulması gerekir. Ayrıca uygulama bölgesine dövme yapılmaması gerekir. Üç gün boyunca kafein ve alkol tüketilmemelidir.

  Masseter Botoks Uygulaması Nedir?

  Çenenin iki yan tarafında bulunan çiğneme kaslarına Masseter adı verilmektedir. Maaster kası büyüdüğü zaman sorun yaratabilir. Diş sıkma hareketi, çok sert şeyler çiğnemek, sürekli çiğneme hareketi yapmak gibi sebeplerle bu kas büyüyebilir. Bu sorun çene kaslarını genişletir. Bu sorunu gidermek için Botox uygulaması yapılmaktadır. Yani çiğneme kasına Botox enjekte edilerek bu bölgede bulunan kas zayıflar ve küçülür. Böylece kare ya da yuvarlak olan yüz şekli oval, üçgen ya da kalp şekline dönüşür.

  "Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."