Emzirme Danışmanı

 

 

Emzirme bir sanattır aslında, anne ile bebeğin dansıdır, bağlanmanın özüdür.Bu dans bakışmayla başlar; ellerin küçük dokunuşlarıyla, farklı pozisyonlarla, ritimle, duygusal bütünlüğün yoğun yaşanmasıyla devam eder. Aşktır emzirmek; annenin bebeğe aşkı, bebeğin anneye olan aşkıdır. Bu aşkın, bu sanatın, bu dansın devamlılığı için uyulması gereken, küçük küçük olmazsa olmazlar vardır. Bu dansta anneye çok emek düşer, sabır ve azim bunun en başta gelenidir. Anne ne kadar sabırlı, sakin ve kendine güvenerek emzirirse emzirme o kadar başarılı olur.

Bebeği “doğru” tutmak, memeyi “doğru” tutmak, memenin kahverengi kısmını bebeğin ağzına “doğru” yerleştirmek emzirmede başarı sağlamanın altın kuralıdır. Bu “doğru”ları öğrenmek adına mutlaka, gebeliğinizin 32 haftasından sonra emzirme eğitimlerine katılmalısınız. Bu eğitimler size, doğumdan sonra karmaşa yaşamadan, bebeğinizi emzirmeye başlamanızı sağlayacaktır. Eğitimlerde sütünüzün nasıl yapıldığını, bebeğinizi nasıl tutacağınızı, memenizi bebeğinize nasıl vereceğinizi öğreneceksiniz. Bu eğitimlerde aklınıza takılan sorularınızı sorabilir, bilginizi çoğaltabilirsiniz.

Emzirme konusunda etrafınızdaki herkesin (anne, kayınvalide, teyze, hala, arkadaş, kıkardaş v.s) kendilerine göre mutlaka tecrübesi vardır ve bu konuda size doğru/yanlış tecrübelerini aktacaklardır. Bu tecrübeler aklınızda birçok karmaşa yaratabilir. Karmaşayla emzirmeye başlamak emzirme sürecini olumsuzluğa götürebilir. Bu yüzden doğru bilgiye ulaşmanız için uzmanından bilgi almak, eğitimlere katılmak sizin için önem taşımaktadır.

Bebeğinizin sağlığı için anne sütü çok önemlidir. Doğumdan hemen sonra salgılanan ve birkaç gün devam eden, Kolostrum/Ağız sütü bebeğinizin ilk günlerde bağışıklık sistemini geliştirmede büyük değeri vardır. Bebeğinizin bu sütü alabilmesi için doğumdan hemen sonra (yarım-bir saat) emzirmeye başlamayı talep etmelisiniz. Unutmayın bebeğinizi ne kadar aşkla, sevgiyle isteyerek emzirirseniz o kadar çok sütünüz olacaktır. İlk günlerde az olan sütünüz bebeğinizin büyümesine paralel olarak artacaktır.

Sık Emzirme + Çok Süt = Sağlıklı Bebek

Sağlıklı günler dileğimle…


Emzirme Danışmanı

Özgül KALKIR