ELLERİM TİTRİYOR, PARKİNSON HASTASI MI OLDUM?

Nöroloji polikliniklerine ellerdeki titreme sorunu ile başvuran hastaların en büyük korkusu Parkinson Hastası olmaktır. Ancak her titremenin nedeni Parkinson Hastalığı değildir. Bir kişiye Parkinson Hastalığı tanısı konması için gerekli bir takım kriterler vardır. Bunlardan en önemlisi istirahatte ortaya çıkan , örneğin elleri kucağında dururken veya ayakları yataktan aşağı sarkarken oluşan titremelerdir. Genelde toplumda sık görülen ellerde tepsi taşırken, ya da bir şey içerken artan titremenin Parkinson Hastalığında görülen titreme ile alakası yoktur.
 
Parkinson hastalığı genelde 60 yaş üstünde başlar, ancak çok genç yaşlarda başlayan genetik Parkinson Hastalığı da mevcuttur.65 yaşının üstündeki insanlarda hastalığın görülme sıklığı 1/100 dür. Erkeklerde daha sık görülmektedir. Parkinson hastalığının nedeni kabaca beyinde Dopamin maddesi eksikliğine bağlıdır .Hastalık sinsi başlangıçlıdır ve yavaş ilerleyicidir. Bu nedenle hastalar genelde yıllardır ellerinde titreme ve yavaşlık olduğunu söylerler. İlk belirtisi çoğunlukla bir elde başlayan titremedir . Ancak genetik geçişli Parkinson hastalığında genç hastalar bazen tek ayağında kasılma veya titreme ile de gelebilir. Önce şikayetler bir beden yarısında başlar, sonra karşı tarafa geçer. Parkinson hastalığında baş titremesi olmaz. Dil , dudak ve çenede istirahat titremesi olabilir. Yürüme, stres altında kalma, sinirlilik mevcut titremeyi artırır.
 
Parkinson Hastalığında görülen ana bulgulardan bir diğeri ''Rijidite'' dediğimiz kaslarda sertleşmedir. Genelde muayenede tesbit edilen hastanın fark etmediği bir bulgudur. Eklem hareketlerinin kısıtlanmasına neden olur.
 
Parkinson hastalığının özürlülük yaratan en temel belirtisi ise '' Bradikinezi '' dediğimiz hareketlerde yavaşlamadır. Ardısıra yapılan hareketlerde bir yavaşlık olur. Bu nedenle yazı yazma, düğme ilikleme, kaşık, çatal kullanma gibi işlerde giderek güçlük başlar. Zamanla oturduğu yerden kalkarken , yatakta sağdan sola dönerken yavaşlık başlar ve hastalar bakıcılarına bağımlı hale gelir . Hareketlerin yavaşlaması sonucunda yüz ifadelerinde donukluk ve el yazılarında küçülme izlenir. Bu hastalarda tüm vucutta yavaşlama olduğu gibi barsak sisteminde de bir yavaşlık olur ve oldukç sıkıntı yaratan kabızlık ortaya çıkar.
 
Parkinson hastalarında görülen bir diğer bulgu da duruş ve denge bozukluklarıdır. Birçok Parkinson hastası yıllar içinde öne doğru eğilerek yürümeye başlar, adımları giderek küçülür. Hastalık ağırlaştığı zamanlarda ise ayaklarını yerden kaldıramadıkları için ayaklarını sürüyerek yürürler. Kolların salınımı da kaybolur, dönmesi gerektiği zaman çok sayıda minik adımla vücut tek bir bütün halinde döner. Bazen de yürüyüşü başlatamama sorunu yaşarlar. Genelde kapı eşiğinde , dar koridorlarda yürüme daha da zorlaşır, kitlenmeler olabilir. Bu nedenle sık düşme atağı yaşarlar.
 
Parkinson Hastalığında konuşma bozukluğu, ses kısıklığı, depresyon, yorgunluk, eklem ağrıları, salya akması, kabızlık, uyku ve cinsel işlev bozukluğu, unutkanlık, ciltte yağlanma, terleme artışı , idrar kaçırma ve huzursuz bacak sendromu sık görülen bulgulardandır.
 
Parkinson Hastalığı tanısı konulduğu zaman tedavisi hemen başlanmalıdır. Tedavideki gecikmeler hastalığın seyrini kötüleştirip hastanın daha kısa sürede bakıma muhtaç hale gelmesinde etkilidir. Bu nedenle kendinizde veya yakınlarınızda ellerde veya bacaklarda titreme oluyorsa biran önce Nöroloji uzmanı ile görüşmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileğiyle...
 
            
 
 
Nöroloji - Uzm.Dr Özlem ERTÜRK

12.04.2018