Gebelik Takibi

 

 

Gebelik yaklaşık 280 gün (40 hafta) süren kadın hayatındaki önemli dönemlerden biridir. Gebeliğin saptanmasından itibaren sizin ve bebeğinizin düzenli aralıklarla yapılacak olan sağlık kontrolleri, gebelikte karşılaşabileceğiniz sorunların erken dönemde tanınmasına, ciddi sonuçlar gelişmeden önlenmesine veya tedavi edilmesine olanak sağlayacaktır. Hem annenin hem de bebeğin bu dönemi sağlıklı olarak geçirebilmeleri için hekim gözetiminde kalarak, anne ve bebekle ilgili yapılacak muayene, sonografi ve bazı tanısal testlerden geçmeleri gereklidir.


Ülkeler arası bazı farklılıklar olmakla birlikte, gebelik takip yöntemleri standart hale gelmiştir.
Ülkemizde tüm dünyada kabul gören standart tarama ve tanı yöntemleri başarı ile uygulanmaktadır.
Yinede gebelik takibi gebenin durumuna göre hekim tarafından değiştirebileceği ve standart önerilerin dışında bir izlemin de yapılabileceği bilinmelidir. Hangi haftalarda kontrol edileceği, hangi testlerin gerekli olduğu ve önerildiği, ne tür ilaçlar kullanılacağı, hangi durumlarda kontrol gününü beklemeden bir sağlık kuruluşunun aranılması gerektiğinin bilgisi izleyen hekim tarafından belirlenmekle birlikte buradaki bilgiler size standart bir gebelik izleminde gebeliğiniz boyunca yapılacak muayenelerin zamanlarını ve şekillerini hatırlatacaktır.

 

Gebelik İlk Başvuru

Öykü alınması; ilk başvuru anında kişisel bilgileriniz (yaş, adres ve telefon numarası, medeni hali, akraba evliliği/derecesi, eğitim düzeyi, ekonomik kaynakları, sosyal güvencesi vs), tıbbi öykünüz, hastalıklar, ameliyatlar (kronik sistemik hastalıklar, şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları, böbrek hastalığı, epilepsi, tiroid hastalıkları, enfeksiyonlar, kullandığınız ilaçlar vs), obstetrik öyküde varsa önceki gebeliklerin öyküsü (gebelik sayısı, düşükler, canlı doğumlar, doğum haftaları şekilleri, gebelik ve doğum sırasındaki komplikasyonlar, kanama, preeklampsi, eklampsi, gestasyonel diyabet, tromboz, emboli, zor doğum eylemi, üçüncü derece perine yırtıkları ve masif kanama, plasentanın elle çıkarılması vs ) alınır.

 


Mevcut gebelik öykünüz alınır. İlk öğrenilecek nokta son adet tarihidir (SAT), gebeliğin haftasını ve tahmini doğum zamanlaması için oldukça önemlidir. Son adetin ilk günü bilindiğinde, tahmini doğum tarihi Nagele kanununa göre hesaplanır. Bu kanunda tahmini doğum tarihi = SAT -3 ay + 7 gün şeklinde belirlenir. Adetleri düzenli olmayan hastalarda, gebelik haftası SAT ile uyumlu olmayabilir. Bu durumda ilk gebelik testi tarihi, gebelikten ilk şüphelendiği tarih, fetus hareketlerinin ilk hissedildiği tarih gibi noktalar esas alınabilir. Fakat SAT doğru bilinmiyorsa en iyi yol ultrason ile gebelik haftasının belirlenmesidir.
Yine mevcut gebelik öyküsünde gebelik yakınmaları (Bulantı kusma, sık idrara çıkma, kabızlık, mide yanması, bacaklarda kramplar, nefes darlığı, çarpıntı, halsizlik vb…), alışkanlıkların sorgulanması (sigara, alkol, madde bağımlılığı),kullandığınız ilaçlar gözden geçirilecektir.

 

Gebelikte Muayene

 

Hafta Hafta Gebelik