Anne ve Babalar İçin Bebek Masajı Eğitimi

 

 

(Uluslararası Bebek Masajı Derneği (IAIM) Tarafından Onaylıdır)


Bebek masajı; bebeğin fiziksel, zihinsel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olan, ebeveyn ve bebek arasındaki bağın daha güçlü olmasını destekleyen, şefkatli, saygılı ve besleyici dokunuşlardır.

Birçok kültürde bebeklere masaj yapmak nesillerden nesillere aktarılarak geçen bir sanattır. Yüzlerce yıldır her kültürde farklı yöntemlerle uygulanan bebek masajı IAIM’in  (Uluslararası Bebek Masajı Derneği)  kurucusu Vimala McClure tarafından, kendi uygulama deneyimlerini, Hint ve İsveç masajlarının pozitif etkilerini ve yogayla refleksolojinin ilkelerini birleştirmesi ile sistemli bir hale getirilmiştir.

Bebek masaj eğitiminde, dokunuş tekniklerinin yanı sıra IAIM’in tarihçesi, masaj yağları, bebek için en uygun masaj zamanı, bebeğin işaretleri, yeni doğan refleksleri, bebeğin ağlaması, ebeveyn üzerindeki etkisi, uyku rutini gibi konuların da konuşulup tartışıldığı bir eğitimdir. Dünyanın bir çok ülkesinde bu eğitim aynı standartlarda uygulanmaktadır.

Bebek Masajının Faydaları

Bebek için;

    Bebek masajı, ebeveyn ve bebek arasındaki bağlanma ve güvenli bağın oluşması, sözel ve sözel olmayan iletişimin sağlanması, birebir kaliteli zaman geçirme, dil ötesi iletişim becerilerinin gelişmesi, kesintisiz ilgi, saygı duyulduğunu hissetme, sevgi bağının oluşması, toleransın artması, empati ve taklit yeteneğinin gelişmesi için etkili bir yöntemdir.

    Dolaşım, sindirim, bağışıklık ve sinir sistemi üzerine etkilidir.

    Koordinasyon ve denge, dil gelişimi, öğrenme kabiliyeti, kas gelişimi, büyüme, duyusal bütünleşme ve zihin beden farkındalığını sağlar.

    Gaz, kolik, kabızlık, tuvalete çıkma, kramplar gibi sindirimle ilgili problemlerin azalmasında, büyüme ağrıları, kas gerginliği, diş çıkarma huzursuzluğu, fiziksel ve psikolojik gerginliğin rahatlamasında etkilidir.

    Uyku düzeninin sağlanması, esnekliğin artması, çevresel başa çıkma mekanizmalarının gelişmesi, davranış durumlarının düzenlenmesi, sakinleşme ve kendini sakinleştirme becerisinin artması, stres azaltan ve rahatlamayı sağlayan harmonların salgılanmasını sağlar.

    Özel ilgi isteyen bebeklerde (pramatüre, fiziksel engelli, sendromlu vs.) ailenin ve bebeğin durumu kabullenmesi ve sosyal hayata daha hızlı adapte olmasını destekler.

Aile ve toplum için;


    Bebeği daha iyi anlama, özgüvenin artması, kaliteli vakit geçirme ve rahatlamayı sağlar.

    Annenin süt üretiminin artmasını sağlar.

    Doğum sonu depresyonunu azaltır.

    Eğitim sırasında diğer anne babalar ile tanışma, sosyalleşme imkanı olmaktadır.

    Kardeşlerin katılımı ile kardeş rekabeti azalır.

    Pozitif temasın artması ile saygı ve empati artar, kötü davranış, şiddet, suça eğilimi azaltır.

 

Eğitim aşağıdaki konuları içermektedir:

    Bebek masajı nedir?

    Masaj ne zaman yapılır?

    Bebek masajının faydaları

    Bebeğin davranış durumları

    Bebeğin sinyalleri

    Masaj sırasında oluşan yenidoğan refleksleri

    Masajda kullanılan yağlar

    Anne babalar için gevşeme

    Bebekten izin isteme

    Bir iletişim biçimi olarak ağlamak

    Rahatlatan dokunuş

    IAIM Masajı rutin hareketleri

    Hafif hareketler

    Kolik/gaz sancıları için masaj hareketleri

    Büyüyen Bebek/Çocuk için Uyarlamalar

Yanınızda bebeğiniz için iki havlu ve alt değiştirme bezi bulundurmanız yeterlidir.
Eğitim için gerekli materyaller ve masaj yağı eğitmen tarafından verilmektedir.
 

Eğitim, IAIM Uluslararası Bebek Masajı derneğinin önerdiği programa göre düzenlenmiştir.  90 dakikalık 5 seanstan oluşan eğitim, 5 haftalık bir süreci kapsamaktadır.İletişim bilgileri;
Uzm. Hem. Ceyda SARPER
e-mail: ceydasarper@koruhastanesi.com
Tel: 0533 338 74 75

 

20.09.2017