Laparoskopi

 

 

Laparoskopi, karın içi ya da leğen kemiğindeki organların cerrahi tedavisinde, geniş ameliyat kesileri (10-20cm) yerine, birkaç adet (4 ya da 5 adet) küçük (0,5–1 cm) deliklerden yerleştirilenborucuklardan (Trokar), bir kameraya bağlı olan teleskop ile elde edilen görüntü eşliğinde, çeşitli ameliyat ekipmanları ile yapılan ameliyat tekniğidir.

 

Cerrahi için hastanın karnına 3-5 litre karbondioksit gazı verilerek şişirilir, böylece geniş bir görüntüleme alanı oluşturulur.Laparoskopik cerrahide, ameliyat edilecek rahim, yumurtalık vetüplergibi organlarınrahatlıkla görülebilmesini sağlayan, trokarların birinden yerleştirilen yüksek rezolüsyonlu teleskoptur. Bu teleskop ile karın içindeki organların görüntüsü teleskopa monte edilmiş ufak kamera sistemi ile bir ekrana yansıtılarak, organın yaklaşık 10 kat büyütülmüş görüntüsü eşliğinde cerrahi gerçekleştirilir.

 

Histeroskopi

 

Histeroskopi bir kadın hastalıkları uzmanının rahim boşluğunu kamera sistemi ile incelemesini ve gerekirse cerrahi müdehale yapabilmesini sağlayan bir işlemdir. Histeroskopi işlemi tanı veya tedavi amaçlı kullanılabilmektedir. Tanı amaçlı hiisteroskopi yalnızca birkaç dakika sürer ve bazen ayaktan tedavi bölümünde hastaya anestezi uygulanmadan yapılabilir.Belirli bir hastalığı tedavi amacıyla uygulanan histeroskopi genellikle genel anestezi altında, aynı gün taburcu olabilecek şekilde uygulanmaktadır.

Histeroskopi, içerisinden cerrahi aletlerin de geçişine izin veren bir teleskopik bir sistemdir. Rahim boynundan rahim boşluğuna teleskop aracılığıyla girilir.Rahim boşluğunu değerlendirebilmek için rahim duvarlarının ayrılması gerekir, bunun için içeriye karbon diyoksit gazı (artık kullanılmıyor) veya uygun sıvılar verilir.