Servikal serklaj nedir?

 

 

Servikal serklaj nedir?

Servikal serklaj gebelik esnasında serviksin kapalı kalması için uygulanan cerrahi bir tekniktir. Serviks, anne rahminin en alt kısmı olup vajinaya açılan bölümdür. Normal hamilelik esnasında hamileliğin sonuna kadar kapalı kalır. Servikal sütürün ilk trimester sonrası planlı olarak konmasına proflaktik (primer), servikal değişikliklerin izlenmesinden sonra konmasına terapotik (sekonder) ve ilerlemiş silinme ve dilatasyon ve prolebe membranlar oluşumundan sonra konmasına da acil (tersiyer) serklaj denir.

Servikal serklaj ne zaman uygulanır?

Acil serklaj durum saptandığı anda profilaktik serklaj ise gebeliğin 13-14. haftalarında yapılır. İşlemden sonra kramp benzeri hafif ağrılar, lekelenme ve akıntı olabilir. Bu şikayetler birkaç gün içerisinde geçer. İşlemden sonra hasta, hastanede genellikle en fazla bir gün kalır. Hasta evinde de yatak istirahatine devam etmeli, en azından 1 hafta cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.

Serklaj dikişi ne kadar süre kalır?

Dikiş genellikle gebeliğin 37. haftasında alınır. Dikiş alınmadığı halde doğum sancısı başlar veya suyunuz gelirse hemen doktorunuzu aramalısınız. Sezaryen ile doğum planlanmışsa dikişler ameliyattan hemen önce veya ameliyattan sonra alınabilir.

Bu işlemin yararları nelerdir?

Düşükleri ve yetersiz serviksin neden olduğu zamanından önce gelen doğum eylemini önler. İşlemin başarı oranı %85-90 civarındadır. Bundan sonraki her doğumunuzda da bu işlem uygulanacaktır.

İşlemin riskleri nelerdir?

İşlem için anesteziye bağlı komplikasyonlar, enfeksiyon, kötü kokulu akıntı, ateş yüksekliği, ağrıların başlaması, su kesesinin yırtılması gibi sorunlar yaşanabilir.